جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/09/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5161

 ميز خبر 

 قشقاوي: عربستان سفير جديدش را به تهران معرفي کرده

معاون وزير امور خارجه کشورمان از آغاز سطحي از گفت‌وگوها ميان ايران و عربستان درباره روابط دوجانبه و برخي از مسائل منطقه‌اي خبر داد.

به گزارش خبرگزاري ميزان، "حسن قشقاوي" معاون کنسولي، پارلماني و امور ايرانيان وزير امور خارجه در برنامه "من طهران" شبکه خبري "العالم"، ديدار محمدجواد ظريف وزير امور خارجه ايران و عادل الجبير همتاي سعودي وي را خوب توصيف کرد و گفت: در کنار ملاقات هايي که سفير جمهوري اسلامي ايران در رياض با برخي از مقامات عربستان در وزارت خارجه يا غيره داشت، مي توان گفت که سطحي از گفتگوها ميان ايران و عربستان درباره روابط دوجانبه و برخي از مسائل منطقه اي آغاز شده است. وي درباره سطح روابط ديپلماتيک ايران و عربستان سعودي و سفير اين کشور، گفت: سفيري از سوي عربستان معرفي شده است که روند کارش در داخل کشور در حال بررسي است.

قشقاوي با اشاره به ديدار وزير امور خارجه ايران با همتاي سعودي وي و نيز ديدار سفير ايران با برخي از مقامات عربستاني در رياض ، ابراز اميدواري کرد که حاصل اين ديدارها و گفتگوها و ادامه آن، زمينه را براي تعامل بيشتر ميان ايران و عربستان فراهم کند.

تصويب طرح يک فوريتي سنجش و پذيرش دانشجو

طرح يک فوريتي سنجش و پذيرش دانشجو علي‌رغم مخالفت‌هاي جدي تعدادي از نمايندگان و همچنين معاون وزير علوم که به عنوان نماينده دولت در جلسه علني امروز حاضر شده بود، تصويب شد.

به گزارش ايسنا، رضا صابري در موافقت با اين طرح گفت که اين طرح در راستاي سياست‌هاي کلي علمي و فناوري کشور تعيين شده و يکي از سياست‌هايي که بايد اصلاح شود پذيرش دانشجوست. اين طرح به دنبال ثبات، هماهنگي و عدالت آموزشي است و به يکي از دغدغه‌هاي دانشجويان کشور پاسخ مي‌دهد. اين نماينده مجلس خاطرنشان کرد: در اين طرح سعي شده سياست‌گذاري‌هاي حوزه آموزشي و پژوهش دانشجو از يک ثبات در زمان برخوردار باشد، اما باز هم وزرا و روساي دانشگاه‌هاي آزاد و دولتي عضو شوراي مربوطه خواهند بود.

همچنين عليرضا خسروي گفت: اين طرح نه آنقدر سياه است که نتوان به آن رأي داد و نه آنقدر شفاف است که مشکلات را برطرف کند. مشکل کشور در تمام حوزه‌ها آمايش است. آيا توانسته‌ايم به اين مسأله بپردازيم که چقدر دکترا و چقدر فوق ليسانس و در چه رشته هايي بايد جذب کنيم؟ آيا بهتر نبود به جاي اين به ادغام وزارت بهداشت و آموزش مي‌پرداختيم وضعيت پيام نور را مشخص مي‌کرديم؟ به بورسيه‌ها و ظلمي که به آنها رفت مي‌پرداختيم. فارغ‌التحصيلان دانشگاه‌ها را مطالعه مي‌کردند که کدام بيکارند و کدام دانشگاه‌ها فارغ‌التحصيلان بيشتري را جذب بازار کار کرده‌اند؟ او سپس به نقطه قوت اين طرح که ساماندهي و ايجاد وحدت رويه است اشاره کرد و گفت که اين طرح، مسائل را ضابطه مند مي‌کند.

تاکيد سران سه‌گانه عراق برحق اين کشور در دفاع از حاکميت خود

سران سه‌گانه عراق در واکنش به ورود غيرقانوني نيروهاي ترکيه‌اي به اين کشور، تاکيد کردند که عراق حق دارد تمامي راه‌هاي ممکن را براي دفاع از حاکميت خود در پيش بگيرد.

به گزارش شبکه خبري سومريه نيوز، دفتر رياست جمهوري عراق در بيانيه‌اي اعلام کرد که نشستي با حضور فؤاد معصوم، رئيس‌جمهور عراق، حيدر العبادي، نخست وزير، سليم جبوري، رئيس پارلمان و رهبران و رؤساي فراکسيون‌هاي سياسي عراق در بغداد برگزار و طي آن بر لزوم وحدت موضع ملي در برخورد با تحولات داخلي و خارجي تاکيد شد. سران سه‌گانه عراق در اين نشست مخالفت خود را با دخالت‌هاي خارجي در اين کشور اعلام و تاکيد کردند که ورود نيروهاي ترکيه‌اي به عراق بدون توافق با دولت "غير قابل قبول" است.آن‌ها تاکيد کردند که هرگونه حمايت کشورها از عراق بايد از طريق کانال‌هاي رسمي صورت بگيرد و عراق حق دارد از تمامي راه‌هاي قانوني براي دفاع از حاکميت و وحدت خود استفاده کند.

پيروزي نخستين زن در انتخابات محلي عربستان

منابع عربستاني اعلام کردند که براساس نتايج اوليه انتخابات شوراهاي شهر و روستا تاکنون "سالمه بنت حزاب العتيبي" يک کرسي در شوراي شهر مکه را به دست آورده است. به گزارش شبکه العربيه، زنان عربستاني روز گذشته براي اولين بار به پاي صندوق‌هاي رأي رفتند تا در انتخابات شوراهاي شهر و روستا شرکت کرده و آراي خود را به صندوق‌هاي راي بيندازند.روزنامه ايندپندنت انگليس نوشته بود که 12 هزار زن عربستاني در انتخابات شوراي شهر و روستا‌ها شرکت کردند.به نوشته اين روزنامه، در اين انتخابات 978 زن و 5938 مرد نامزد بودند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته