جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/09/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5167

 10 فيلم برتر سال به انتخاب بي‌بي‎سي 

 فيلم‌هايي که از سوي منتقد سينمايي بي‌بي‌سي به عنوان 10 فيلم برتر سال 2015 برگزيده شدند.

در اين فهرست فيلم‌هاي مستند درخشان سال، فيلم‌هاي تحسين‌شده‌ي جشنواره‌هاي سينمايي و فيلم‌هاي پرهزينه‌ي هاليوودي به چشم مي‌خورند.

از دهمين فيلم فهرست آغاز مي‌کنيم :

10 - «ايمي» به کارگرداني آصف کاپاديا

ايمي واينهوس در طول زندگي خود تنها دو آلبوم موسيقي منتشر کرد و در 27 سالگي درگذشت. شيوه‌ي زندگي او همواره زير نگاه رسانه‌ها بود و اخبار رفتارهاي جنجالي او از افراط در مصرف الکل و مواد مخدر گرفته تا ديگر مسائل زندگي خصوصيش همواره در رسانه‌هاي گوناگون مطرح مي‌شد. با در نظر گرفتن تمامي اين موارد يک مستند درباره زندگي او چه چيز جديدي براي گفتن دارد؟ اما اين همان چيزي است که ساخته‌ي کاپاديا را متمايز مي‌کند. ديدگاه او از زندگي واينهوس بسيار صميمي و تکان‌دهنده است. او داستان زندگي دختري با استعداد را روايت مي‌کند که گام به گام به سوي ويران کردن خويش پيش مي‌رود و اين موضوع را از سوژه‌ي رسانه‌هاي زرد، تبديل به يک تراژدي تمام عيار مي‌کند.

9 - «ابرهاي سيلس ماريا» به کارگرداني اوليويه آساياس

اگر اينگمار برگمان فيلمسازي سهل‌گيرتر بود، احتمالا «سونات پائيزي» چيزي شبيه به «ابرهاي سيلس ماريا» به کارگرداني اليويه آساياس مي‌شد. درام «ابرهاي سيلس ماريا» روايت روبه‌رو شدن يک بازيگر زن (ژوليت بينوش) با بحران ميانسالي است. بينوش در اين فيلم استادانه يک سمفوني از احساسات را به نمايش مي‌گذارد و کريستين استوارت که در اين فيلم نقش دستيار او را بازي مي‌کند، چنان در نقش خود خوب ظاهر مي‌شود که مي‌توان او را جين فونداي هزاره‌ي سوم ناميد.

8 - «کريد» به کارگرداني رايان کوگلر

درام روانشناسانه‌ي «کريد» به کارگرداني رايان کوگلر يکي از سرگرم‌کننده‌ترين فيلم‌هاي سال است. «کريد» از فيلمنامه‌اي استاندارد برخوردار است و هر فريم از فيلم حکايت از روحيه‌ي جسور و اعتماد به نفس کوگلر دارد. مايکل بي‌.جردن که در اين فيلم نقش پسر آپولو کريد را بازي مي‌کند شيوه‌اي تازه از بازي يک ستاره را به نمايش مي‌گذارد که به گونه‌اي با بازي سيلوستر استالونه در نخستين فيلم راکي بالبوا همخواني دارد. در کنار او استالونه قرار دارد که نقش نسخه‌ي سرکوب نشده‌ و با روح خودش را بازي مي‌کند.

7 - «پايان تور» به کارگرداني جيمز پونسالت

«پايان تور» از آن فيلم‌هاي سرشار از ديالوگي است که شما را بر صندلي سينما ميخکوب مي‌کند. اين فيلم به کارگرداني جيمز پونسالت درباره زندگي نويسنده‌اي به نام فوستر والاس است که از پيچيدگي‌هاي اگومانيا (دغدغه وسواسي فرد با خودش) رنج مي‌برد به گونه‌اي که حتي نمي‌تواند از شهرت خود لذت ببرد. جيسون سيگال در اين فيلم در نقش والاس ظاهر شده و بازي خارق‌العاده‌اي را به نمايش مي‌گذارد و جسي آيزنبرگ در نقش گزارشگر رولينگ استونز بازي مي‌کند که با او مصاحبه مي کند. البته داستان «پايان تور» بيشتر حول محور معماي خودکشي والاس مي‌گردد.

6 - «پشت و رو» به کارگرداني پيت داکتر

بهترين اثر پيکسار در يک دهه‌ي اخير چيزي را به نمايش مي‌گذارد که تا پيش از اين شاهد آن نبوده‌ايم. در اين انيميشن جذاب به تماشاي جدال احساساتي مي‌نشينيم که حاصل نبردشان ما را شکل مي‌دهد. رايلي به عنوان شخصيت اصلي داستان دختري است که در آستانه‌ي نوجواني همراه با خانواده‌ي خود به سانفرانسيسکو نقل مکان مي‌کند. اين جابه‌جايي و تغيير بزرگ او را در نااميدي غرق مي‌کند و آنچه که ما در اين انيمشن شاهد هستيم سرزمين عجايبي است که در آن افسردگي او وارد بازي شگرف خاطرات و هويت مي‌شود. خشم، ترس، انزجار، اندوه و شادي بازيگران اصلي انيميشن «پشت و رو» هستند.

5 - «فاجعه» به کارگرداني جود آپاتو

با ديدن عنوان و آگهي‌هاي تبليغاتي فيلم به نظر مي‌رسيد که داستان فيلم درباره‌ي دختري مست و تيره‌روز است، اما در واقع دختر داستان با بازي امي‌ شومر چيزي غير از اين را به نمايش مي‌گذارد. او رفتارهاي غيرمسئولانه را دوست دارد و هر چه را که در ذهنش مي‌گذرد بر زبان جاري مي‌کند. او آنچه را که فرهنگ غربي به او آموخته انجام مي‌دهد تا فيلم جود آپاتو داستان سفر يک دختر گمشده به بلوغ را به نمايش بگذارد. بازي امي شومر در اين کمدي رمانتيک واقعي و خنده‌دار است.

4 - «شفاف‌سازي : ساينتولوژي و زندان عقايد» به کارگرداني الکس گيبني

مستند «شفاف‌سازي : ساينتولوژي و زندان عقايد» به کارگرداني الکس گيبني با نفوذ به عمق روانشناسي اين فرهنگ و توضيح جزئيات آن از فاصله‌اي بسيار نزديک حس تعليق يک تريلر را مي‌آفريند. در اين فيلم نحوه‌ي ورود چهره‌هاي مشهوري چون تام کروز و جان تراولتا به اين فرقه شرح داده مي‌شود. نحوه‌ي ظاهر شدن ديويد ميسکويج رهبر فعلي کليساي ساينتولوژي در اين مستند را مي‌توان با وار شدن دارت ويدر در «جنگ ستارگان» برابر دانست.

3 - «عشق و بخشش» به کارگرداني بيل پلاد

چگونه مي‌توان زندگينامه‌ي برايان ويلسون نابغه‌ي موسيقي پاپ با آن شخصيت شکننده که حتي براي ادا کردن يک جمله‌ي ساده هم دچار مشکل مي‌شد را به تصوير کشيد؟ بيل پلاد در فيلم «عشق و بخشش» به شيوه‌اي درخشان اين کار را به انجام مي‌رساند. پل دانو در يکي از بهترين بازي‌هاي خود تمام ريزه‌کاري‌هاي شخصيت ويلسون جوان را به نمايش مي‌گذارد. جان کيوزاک نقش اين خواننده مشهور را در دوران پيري بازي مي‌کند، اين بازيگر هر چند شباهت ظاهري چنداني به ويلسون ندارد، اما بازي احساسي شيواي او در اين نقش حرفي براي گفتن باقي نمي‌گذارد.

2 - «مکس ديوانه، جاده‌ي خشم» به کارگرداني جرج ميلر

جرج ميلر پس از سه دهه دوباره جنجگويان خود را به همان شيوه‌ي قديمي به پرده‌ي سينما بازگرداند و نتيجه‌ي کار فيلمي مسحورکننده از آب درآمد. صحنه‌هاي اکشن بي‌نظير سريع و خشن فيلم به شما احساس بازي کردن در فضاي يک بازي ويدئويي ورزشي مرگبار را مي‌دهد. تام هاردي مکس را به صورت قهرماني فروريخته به تصوير مي‌کشد که با نااميدي در جستجوي خويشتن است، و بازي خوب شارليز ترون روح «جاده‌ي خشم» است.

1 - کارول به کارگرداني تاد هينز

در اولين نگاه به ساخته‌ي تاد هينز مي‌توان رد پاي اثر ديگر او «دور از بهشت» را در آن ديد. اما اين کارگردان تا پيش از اين هيچ گاه احساسات را به اين شکل به تصوير نکشيده است. فيلمنامه‌ي «کارول» با اقتباس از رماني نوشته پاتريشيا هاي‌اسميت خلق شده و با بازي‌هاي درخشان کيت بلانشت و روني مارا جان گرفته است.

منبع : بي‌بي‌سي


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته