جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/10/02 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5169

 تصميمات جديد براي کارت سوخت
 قيمت بنزين در بازار رقابتي تعيين مي شود 

 بيژن نامدار زنگنه در نشست با فعالان اقتصادي در اتاق بازرگاني، صنايع و معادن تهران گفت : براساس طرحي که وزارت نفت در دست بررسي دارد، جايگاه‌هاي عرضه‌کننده بنزين به سه کلاس تقسيم بندي خواهند شد.به گزارش تسنيم ،وي افزود :ما چهار هزار پمپ بنزين داريم با چهار هزار مالک طرف هستيم اما چرا يک برند نمي آيد سي تا پنجاه تا جايگاه را مالک شود؟

وزير نفت ادامه داد: ما حاضريم برند بيايد مخزن بگيرد و در پالايشگاه تحويل بگيرد و توزيع کند.وي تصريح کرد: يک جايگاه هست مثلا براي آقاي فلاني خداي ناکرده فوت مي کند و ناگهان همه چيز به هم ميريزد به همين منظور لازم است که جايگاه ها به صورت حقوقي اداره شود.

زنگنه گفت: ما که نمي توانيم پول بدهيم تا انحصار وراثت نشود، بچه هاي مرحوم اختلاف پيدا مي کنند، پول کارگر پرداخت نمي‌شود چون ما نمي‌توانيم پول بدهيم، بعد جايگاه تعطيل مي‌شود.کجاي دنيا شما با اين همه جايگاه دار طرف هستيد؟

وي افزود: در دنيا همه جايگاه داران شخص حقيقي هستند. خبري از شخص حقوقي نيست . بنگاهي تا کار مي‌کند بخش خصوصي است وقتي پرداخت بدهي مي‌شود مي‌گويد دولتي هستيم و دولت بدهي را بپردازد. در اوايل انقلاب گفتيم اقتصادي مي‌سازيم که هم خوبي هاي اقتصاد سرمايه داري را دارد و هم خوبي هاي اقتصاد سوسياليستي. حالا اقتصادي ساختيم که خوبي هاي هيچ کدام را ندارد بدي هاي هر دو را هم دارد. وزير نفت از طرح ويژه وزارت نفت براي آزادسازي قيمت بنزين خبر داد و اظهار داشت: براساس اين طرح، جايگاه‌هاي عرضه سوخت به سه کلاس تبديل مي‌شوند و تنها جايگاه‌هاي کلاس سه، بنزين را به قيمت دولتي خواهند فروخت.

وي ادامه داد: در چنين شرايطي تنها جايگاه‌هاي کلاس سه بنزين را به نرخ دولتي مي‌فروشند و بقيه نيز مي‌توانند در يک بازار رقابتي بنزين را عرضه کنند.

وي تصريح کرد: وزارت نفت مخالف فروش بنزين توسط جايگاه‌هاي بخش خصوصي نيست اما معتقد است که بايد برندسازي صورت بگيرد و اگر چه مالکيت به دست جايگاه‌داران باشد اما تحت برندهاي خاصي فعاليت کنند.

به گفته زنگنه، اين 4 هزار مالک که در جايگاه‌هاي عرضه بنزين وجود دارند، کنترل آنها بسيار سخت است و ما پيشنهاد داديم که قيمت توزيع بنزين آزاد شود.

وي افزود بر اين اساس به فروشندگان کلاس‌هاي بالاتر امتياز بدهيم و البته اجباري هم مبني بر فروش به قيمت خاص نداشته باشيم.

نامدار زنگنه گفت: هفته آتي نيز جلسه‌اي در اين رابطه خواهيم داشت تا بتوانيم برندها را در سطح جايگاه‌ها فعال کنيم، ضمن اينکه جايگاه‌داران خود مي‌توانند بنزين را از مخازن بنزين تحويل بگيرند اما هدف ما اين است که بخش خصوصي واقعي در اين زمينه فعال شود.

در همين رابطه ،مديرکل دفتر مبارزه با قاچاق فرآورده‌هاي نفتي و نظارت بر حمل و نقل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ضمن تاکيد بر عدم افزايش قيمت بنزين به بيش از هزار تومان، از محدود شدن کارت سوخت جايگاه‌داران به مصارف اضطراري خبر داد.

قاسم خورشيدي با تاکيد بر اينکه بنايي براي افزايش قيمت بنزين به بيش از ليتري هزار تومان نداشته و اساسا ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز پيشنهادي به دولت در اين رابطه ارائه نکرده است، گفت: توصيه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به مردم، استفاده از کارت سوخت شخصي است، چرا که کارت سوخت در اختيار جايگاه‌داران در صورت تصويب هيات وزيران، محدود خواهد شد.وي افزود: کارت سوخت جايگاه‌داران محدود به مصارف اضطراري خواهد شد.

خورشيدي با رد گمانه‌زني برخي رسانه‌ها در خصوص احتمال افزايش قيمت بنزين، اظهار کرد: افراد مي‌توانند با کارت سوخت شخصي و بدون هيچ محدوديتي، بنزين مورد نياز خود را به قيمت هزار تومان دريافت کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته