جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/09/29 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5166

 وقتي کودک سردرد مي‌گيرد... 

 خيلي‌ها تصور مي‌کنند کودکان نبايد دچار سردرد شوند و اگر از چنين دردي شکايت کنند، بايد آن را نشانه بدي تصور کرد در حالي که کودکان هم مانند بزرگ‌ترها دچار سردرد مي‌شوند، اما سردرد کودکان با سردرد بزرگسالان متفاوت است. بيش از 90 درصد سردرد‌هاي کودکان علت مهمي ندارد و به‌طور کلي،‌ شايع‌ترين علت سردرد هنگام مراجعه کودکان به پزشک متخصص، ابتلا به عفونت‌ ويروسي و تنفسي است.

اما آيا واقعا بروز سردرد در کودکاني که به ظاهر سالم هستند، غيرطبيعي است؟

دکتر سميه باقي‌زاده، متخصص مغز و اعصاب در پاسخ مي‌گويد: اگر سردرد فقط يک بار و با شدت کم در کودکي بروز کند، مي‌تواند به دلايل ساده‌اي مانند در معرض نور آفتاب بودن، گرما و خستگي يا استرس‌ شديد روحي ايجاد شده باشد، اما سردرد طولاني مدت يا مکرر در کودک مي‌تواند علل مهم‌تري مانند افزايش فشار داخل جمجمه داشته باشد يا در بد‌ترين حالت، ناشي ازضايعات مغز باشد.

عضو انجمن سردرد ايران در گفت‌و‌گو با جام‌جم مي‌افزايد: بررسي‌ها نشان مي‌دهد، فقط سردرد مداوم در کودک،‌ نشان‌دهنده ضايعات مغز نيست و مشکلات ديگري مانند تغييرات خلق و خو و پرخاشگري يا تغيير زاويه ديد و دوبيني به‌ويژه اگر با به هم خوردن تعادل و سرگيجه همراه باشد، ديگر نشانه‌هاي آن است‌. همه اين علائم مشکوک به ضايعات مغز در افراد است. پژوهشگران به والديني که کودک خردسالشان دچار سردرد است، توصيه مي‌کنند اين عارضه را فقط حمل بر خستگي ندانند و چنانچه سردرد کودک ادامه داشت، با پزشک متخصص تماس بگيرند.

چرا کودکان سردرد مي‌گيرند

سردرد ميگرني و سپس سردرد تنشي در کودکان نسبتا شايع است و در هر دو مورد، عوامل محرکي وجود دارد. اين متخصص مغز و اعصاب با اشاره به عوامل ايجاد‌کننده اين نوع سردرد‌ها اظهار مي‌کند: استرس، اضطراب، هيجان، مسافرت و در نتيحه تغيير شرايط استراحت و تغذيه، برنامه‌هاي نامناسب يا نامنظم غذايي و مصرف زياد شکلات و گوشت‌ آماده مثل سوسيس و کالباس به دليل داشتن نيترات مي‌تواند از عوامل موثر در ايجاد سردردهاي تنشي و ميگرني در کودکان باشد. ناگفته نماند،‌ در کمتر از 10 درصد موارد، علل سردرد در کودکان شامل ضايعات داخل مغزي، افزايش فشار داخل مغزي و عفونت مغز مي‌شود.

چه سردردهايي در کودکان بي‌خطر محسوب مي‌شود؟

دکتر باقي‌زاده با اشاره به اين که سردرد در کودکان مانند بزرگسالان به دو دسته اوليه و ثانويه تقسيم مي‌شود، پاسخ مي‌دهد: سردردهاي اوليه، سردردهايي هستند که در آنها اختلال و آسيبي در ساختمان‌هاي حساس به درد ناحيه سر و گردن وجود ندارد. اين سردردها بي‌خطر هستند، يعني تهديد‌کننده حيات يا عامل نقص عضو يا کاهش بهره ذهني نيستند و شايع‌ترين سردردهاي اوليه را سردرد‌هاي ميگرني و تنشي تشکيل مي‌دهد.

معاون انجمن سردرد ايران با تاکيد بر اين که بروز اولين سردرد کودکان زير پنج سال را بايد جدي گرفت، مي‌افزايد: وجود تب، سفتي گردن ، تاري ديد، نداشتن تعادل، کاهش هوشياري، خواب‌آلودگي، تشنج و کاهش شنوايي به معني نياز به بررسي اورژانسي سردرد کودک است. وي هشدار مي‌دهد: سردرد کودکاني که بيماري‌هاي زمينه‌اي از جمله اختلالات انعقادي (مثلا هموفيلي)، بيماري‌هاي مادرزادي قلبي، سابقه جراحي جمجمه (مثلا تعبيه شنت مغزي)، سرطان (حتي درمان شده)، بيماري‌هاي مادرزادي يا اکتسابي ناشي از نقص ايمني و بيماري‌هاي غدد درون ريز (مثل پرکاري تيروئيد) دارند،‌ بايد هرچه سريع‌تر مورد بررسي قرار گيرد.

کودکان استرسي بيشتر سردرد مي‌گيرند

مشکلات روحي از جمله اضطراب و استرس، به‌طور شايع در کودکاني ديده مي‌شود که به سردردهاي اوليه مثل ميگرن يا تنشي مبتلا هستند.

اين متخصص با بيان اين مطلب توضيح مي‌دهد: در چنين شرايطي‌، کنترل سردرد، مشکل است و تأثير آن بر عملکرد کودک بيشتر مي‌شود. کودکاني که مشکلات روحي دارند، بيشتر دچار سردرد مي‌شوند. با افزايش اضطراب، شدت سردرد کودک افزايش مي‌يابد. افسردگي بيشتر نيز کودک مبتلا به سردرد را به غيبت بيشتر از مدرسه سوق مي‌دهد.

وي مي‌افزايد: به دنبال سردرد و توجه ويژه والدين به مشکل کودک، تمايل وي به استراحت در منزل به جاي حضور در مدرسه بيشتر مي‌شود که در روند يادگيري او اثرات نامناسبي به جا مي‌گذارد‌، به طوري که اين گروه از کودکان براي جلب توجه والدين يا گريز از مدرسه در روزهايي که تکاليف بيشتري به آنان واگذار شده يا مجبورند در رقابتي شرکت کنند، دچار سردرد مي‌شوند.

سردرد و سبک زندگي کودک

به گفنه معاون انجمن سردرد ايران ، تشخيص نوع سردرد کودک، اطمينان دادن به کودک و والدين که سردرد اوليه خطري ندارد، کنترل سردرد با روش‌هاي دارويي و غيردارويي و تشويق کودک براي حضور فعال‌تر در فعاليت درسي‌، اجتماعي و ورزشي مي‌تواند مانع بروز رفتارها و واکنش‌هاي استرسي تشديد‌کننده سردرد ميگرني شود‌. در کنار اين مساله، آموزش‌هاي رواني، اجتماعي و شناختي به کودک در‌باره نحوه برخورد با يک شکست و تعديل ايده‌آل‌گرايي کودک اثرات بلند‌مدت خواهد داشت.

دکتر باقي‌زاده تاکيد مي‌کند: به‌صورت شايع،‌ کودکان مبتلا به ميگرن يک يا دو روز قبل از شروع سردرد، به طور گذرا بسيار پر انرژي و فعال يا بر عکس، بي‌نشاط و افسرده و بي‌حوصله مي‌شوند. توجه داشته باشيد، اين علائم که پيش درآمد ميگرن است، گذراست و تأثيري بر رفتارهاي کودک در دراز‌مدت ندارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته