جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/10/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5179

 جوائز ارائه اظهارنامه و پرداخت به موقع ، تخفيف مالياتي است 

 رئيس کل سازمان امور مالياتي کشور از کاهش نرخ ماليات بر درآمد اشخاص حقيقي از جمله صاحبان مشاغل همسو با اصلاح قانون ماليات هاي مستقيم خبر داد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي سازمان مالياتي ايران، سيدکامل تقوي نژاد با بيان اينکه يکي از رويکردهاي اصلاحيه قانون ماليات هاي مستقيم ساده سازي نرخ ها بوده است، گفت: اين تغييرات در بخش ماليات بر ارث، ماليات تمبر، ماليات حقوق، ماليات اجاره املاک و ماليات بر درآمد اشخاص حقيقي است.

وي درباره معافيت پايه اشخاص حقيقي (صاحبان مشاغل)، افزود: اشخاص حقيقي مي توانند ساليانه از يک معافيت پايه استفاده کنند که ميزان آن برابر با معافيت حقوق است و هر سال در قانون بودجه مشخص مي شود. بديهي است اگر درآمد اشخاص حقيقي بيش از اين ميزان باشد ماليات آن طبق نرخ ماده 131 قانون محاسبه مي شود.

رئيس کل سازمان امور مالياتي کشور با بيان اينکه در اصلاحيه قانون ماليات هاي مستقيم که از سال 95 اجرايي مي شود، براي رعايت حقوق موديان و ايجاد فضاي رقابتي، نرخ هاي مالياتي اشخاص حقيقي (ماده 131 قانون) کاهش يافته است، اظهارداشت: در قانون کنوني، اين نرخ ها در پنج طبقه از 15 تا 35 درصد تقسيم بندي شده که در قانون جديد به سه طبقه از 15 تا 25 درصد کاهش يافته است؛ بدين صورت که در طبقه نخست، درآمد تا سه ميليون تومان با نرخ 15 درصد محاسبه مي شد و در قانون جديد درآمد تا 500 ميليون ريال با نرخ 15 درصد محاسبه مي شود.

وي ادامه داد: در طبقه دوم قانون کنوني، درآمد از سه تا 100 ميليون ريال با نرخ 20 درصد محاسبه مي شد که در قانون جديد، درآمد تا هزار ميليون ريال نسبت با مازاد 500 ميليون ريال با نرخ 20 درصد محاسبه مي شود. به عبارتي محاسبات ماليات در دو طبقه اصلاحيه قانون با تمام چهار طبقه قانون فعلي مطابقت مي کند.

تقوي نژاد تصريح کرد: در طبقه سوم نيز نسبت به مازاد هزار ميليون ريال درآمد، به نرخ 25 درصد محاسبه مي شود که اين نرخ در قانون کنوني 35 درصد است.

وي همچنين از اضافه شدن يک تبصره به ماده 131 به عنوان يکي از مشوق هاي اصلاحيه قانون ماليات هاي مستقيم خبرداد و گفت: بر اساس اين تبصره، به ازاي هر 10 درصد افزايش درآمد ابرازي مشمول ماليات نسبت به سال گذشته، يک واحد درصد حداکثر تا پنج درصد از نرخ ماليات بر درآمد اشخاص حقيقي کسر مي شود.

رئيس کل سازمان امور مالياتي کشور تاکيد کرد که برخورداري از همه اين معافيت ها منوط به ارائه اظهارنامه مالياتي و پرداخت به موقع ماليات است.

وي خاطرنشان کرد: اگر فردي در موعد مقرر اظهارنامه مالياتي خود را ارائه نکند ضمن اينکه نمي تواند از معافيت ها و تسهيلاتي که در قانون پيش بيني شده استفاده کند، به هر ميزان درآمدي که کسب مي کند ماليات تعلق مي گيرد و مشمول جريمه نيز مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته