جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/09/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5161

 تشكيل جلسه شوراي اداري استان البرز با حضور معاون اول رئيس جمهور 

 کرج - خاکپور

به گزارش خبرنگار آفرينش به نقل از روابط عمومي استانداري البرز، جلسه شوراي اداري استان البرز با حضور اسحاق جهانگيري در محل سالن شهداي دولت استانداري البرز برگزار شد.

معاون اول رييس جمهور با بيان اينکه به زماني نزديک مي‌شويم که انتظار است تحريم‌هاي ظالمانه عليه کشور لغو شود، گفت: ما مي‌خواستيم حقوق هسته‌اي کشور به رسميت شناخته شده، از دستاوردهاي هسته‌اي کشور حفاظت و تحريم‌هايي ظالمانه‌اي که عليه کشور وضع شده بود را لغو کنيم که تمام اين اتفاقات افتاده و در حال وقوع است.وي افزود: گزارش آمانو گزارشي خاص است که انتظار مي‌رود شوراي حکام در 24 آذر اين پرونده را مختومه اعلام کند و در آن زمان بايد دوران جديد کاري را آغاز کنيم.جهانگيري خاطرنشان کرد: به سبب اينکه دولت نمي‌تواند به دليل رعايت مصالح پنهان کشور همه ابعاد قضيه را باز کند برخي افراد گاهي بي‌انصافي مي‌کنند و مطالبي را نسبت مي‌دهند که دولت به دلايلي مصلحت نمي‌داند در مورد عمق و عظمت اين کار توضيح دهد.

وي با اشاره به اينکه منتظر هستيم در زمان نهايي شدن کار و در فرصت مناسب رئيس‌جمهور و تيم مذاکره کننده در مورد موفقيت‌هاي به دست آمده گزارش‌هايي به ملت ارائه شود، افزود: در آن زمان همه متوجه مي‌شوند که چه کار بزرگي انجام شده و چه دستاوردهايي را کسب کرده‌ايم و همچنين چه توطئه‌هايي خنثي شده است.

معاون اول رئيس‌جمهور با بيان اينکه پس از توافق افرادي که خود را به آب و آتش زدند تا جلو اين کار را بگيرند و در رأس آن اسرائيل و سپس تندورهاي داخل آمريکا و برخي کشورهاي منطقه قرار داشتند، گفت: اينها تمام هم و غم خود را گذاشتند که توافق انجام نشود.

برنامه ريزي در پسا تحريم در دستور کار است

جهانگيري اظهار داشت: اين افراد اعتقاد داشتند ايراني که در زمان تحريم تا اين اندازه پيشرفت کرده اگر تحريم‌ها لغو شوند خطرناک مي‌شود تصميم به مبارزه با آن گرفتند و انواع هزينه‌ها را کردند تا جلو اين کار را بگيرند. وي با بيان اينکه تاکنون کار به خوبي پيش رفته گفت: يقيناً يکي از برنامه‌هاي دولت اين است که بعد از تحريم‌ برنامه‌ريزي دقيقي داشته باشد.

چشم انداز برنامه ششم توسعه به نيمه راه رسيد

معاون اول رئيس‌جمهور با بيان اينکه در حال حاضر در حال تدوين برنامه ششم هستيم، خاطرنشان کرد: تا پايان امسال سند چشم‌انداز به نيمه راه خود مي رسد؛ بر اساس اين سند ملي ايران در سال 1404 قدرت اول اقتصاد، توليد علم و نرم‌افزاري منطقه مي‌شود و رفاه و سلامت مردم به درجه مطلوبي مي‌رسد.جهانگيري با بيان اينکه متأسفانه در 2 برنامه گذشته در همه زمينه‌ها بسيار عقب بوديم، تصريح کرد: شرايط اقتصادي امروز و نيز برنامه‌ريزي خوب دولت و دستاوردهاي آن در زمينه اقتصاد اميدي در مردم ايجاد کرد اما متأسفانه برخي يادشان مي‌رود که در سال 1391 قيمت دلار در همين زمان به 3900 تومان هم رسيد و تغييرات به صورت لحظه‌اي و روزانه بود. وي افزود: در يک دوره 17 ماهه براي کنترل قيمت دلار 22 ميليارد دلار در بازارهاي دوبي و استانبول ارز فروخته شد اما اکنون با انضباط حاکم در سيستم دولت و تيم کاردان کنترل و سياست‌گذاري‌هاي لازم در حال انجام است.

معاون اول رئيس‌جمهور اظهار داشت: در سال 1390 درآمد ارزي کشور 118 ميليارد دلار بود که در سال 91 بر اثر تحريم‌ها به 70 ميليارد دلار رسيد و نتيجه آن شد که قيمت دلار افزايش و اقتصاد کشور متلاطم شد و رشد اقتصادي به منفي 6.8 درصد و تورم به 40 درصد رسيد.

جهانگيري با بيان اينکه امسال و در بهترين شرايط درآمد ارزي کشور 25 ميليارد دلار بود، گفت: اين در حالي است که تلاطم خاصي در بازار نسبت به سالهاي گذشته ايجاد نشد و از ثبات مناسبي برخوردار است.وي با بيان اينکه شرايط اقتصادي کنوني نيز سخت است و در وضعيت خوبي قرار نداريم، افزود: در بخش صنعت، توليد، کشاورزي و زندگي مردم شرايط سختي وجود دارد و بايد برنامه‌ريزي دقيق در اين زمينه انجام شود.

رشد اقتصادي در برنامه ششم توسعه بايد به 8 درصد برسد

معاون اول رئيس‌جمهور يادآور شد: در سياست‌هاي کلي برنامه ششم بر اساس فرمايشات مقام معظم رهبري که رشد اقتصادي بايد به 8 درصد برسد و رسيدن به اين امر واجب الزامي براي کشور محسوب مي‌شود چرا که سالانه 890 هزار فارغ‌التحصيل دانشگاهي داريم که از ما شغل مطالبه مي‌کنند.

جهانگيري اظهار داشت: حدود 4.5 ميليون نفر جمعيت دانشجو در کشور وجود دارد که با احتساب سالانه 890 فارغ‌التحصيل بايد اقدامات لازم براي شغل و ازدواج آنها فراهم شود چرا که اين افراد سرمايه‌هاي کشور هستند. وي بيان کرد: اينها نسل مولد و توليدکننده کشور بوده و بايد چندين خانوار را اداره کنند که اين فرصت طلايي و البته دغدغه براي کشور محسوب مي‌شود.

بهبود اوضاع اقتصادي مردم تا سال 97

معاون اول رئيس‌جمهور با تأکيد بر اينکه در سال‌هاي گذشته به سبب سياست‌هاي غلط دولت رفاه مردم ايران به شدت کاهش پيدا کرده است، گفت: فکر مي‌کنيم اگر درست برنامه‌ريزي و سياست‌گذاري کنيم و رشد اقتصادي خوبي داشته باشيم در سال 97 مي‌توانيم وضع اقتصادي مردم را به سال 90 برسانيم.

جهانگيري تصريح کرد: اينکه گفته مي‌شود قدرت خريد مردم کم شده است، درست است چرا که در سال 86 عليرغم وفور درآمدهاي نفتي به سبب سياست‌هاي اشتباه رفاه مردم کاهش يافت که اين کاهش در روستاها 29 درصد و در شهرها 15 درصد بود.

وي با اشاره به اجبار سوم براي توجه به اقتصاد بيان کرد: ايران در منطقه بحراني و متلاطمي قرار دارد و از امنيت خوبي برخوردار است و اگر قرار باشد در منطقه نيز امنيت برقرار شود بايد از ايران کمک گرفت و اين نقطه قوت مهمي است که دنيا آن را در مورد ايران پذيرفته است.

اقتدار اقتصادي کشور؛ نيازمند بازسازي سريع

معاون اول رئيس‌جمهور خاطرنشان کرد: به همين سبب دنيا در تلاش است که با ايران وارد مذاکره شود و در اين راستا بايد اقتدار اقتصادي کشور به سرعت بازسازي شود چرا که تضعيف قدرت اقتصادي مي‌تواند تضعيف قدرت اقتصادي سياسي را به دنبال داشته باشد.

جهانگيري افزود: اينکه دشمنان اصرار داشتند تحريم‌ها را ادامه دهند نيز به همين دليل بود و ما اکنون نيازمند ارتقاي قدرت اقتصادي هستيم.

وي با تأکيد بر اينکه بايد رشد 8 درصدي اقتصاد در برنامه ششم هدف‌گذاري شود بيان کرد: 8 درصد رشد اقتصادي حدود 900 هزار ميليارد تومان سرمايه‌گذاري جديد لازم دارد که اين منابع بايد از جايي تأمين شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته