جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/08/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5141

 خبرپزشكي 

 راهکارهاي کاهش علايم ميگرن

دکتر منصوره تقاء در گفت‌وگو با (ايسنا) ، گفت: به طور کلي هميشه روش پيشگيرانه مهم‌تر از درمان محسوب مي‌شود. به همين دليل افرادي که به ميگرن دچار مي‌شوند بايد خيلي زود آن را درمان کنند و اگر نشانه‌ها شديد شود، کنترل آن به همان نسبت سخت‌تر است.

وي يادآور شد: افرادي که به ميگرن دچار شده‌اند، مي‌توانند با رعايت بسياري از موارد مانند تنظيم خواب در طول هفته و حتي روزهاي تعطيل، داشتن خواب خوب و کافي در شب و انجام ورزش‌هاي سبک به طور منظم مانند پياده‌روي باعث کاهش و حتي جلوگيري از بروز ميگرن شوند.

استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران خاطر نشان کرد: خوردن صبحانه، نهار، ميان وعده و شام به طور منظم حتي به مقدار کم باعث کاهش علايم ميگرن مي‌شود و حذف هر کدام از آنها نه تنها مي‌تواند به دستگاه گوارش آسيب وارد کند بلکه باعث بروز و تشديد نشانه‌هاي ميگرن مي‌شود.

تقاء اضافه کرد: خوردن غذاهاي مانده، مواد افزودني مانند فست فود، کاکائو، سير، پياز، فلفل، غذاهاي چرب و انواع ترشي‌ها جزو موادي هستند که ميگرن را تشديد مي‌کنند.

وي بيان کرد: کودکان و دانشجويان که با مطالعه، کتاب، کامپيوتر و تبلت سر و کار دارند و بيشتر از ديگران سرشان به حالت خميده است؛ نقش موثري در بروز ميگرن دارد؛ زيرا وضعيت سر و گردن در بروز اين مشکل موثر است.

استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران با اشاره به اينکه داروهاي مسکن مي‌تواند باعث تسکين در زمان بروز ميگرن شود، افزود: ژلوفن و استامينوفن داروهاي موثر هستند که مي‌تواند در دوران درد موثر باشد که مصرف آن نبايد بيش از يک يا 2 بار در هفته باشد و حداکثر اگر تعداد حملات بيش از سه نوبت در ماه باشد، کنترل آن سخت است که در اين شرايط بايد از داروهاي پيشگيري کننده شديدتري استفاده شود.

تقاء اظهار کرد: گاهي اوقات سردرد مزمن که بيش از 15 روز باشد، ميگرن مزمن است که درمان آن از طريق تزريق دارو انجام مي شود. تشخيص و نوع درمان آن تحت نظر متخصص مغز و اعصاب انجام مي‌شود که در اين رابطه سن و عامل محرک در نوع درمان بسيار مهم است.

اين متخصص بيماري‌هاي مغز و اعصاب تصريح کرد: سردردي که فرد را از خواب بيدار کند، با مسکن‌هاي ساده آرام نشود، کودکان زير پنج سال و افراد بالاي 50 سال را درگير کند، همراه با مشکلات ديد مانند تاري ديد، سرگيجه، دو بيني، در زمان بارداري و هفته اول بارداري بروز کند، بيماراني که شيمي درماني مي‌شوند و سابقه سرطان دارند و در نهايت سر دردي که با تب همراه باشد شامل سردردهاي خطرناک هستند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته