جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/08/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5133

 متخصص گوش و حلق و بيني :
 استفاده طولاني مدت از هندزفري به شنوايي آسيب مي زند 

 
استاندارد صدا براي گوش انسان 80 دسي‌بل است و براي فهميدن اين ميزان صدا مي‌توان گفت که صداهاي موجود در يک خيابان معمولي بدون صداي بوق خودروها، معادل 80 دسي‌بل است.

به گزارش افرينش وبه نقل از مرکز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکي ،دکتر خسرو ايرانفر ،متخصص گوش ،حلق و بيني و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي کرمانشاه با بيان مطلب فوق گفت :چنانچه افراد صداهايي با بيش از اين مقدار را به مدت طولاني گوش کنند، قطعا شنوايي آنها آسيب خواهد ديد.

وي با بيان اين که استفاده طولاني مدت از هندزفري مي‌تواند موجب آسيب به شنوايي شود،افزود: در آسيب شنوايي گوش، زمان مهم نيست، بلکه شدت دسي‌بل صداست که تعيين کننده است. به طوري که صداهاي بسيار بلند مانند موج انفجار در کسري از ثانيه مي‌تواند به شنوايي گوش آسيب زده و حتي انسان را کر کند.

دکتر ايرانفر اظهار کرد: اين ميزان آسيب در درجات کمتر ممکن است براي افرادي که در خودروهاي بسته موسيقي با صداي بلند گوش مي‌کنند، رخ داده و آنها را طي زمان طولاني‌تري دچار آسيب‌هاي متوسط و جزيي شنوايي گوش کند.

وي صداي بالاتر از 120 دسي‌بل را بسيار خطرناک براي شنوايي گوش دانست و اظهار کرد: گوش دادن به اين اصوات مي‌تواند در زمان کوتاه‌تري آسيب شنوايي گوش را به دنبال داشته باشد.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي کرمانشاه توصيه کرد: افراد به منظور حفظ سلامت شنوايي خود از استفاده طولاني مدت از هندزفري و نيز گوش دادن به اصوات بلند اجتناب کرده و سعي کنند ميزان صدا را طوري تنظيم کنند که شنوايي آنها دچار آسيب نشود.

وي در خصوص برخي اظهارات که گذاشتن طولاني مدت هندزفري در گوش مي‌تواند موجب افزايش باکتري‌هاي گوش شود، گفت: اين صحبت‌ها پايه علمي نداشته و نمي‌توان به آنها استناد کرد.و تنها زماني که چند نفر بصورت مشترک از يک هندزفري استفاده کنند احتمال انتقال يا افزايش باکتري‌هاي گوش وجود دارد، اما اينکه شخصي تنها از يک هندزفري استفاده کرده و گوش دادن طولاني مدت با آن موجب افزايش باکتري‌هاي گوش شود، صحت ندارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته