جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/08/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5143

 شهردار کرج مطرح کرد؛
 اهميت بهاي زمين، حساسيت را از کيفيت سازه به قيمت زمين معطوف کرده است 

 كرج ـ فائزه باقري

شهردار کرج با تصريح بر اينکه در همه کشورهاي جهان توجه و حساسيت معطوف به کيفيت ساختمان است نه بها و ارزش زمين، وارونه بودن اين سيستم در ايران را يکي از عوامل بروز آسيبهاي جدي در اين حوزه دانست.

به گزارش خبرنگار آفرينش به نقل ازپايگاه خبري مديريت شهري کرج، علي ترکاشوند در همايشي که به منظور اجراي قانون پيش فروش آپارتمانها و رونمايي از شناسنامه فني ملک به همت معاونت شهرسازي و معماري شهرداري، در باشگاه ميلاد شهرداري ايران کوچک برگزار شد، اين مطلب را عنوان کرد.اين مسئول اذعان داشت: تنظيم شناسنامه فني ملک که مشتمل بر همه مشخصات و خصوصيات ملک قابل واگذاري است، بسياري از دغدغه‌هاي مالک و خريدار، قوه قضاييه، شهرداري و ديگر افراد و دستگاه هاي تاثيرپذير در اين زمينه را کاهش مي‌دهد.

ترکاشوند بيان کرد: هر وظيفه‌اي در اجراي اين قانون به عهده شهرداري کرج گذاشته شود، مديريت شهري براي تحقق آن به طور کامل در اختيار دادگستري قرار گرفته و با قوت و قدرت آن را به انجام مي‌رساند. وي به وضعيت صنعت ساختمان در کشور و قياس آن با ديگر کشورهاي جهان پرداخت و اظهار داشت: در کشورهاي پيشرفته ساختمان و زمين جزو کالاهاي با ارزش محسوب نمي‌شود. اين در حالي است که در ايران، زمين و ساختمان کالا محسوب شده و براي هر دو اين مقوله‌ها قيمت تعيين مي‌شود. اين امر سبب کاهش اهميت کيفيت و معطوف شدن توجه به اعتبار و ارزش زمين شده است.

شهردار با تاکيد بر اينکه هزينه پيشگيري به مراتب کمتر از درمان است، افزود: اين در ابعاد و موضوعات مختلف حاکم است و در زمينه تخلفات و جرايم بخصوص از اهميت بسيار زيادي برخوردار مي‌باشد. ترکاشوند مبين اين حساسيت را در راه‌اندازي معاونت پيشگيري از وقوع جرم در قوه قضاييه و دادگستري عنوان کرد و ادامه داد: متاسفانه در اغلب موارد قوانين در کشور ما پس از مواجه شدن با آسيبهاي ناشي از آن مصوب مي‎شود.

شهردار به بيان نمونه اي از اين قوانين که پس از حادثه به تصويب رسيده است، پرداخت و اضافه کرد: پس از حادث شدن زلزله رودبار و کشته شدن شمار زيادي از هموطنان، آيين نامه شماره دو هزار و 800 زلزله، مقررات ملي ساختمان‌سازي، قانون نظام مهندسي و نظاير آن پيش بيني و مصوب شد که اگرچه بسيار ضروري بود اما تاوان آن را کشته‌شدگان حادثه رودبار پرداختند.

ترکاشوند، با تاکيد بر اينکه کاهش ساخت و ساز غيرمجاز امري بسيار ضروري براي نجات صنعت ساخت و ساز در کشور و بخصوص کرج محسوب مي‎شود، خاطرنشان کرد: در سياستهاي جامع راهبردي کشور براي کاهش آسيب‌پذيري مقابل بلاياي طبيعي کاهش ساخت و ساز غيرمجاز از حساسيت و اهميت بسيار بالايي برخوردار است. وي تصريح کرد: با توجه به اين امر تا زماني که ساخت و ساز غيرمجاز جرم شناخته نشود، مشکلات ما در اين زمينه ادامه خواهد داشت که بايد براي آن چاره‌اي جدي انديشيده شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
گزارش
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته