جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/08/12 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5130

 سينماي جهان 

 جيمز مك‌آووي

آخرين پادشاه اسكاتلند

جيمز مك آووي بازيگر اسكاتلندي متولد گلاسكو در 21 آوريل 1979 به دنيا آمد. او پس از اين كه پدرش مادرش را ترك كرد و رفت، از 7 سالگي در كنار پدربزرگ و مادربزرگش بزرگ شد. وي از كودكي علاقه داشت كشيش كاتوليك شود اما در 16 سالگي با ديداري كه از يك مدرسه بازيگري انجام داد، به اين شغل علاقه‌مند شد. ديويد هيمن كه او را به اين مدرسه برده بود به او پيشنهاد كرد تا نقش كوچكي در فيلمش بازي كند و به اين ترتيب فيلم «اتاق نزديك» در سال 1995 به اولين فيلم او بدل شد ولي او با وجود لذتي كه از اين تجربه برد، خيلي جدي به عنوان بازيگري به عنوان يك حرفه فكر نكرد. در هر حال او به بازي در تئاتر جوان ادامه داد و از سوي آكادمي سلطنتي اسكاتلندي موسيقي و نمايش پذيرفته شد. او سال 2000 از اين مدرسه فارغ التحصيل شد و به لندن نقل مكان كرد. مك آووي ابتدا در شماري از فيلم‌هاي تلويزيوني بازي كرد و با سريال «بي شرم» در سال 2004 به شهرت رسيد. او سپس در اقتباس سينمايي والت ديزني از رمان سي اس لوييس با عنوان «ماجراهاي نارنيا: شير، جادوگر و گنجه» در سال 2005 جلوي دوربين رفت. در «آخرين پادشاه اسكاتلند» در سال 2006 او تصويري از يك پزشك اسكاتلندي را ترسيم كرد كه به عنوان دكتر شخصي ايدي امين كار مي‌كند و در برابر فارست ويتاكر كه در نقش ايدي امين بازي كرده بود، جلوي دوربين رفت. اين بازيگر سال 2007 در فيلم «تاوان» به كارگرداني جو رايت كه اقتباسي از اثر ادبي مشهور نوشته ايان مك ايون بود، بازي كرد و فيلم با توجه زيادي روبه رو شد.

از آن زمان به بعد او در نمايش «مكبث» به روي صحنه رفته و نامزد دريافت جايزه اوليويه بهترين بازيگر شده است و به تازگي در نقش بروس رابرتسون در فيلم «فيلت» در سال 2013 بازي كرد و براي آن جايزه بفتاي اسكاتلندي را براي بهترين بازيگر دريافت كرده است. جايزه بفتاي انگليس و جايزه منتقدان لندن و جايزه امپاير از ديگر جوايزي بود كه براي اين فيلم به او اهدا شد.

او نامزد دريافت گلدن گلاب بهترين بازيگر مرد براي فيلم «تاوان»، کانديداي دريافت جايزه بفتا براي فيلم‌هاي «تاوان» و «آخرين پادشاه اسکاتلند» شد. مك آووي به تازگي در نقش تحسين شده پروفسور چارلز خاوير در فيلم «مردان ايكس: روزهاي آينده گذشته» در سال 2014 بازي كرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته