جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/08/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5138

 خودکشي؛ پديده‌اي چند عاملي 

 خودکشي پديده اي چند عاملي است، که مانند ساير نشانه ها در روانپزشکي، از دست دادن عوامل متعددي در زمينه هاي سرشتي و ژنتيکي، رواني و اجتماعي ايجاد مي شود.تعامل اين عوامل د ر کودک ونوجوان، پيچيدگي بيشتري مي يابد.به گزارش ايرنا خودکشي پديده اي چند عاملي است، که مانند ساير نشانه ها در روانپزشکي، از دست دادن عوامل متعددي در زمينه هاي سرشتي و ژنتيکي، رواني و اجتماعي ايجاد مي شود.تعامل اين عوامل ر کودک ونوجوان، پيچيدگي بيشتري مي يابد.

تحقيقات نشانه داده است که بيش از 90 درصد خودکشي ها، با يک اختلال روانپزشکي رابطه دارند. در مواردي که اختلال روانپزشکي واضحي، از جمله بيمارهاي هيجاني، افسردگي، سو مصرف مواد و ... يافت نمي شوند نيز، فردي که اقدام به خودکشي مي کند، از نظر زيست شناختي و طبي، بدني مستعد دارد که تحت تاثير استرس‌هاي رواني_اجتماعي، قدرت تنظيم و حفظ خود را از دست مي دهد و باعث مي شود که فرد تصميم به از بين بردن خود بگيرد.

علاوه بر آن بايد در نظر داشت که کودکان از نظر شناختي هنوز به مرحله اي از رشد مغزي نرسيده اند که درک کاملي از مرگ و برگشت ناپذيري آن داشته باشند و حتي در مورد نوجواناني که به برگشت ناپذيري مرگ واقف هستند، اين درک ثابت و پايدار نيست. به همين ديليل است که گفته مي شود هر نوع صحبت يا رفتار کودک و نوجوان، که نشان از عدم اميد به آينده و ميل به مردن باشد بايد جدي گرفته شود و در اين موارد معاينه روانپزشکي ضروري است.

براي مديريت و کاهش خودکشي در کودک و نوجوان، بايد عوامل پيشگيري کننده، عوامل خطر، نحوه شناسايي و ارزيابي اين خطرات و اقدامات لازم بعد از خودکشي، در نظر گرفته شوند. در اين مقال، مرور مختصري بر اين عوامل و نکاتي که در بحث خودکشي کودک و نوجوان، بيش از بزرگسالان بايد در نظر داشت، بيان مي شود:

يکي از مهم ترين عواملي که در نوجوانان خطر خودکشي را افزايش مي دهد، اين است که بسياري از خانواده ها و حتي خود نوجوان از بروز بيماري هاي روانپزشکي از جمله بيماري هاي مربوط به هيجان و افسردگي آگاهي ندارد و نشانه هايي مانند تغيير روحيه، بيش از اندازه حساس شدن، دور شدن از خانواده و علاقه هاي قبلي، خشم و بي قراري بيش از حد، کمبود انرژي و افت تحصيلي و ... را حاصل عوامل محيطي و يا بلوغ مي داننددر حالي که در هر نوجوان که تغييرات فوق به حدي باشد که عملکرد در حوزه هاي مختلف زندگي مختل شود، معاينه روانپزشکي ضروري است، تا مشخص شود، آيا اين عوامل ناشي از بلوغ هستند يا نشانه هاي اختلال پزشکي .

از عوامل منجر به خودکشي در نوجوانان، تقسيم هاي ناگهاني در اين نسل است، به خصوص اگر نوجواني در مهارت هاي زندگي و اجتماعي از جمله مهارت هاي حل مسئله و تطابق و مديريت، استرس آموزشي گرفته و ضعف داشته باشد، احتمال اينکه در برخورد با مشکلات شخصي، خانوادگي، مدرسه و جامعه با تصميم ناگهاني به زندگي خود خاتمه دهد يا رفتار پرخطر ديگري نشان دهد.

از طرفي قدرت تحمل استرس‌هاي محيطي و نحوه حل و فصل آن ها در کودک ونوجوان به دليل عدم رشد کامل حوزه هاي تفکر و شناخت در مغز، کمتر از بزرگسالان است. بنابراين آسيب پذيري مغز آن ها در مقابل استرس هاي شديد محيطي مي تواندعاملي باشد که آن ها را به سمت استفاده از راه حل هاي پرخطر از جمله خودکشي، فرار از خانه و مدرسه، ترک تحصيل، گرايش به مصرف مواد و ... سوق دهد. به همين دليل ضروري است که در کاهش فشارهاي محيطي بر کودکان و نوجوانان کوشا باشيم.

فشارهاي محيطي استرس آور به خصوص باعث ضعف اعتماد به نفس و عدم علاقه به خود در افرادي مي شود که از نطر سرشتي و ژنتيکي مستعد ابتلا به اختلالات روانپزشکي هستندو خطر رفتارهاي پرخطر در اين شرايط در آنها بالاتر خواهد رفت.

براي پيشگيري از خودکشي در کودکان و نوجوانان، توجه به مسائلي که در فوق اشاره شد به خصوص ارزيابي و درمان به موقع اختلالات روانپزشکي ضروري است. متاسفانه بسياري از خانواده ها به دليل نگراني از اينکه فرزندشان مبتلا اين اختلالات شناخته شود، آنقدر دير مراجعه مي کنند که فرصت مديريت نشانه هاي پرخطر از دست مي روددر حالي که روانپزشک يا روانشناس آگاه به مسايل کودک و نوجوان با معاينه به موقع شرايط طبيعي و غيرطبيعي را از يکديگر متمايز کرده، راه حل هاي مناسب ارائه خواهد کرد.

مطالعات معتبر نشان داده اند که يکي از مهم ترين راه هاي موثر در پيشگيري از خودکشي در کودکان و نوجوانان، گنجاندن برنامه هاي پيشگيري از خودکشي در درس هاي آموزش مهارت هاي رواني -اجتماعي در مدارس است. ديده شده است که کودکان و نوجواناني که تحت اين آموزش ها قرار مي گيرند در برخورد با احتمال خودکشي خود يا همسالان بهتر مي توانند متوجه اين مسئله مهم باشند که رفتار خودکشي در هيچ شرايطي طبيعي نيست و سريع تر کمک مي گيرند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته