جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/07/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5109

  نقش " مشاوره ژنتيک " در پيشگيري از تالاسمي بسيار پر رنگ است 

 
يک پزشک با عنوان اينکه تالاسمي، بيماري ارثي است كه از والدين ناقل سالم به فرزندان منتقل مي شود؛ گفت: اين بيماري که شيوع بالايي داشته و بصورت يک کمربند فرضي نواحي مديترانه و جنوب شرقي آسيا را در بر گرفته است، قابل شناسايي است.

به گزارش آفرينش وبه نقل از (وب دا)؛ دکتر آمنه يونسي در مورد بيماري تالاسمي اظهار کرد: ايران روي کمريند تالاسمي قرار گرفته و اين بيماري در استان هاي شمالي از شيوع بالايي برخوردار است.

وي افزود : اين بيماري نوعي اختلال كمّي در ساخت هموگلوبين است كه زنجيره هاي پروتئيني دچار اختلال شده و ژن هاي معيوب بوجود مي آيد و اگر هر دو ژن مربوطه به ارث رسيده از هر دو والد (پدر و مادر) سالم باشد، فرزندان سالم خواهند بود ولي اگر يك ژن ناسالم از يك والد و يك ژن بيمار از والد ديگر دريافت كنند، فرزندان دچار تالاسمي مينور خواهند شد كه البته هيچ مشكل باليني نداشته و فقط هنگام آزمايش مشكل آنان مشخص مي شود و ممكن است اين ژن را به فرزندان خود انتقال دهند.

دکتر يونسي بيان کرد: آنگاه که والدين هر دو ناقل اين ژن هاي معيوب باشند مي توانند 25 درصد از كودكانشان دچار بتاتالاسمي ماژور شوند که در آن كاهش يا عدم توليد زنجيره هاي بتاي هموگلوبين پيش آمده و در نتيجه گلبول هاي قرمز عمر طبيعي نداشته و زودتر از معمول از بين مي روند و در نتيجه فرد دچار كم خوني خواهد شد.

وي با اعلام اينکه علائم اين بيماري از شش ماهگي آغاز شده و به تدريج، کم خوني، رنگ پريدگي، ضعف و بيقراري، بي اشتهايي، کاهش وزن گيري، بزرگي كبد و طحال ايجاد شده و در نتيجه اين مشکلات، استخوان ها براي جبران كم خوني شروع به خون سازي مي كنند و رشد استخوان ها در اين مرحله از بيماري غير طبيعي مي شود؛ گفت: در اين كودكان در پايان سال اول بايد براي جبران خون، هر 30 تا 45 روز از تزريق خون استفاده کرد که در نتيجه اين تزريقات، فرد بيمار كم كم دچار عارضه تجمع آهن در بدن مي شود و بايد از داروي دسفرال استفاده کند تا آهن اضافي خون به حد طبيعي برگردد.

ژن درماني، در راه است

پزشک کلينيک مشاوره ژنتيک مرکز بهداشت شهيد بلنديان شهرستان قزوين درباره درمان اين بيماري گفت: درمان اين کم خوني، تزريق مرتب خون، تزريق دسفرال و برداشتن طحال است و درمان قطعي آن پيوند مغز استخوان از خواهر و برادر فرد با توجه به همخواني ژنتيک آنان دارد.

وي ادامه داد که درمان قطعي آن ژن درماني است كه در حال حاضر در مرحله تحقيقاتي است.

دکتر يونسي در مورد روند اجراي برنامه غربالگري بتا تالاسمي گفت: اين برنامه از سال 1376 در كشور شروع شد و گروه هدف آن زوجيني كه براي آزمايشات ازدواج مراجعه مي کردند، بودند و در صورت مشکل دار بودن زوجين با آهن درماني يا آزمايشات تكميلي و ژنتيك، نوع كم خوني، تشخيص داده مي شد كه آيا براي بچه خطرناك است يا خير؟

وي افزود: در آزمايش ژنتيك، نوع جهش بتاتالاسمي را تعيين مي كرد و زوجين ناقل بعد از شناسايي جهش ژن (در هفته 12-10 بارداري) براي نمونه گيري از پرزهاي جفتي ارجاع داده مي شدند و نمونه گرفته شده با پدر و مادر مقايسه شده و اگر تا پايان هفته 16 بارداري جنين دچار مشکل بود به بيمار اجازه سقط داده مي شد.

اين پزشک در مورد عوارض اين بيماري اظهار کرد: در اين بيماري، فرد مبتلا مجبور است در ماه يک تا دو بار خون تزريق کند و براي جلوگيري از تجمع آهن در بدن از آمپول هاي مخصوص استفاده کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته