جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/10/12 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5176

  ليست فيلم‌ اولي‌هاي سي‌ و چهارمين جشنواره فيلم فجر 

 ليستي از فيلم‌ اولي‌هاي راه يافته به جشنواره فيلم فجر منتشر شد.

به گزارش تسنيم، اخبار درز کرده از هيئت انتخاب جشنواره فيلم فجر، تکليف فيلم‌اولي‌هاي جشنواره داغ امسال را تا حدودي مشخص کرده است. اين ليست اطلاعات احتمالي خبرنگار تسنيم از فيلم‌ اولي‌هاي راه‌يافته به جشنواره فيلم فجر است. ليستي که تا اندازه زيادي قطعيت يافته است، اما احتمال تغيير در چند مورد آن تا لحظه آخر وجود دارد. جشنواره فجر امسال، مطابق برنامه روتين از 12 تا 22 بهم نماه سال جاري در تهران برگزار مي‌شود.

آنطور که اعلام شده است، به منظور حمايت از فيلمسازان جوان هيات انتخاب حداقل 2 اثر را از بخش نگاه نو براي رقابت با آثار بخش سوداي سيمرغ معرفي مي کند.

در اين بخش يک هيات داوري متشکل از سينماگران و صاحب‌نظران فرهنگي هنري، جوايز زير را اهدا مي‌کنند.

سيمرغ بلورين بهترين فيلم

سيمرغ بلورين بهترين کارگرداني

سيمرغ بلورين جايزه ويژه هيات داوران

1. «ابد و يک روز»

اولين فيلم بلند سينمايي سعيد روستايي است.پيمان معادي، نويد محمدزاده، پريناز ايزديار، ريما رامين فر، شبنم مقدمي، شيرين يزدان بخش، معصومه رحماني، مهدي قرباني، محمد عليمحمدي، اسماعيل گرجي و... از بازيگران «ابد و يک روز» هستند.

سعيد روستايي تاکنون ساخت آثار کوتاه متعددي را برعهده داشته که از ميان آنها مي توان به «شنبه»، «مراسم»، «از طرف آنها»، «نصف فيلم عروسي» و ... اشاره کرد. او تا کنون جوايز مختلفي را براي ساخت آثار کوتاه از جشنواره هاي داخلي و خارجي دريافت کرده است و «ابد و يک روز» اولين فيلم بلند سينمايي او محسوب مي شود.

2. «برادرم خسرو»

فيلم سينمايي «برادرم خسرو» به کارگرداني احسان بيگلري با بازي هنگامه قاضياني، شهاب حسيني و ...ساخته شده است

هنگامه قاضياني از بازيگران اصلي فيلم سينمايي «برادرم خسرو» در نقش همسر ناصر ظاهر شده است. علاوه بر اين بازيگر، بيتا فرهي، شهاب حسيني و ناصر هاشمي ساير نقش هاي اصلي را ايفا مي کنند.

احسان بيگلري در «برادرم خسرو» براي نخستين بار کارگرداني يک فيلم سينمايي را تجربه مي کند. فيلمنامه اين اثر به صورت مشترک توسط بيگلري و پريسا هاشم پور به نگارش درآمده و اولين اکران آن در جشنواره فيلم فجر خواهد بود. فيلم سينمايي «برادرم خسرو» روايت ماجراي دو برادر است که به اجبار مدتي را با هم سپري مي کنند.

3.«من»

در فيلم «من» ليلا حاتمي،امير جديدي، بهنوش بختياري،علي استادي، علي منصور، سعيد عطاييان و ماني حقيقي به ايفاي نقش مي‌پردازند.

همچنين علي منصور، سعيد عطائيان، احمد غفوري، داود بخشي‌خاني، داود مرتضوي و مرتضي آقا حسيني ساير بازيگران اين فيلم هستند که در خلاصه داستان آن آمده است: « ما رو نرقصون آذر!»

سهيل بيرقي که اولين تجربه مستقل کارگرداني‌اش را مقابل دوربين برده است تاکنون کارگردان، مدير برنامه‌ريزي و دستيار کارگردان فيلم‌سازاني چون عبدالرضا کاهاني، واروژ کريم مسيحي،حسن فتحي،بهرام توکلي و... بوده است.

4.«ايستاده در غبار»

يکي از مهمترين فيلم‌هاي کنجکاوي‌برانگيز امسال فيلم خالق «آخرين روزهاي زمستان» است.فيلمي که براي اولين بار روايتي از يکي از سرداران 8 سال دفاع مقدس، احمد متوسلين ارائه مي‌دهد

هادي حجازي فر در نقش احمد متوسليان ايفاگر نقش اصلي اين فيلم سينمايي و اميرحسين هاشمي، فرهاد فداکار و عماد محمدي از ديگر بازيگران اصلي پروژه هستند.

5.«لاک قرمز»

لاک قرمز به عنوان اولين فيلم بلند سينمايي سيد جمال سيد حاتمي، از مضموني اجتماعي برخوردار است که در آن بازيگراني چون پانته آ پناهي ها، پرديس احمديه، مسعود کرامتي، بهنام تشکر و رسول نقوي به ايفاي نقش پرداخته اند.

در خلاصه داستان اين فيلم سينمايي آمده است؛ دخترک تازه به انگشتانش لاک زده بود که روزگار صورتش را نقاشي کرد.

6.«گيتا»

در فيلم گيتا مريلا زارعي، حميدرضا آذرنگ، بهناز جعفري، سارا بهرامي، نادر فلاح، رامين افشاري و يلدا قشقايي در اين فيلم به ايفاي نفش پرداخته اند.

«گيتا» يک درام اجتماعي است و قصه يک مادر و فرزند است که پيام فيلم متمرکز بر شکل روابط اين دو نفر مطرح مي‌شود.

7.«جشن تولد»

فيلم سينمايي «جشن تولد» به کارگرداني عباس لاجوردي، مستندساز ايراني در دست ساخت است که به بيان مسائل مذهبي و انساني در سوريه مي‌پردازد.

هدي فيوضي کارگردان و احمد کاوري ايفاي نقش و بازيگرداني اين اثر را برعهده داشتند. همچنين فرهاد محمودي تصوير بردار، عظيم محمدي طراح جلوه‌هاي ويژه، طراح گريم داريوش صالحيان، طراح صحنه و لباس علي مربي، بازيگران احمد کاوري، علي رام نورايي، خانم نادي خوري ستاره سينماي عرب و سوريه، اميه ملس، علي صطوف و بازيگران توانايي از سوريه، لاجوردي را همراهي کرده‌اند.

8.«خانه‌اي در خيابان چهل و يکم»

فيلم سينمايي "خانه‌اي در خيابان چهل و يکم" اولين ساخته حميدرضا قرباني است که " با عنوان قبلي "خانه يحيي" ساخته شد و که تهيه‌کنندگي آن را سيدمحمود رضوي بر عهده دارد

در فيلم «خانه‌اي در خيابان چهل و يکم» مهناز افشار، علي مصفا، سهيلا رضوي، سارا بهرامي، آرش مجيدي، عليرضا کمالي، عليرضا نيکدل، بهنازنادري، بهزاد داوري، جمشيد صفري، مجيد رحمتي، بابک جعفريه، سارا نجفي، علي‌ سخن‌گو و بازيگران کودک ماني رحماني و مانيا عليجاني ايفاي نقش مي‌کنند.

9.«متولد 65»

تهيه‌کننده اين فيلم محمد مهدي عسگرپور و مجيد توکلي آن را کارگرداني کرده است.

حسان اماني، مريم سعادت، پدرام شريفي، هنگامه حميدزاده از جمله بازيگران فيلم سينمايي «متولد 65» هستند و رضا ميرکريمي نيز به عنوان مشاور کارگردان با اين پروژه همکاري دارد.

10.«امتحان نهايي»

عادل يراقي فيلمنامه نخستين فيلمش به نام "آشنايي با ليلا" را بر اساس طرحي از عباس کيارستمي و با همکاري او نوشت. اين همکاري براي فيلم دوم يراقي هم تداوم پيدا کرده و و فيلمنامه "امتحان نهايي" هم براساس طرحي از عباس کيارستمي و با همکاري او نگاشته شده است.

خلاصه داستان: يک معلم رياضي براي تدريس خصوصي به خانه شاگردش مي رود.

11.«خماري»

اين فيلم که نويسندگي فيلمنامه آن بر عهده فرهاد توحيدي است يک ملودرام اجتماعي است که زندگي يک جوان علاقه‌مند به موسيقي را به تصوير مي‌کشد که همزمان با يک امتحان مهم درگير اتفاقات عجيب و غريب مي‌شود و...

مهرداد صديقيان، سوگل خليق، لي لي فرهاد‌پور و کاظم سياحي بازيگران جديد‌ترين اثر منيژه حکمت در مقام تهيه‌کنندگي هستند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته