جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/09/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5167

 خبر هنري 

 وزير ارشاد :

حذف «محمد رسول‌الله(ص)» از اسکار سياسي بود

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي پيرامون حذف فيلم «محمد رسول‌الله(ص)» از جشنواره اسکار توضيحاتي داد.به گزارش فارس، علي جنتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در حاشيه بزرگداشت هفته پژوهش در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سؤال اول فارس مبني بر حذف فيلم «محمد رسول‌اله(ص)» از جشنواره اسکار، اظهار داشت: من نمي‌دانم، دلايلي که در اين جشنواره ارائه شده تعدادي از فيلم‌ها را انتخاب کردند و تعدادي را انتخاب نکردند، البته اين امر سابقه‌دار است که در گذشته هم اين‌گونه بوده و در برخي از جشنواره‌ها از جمله اسکار عوامل سياسي، خيلي دخيل بوده يا در برخي از ديگر جشنواره‌ها ما مي‌بينيم که برخي آثار را يک مرتبه تقدير کرده و به آنها جايزه مي‌دهند که اصلاً شايسته اين جايزه نيست.

جنتي گفت: اما به دلايل سياسي يک فيلم را انتخاب مي‌کنند، احتمال مي‌دهم که برخي از دلايل سياسي و مذهبي در اين امر دخيل بوده باشد، به هر حال بايد کمي زمان بگذرد تا ببينيم چه دلايلي پشت پرده بوده است.

حضور 2 كشور خارجي در جشنواره شعر «حوزه»

سيدعبدالله حسيني دبير جشنواره شعر حوزه در نشستي که در ايوان شمس برگزار شد به تشريح تاريخچه جشنواره شعر حوزه پرداخت و در ادامه گفت: امسال سومين جشنواره شعر حوزه با نام اشراق برگزار خواهد شد. حدود دو تا سه ماه پيش فراخوان اين جشنواره را صادر کرديم و در آن گفتيم که تا پايان آبان‌ماه آخرين فرصت براي ارسال آثار است. خوشبختانه ميزان استقبال از اين جشنواره سه برابر دوره پيش بود که اين باعث خوشحالي است. امسال نزديک به 900 شعر به دبيرخانه رسيده است.

به گزارش آفرينش، وي درباره سطح کيفي آثار اين دوره بيان کرد: امسال از شاعران برتر ايران شعر به دبيرخانه رسيده است. همچنين سطح کيفي آثار بسيار اميدوارکننده است. از ديروز برنامه‌هاي اين جشنواره شروع شده و شاعران در کارگاه‌هاي آموزشي شرکت کرده‌اند. برنامه‌هاي شعرخواني نيز از ديشب شروع شده و ادامه دارد. دبير جشنواره شعر حوزه با بيان اينکه اختتاميه روز دوشنبه 30 آذر برگزار مي‌شود اظهار کرد: برنامه اصلي اين جشنواره مربوط به اختتاميه است که در ايوان شمس راس ساعت 2 بعدازظهر آغاز مي‌شود و تا ساعت 5 ادامه خواهد داشت. اين برنامه با بيانات مقام معظعم رهبري که در ديدار هيات دست‌اندرکار شعر حوزه فرموده‌اند آغاز مي‌شود. در ادامه آقايان گلپايگاني (رئيس دفتر مقام معظم رهبري)‌، صادقي رشاد (رئيس شوراي حوزه علميه تهران)، علي جنتي ‌(وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي) و امرودي (معاونت فرهنگي شهرداري تهران) و چندين چهره فرهنگي و ادبي به سخنراني خواهند پرداخت. همچنين 100 نفر از شرکت‌کنندگان جشنواره در اختتاميه حضور خواهند داشت.

حسيني ادامه داد: در اختتاميه از دو کتاب «تذکره علماي شاعر» نوشته محمدعلي مجاهدي و «تذکره علماي شاعر خراسان بزرگ» اثر اميدمهدي حکيمي با مقدمه محمدرضا حکيمي رونمايي خواهد شد و 11 نفر از برگزيدگان در اختتاميه اشعار خود را مي‌خوانند. جشنواره در سه بخش شعر کلاسيک،‌ آزاد و نيمايي و شعر کودک و نوجوان برگزار مي‌شود. در بخش شعر کلاسيک به داوري زکريا اخلاقي و محمدکاظم کاظمي پنج برگزيده خواهيم داشت. در بخش شعر نيمايي نيز با داوري نيما مظفري و موسوي سه برگزيده و در بخش شعر کودک و نوجوان با داوري ليله کوهي و صادق رحماني سه برگزيده خواهيم داشت. در کنار اين افراد از تعدادي آثار نيز تقدير خواهد شد. دبير جشنواره شعر حوزه درباره نحوه برگزاري اختتاميه گفت: در اين برنامه کليپ‌هايي از روند برگزاري جشنواره و نحوه داوري نمايش داده خواهد شد. جوايز نفر اول سه سکه ‌،نفر دوم دو سکه و نفر سوم يک سکه بهار آزادي است. امسال با توجه به اينکه هيات داوران کيفيت شعرها را بسيار بالا و نزديک به هم ديدند جايزه شاعر شاخص نداريم. حسيني درباره بعد بين‌المللي جشنواره بيان کرد: از ساير کشورها همچون اتريش‌، استراليا‌ و افغانستان شعر داشتيم و در بين برگزيدگان افرادي از اتريش و استراليا و افغانستان ديده مي‌شوند که اسامي آنها فردا به اطلاع عموم مي‌رسد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته