جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/03/02 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - چهارشنبه نسخه شماره 2768

 با ارجاع به مجمع تشخيص مصلحت نظام;
 پرونده تجميع در مجلس بسته شد  

آفرينش: نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، سرانجام پس از ماه ها بحث و بررسي ، طرح بحث برانگيز تجميع انتخابات دوره هشتم مجلس شوراي اسلامي و دوره دهم رياست جمهوري را به مجمع تشخيص مصلحت نظام فرستادند تا مجمع در خصوص اين طرح تعيين تکليف کند. اين طرح که از همان زمان مطرح شدن با انتقادات گسترده اي از سوي برخي چهره هاي سياسي و حزبي کشوراز هر دو طيف اصولگرا و اصلاح طلب روبرو شده بود، ديروز در جلسه علني مجلس براي سومين بار مطرح وبا اصرار نمايندگان بر مصوبه قبلي خود به مجمع تشخيص مصلحت نظام فرستاده شد. پيش از اين، طرح تجميع دوبار از سوي شوراي نگهبان به دليل مغايرت آشکار با اصول 63 و 114 قانون اساسي مورد ايراد قرار گرفته و رد شده بود.کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس به عنوان کميسيون اصلي بررسي اين طرح که رفع ايرادات شوراي نگهبان را برعهده داشت، به حذف طرح ياد شده و خارج شدن آن از دستور کار مجلس نظر داده بود.  نمايندگان مجلس در نشست علني روز يکشنبه خود، ابتدا به حذف اين طرح و خارج شدن از دستور کار مجلس راي دادند، اما به دليل ابهام در نتايج راي گيري و مخدوش بودن آن ، مجددا راي گيري انجام شد که حذف اين طرح راي نياورد و اين طرح بار ديگر در دستورکار مجلس قرارگرفت. با دردستورکار قرارگرفتن اين طرح، پيشنهادات متعددي از سوي نمايندگان در نشست علني روز يکشنبه مطرح شد که به دليل طولاني شدن مذاکرات ، ادامه بررسي اين طرح به نشست علني ديروز موکول شد. در نشست علني ديروز نيز ، پيشنهاد همزماني برگزاري انتخابات رياست جمهوري دوره دهم با دوره چهارم شوراها مطرح شد که پس از اظهارات موافقان و مخالفان به تصويب نرسيد. در پي تصويب نشدن هيچ يک از پيشنهادات، مصوبه قبلي مجلس به راي گذاشته شد که از مجموع  229نماينده حاضر در نشست علني ،  120نماينده راي موافق ،  94نماينده راي مخالف و  7نماينده راي ممتنع دادند. بنابراين بااصرار نمايندگان مجلس بر نظر قبلي خود ، حدادعادل رييس مجلس اعلام کرد که اين طرح براي تعيين تکليف نهايي به مجمع تشخيص مصلحت نظام ارسال مي شود. براساس مصوبه مجلس ، انتخابات دوره هشتم مجلس شوراي اسلامي و دوره دهم رياست جمهوري در نيمه اول آبان ماه سال  1387بطور همزمان در سراسر کشور برگزار مي شود. به موجب اين مصوبه از طول دوره نهم رياست جمهوري به مدت  4ماه کاسته و به طول دوره هفتم مجلس شوراي اسلامي هفت ماه اضافه خواهد شد. همچنين بر پايه اين مصوبه ، دوره هشتم مجلس شوراي اسلامي به جاي هفتم خردادماه  87از دي ماه سال  1387و دوره دهم رياست جمهوري به جاي دوازدهم مردادماه از  16فروردين ماه سال  1388آغاز مي شود.
تابش: نظر فراکسيوني نداشتيم
اما ديروز ارجاع طرح تجميع به مجمع تشخيص براي تعيين تکليف با واکنش متفاوت نمايندگان روبروشد. محمدرضا تابش، دبير فراکسيون اقليت مجلس در جمع خبرنگاران پارلماني گفت که اين فراکسيون موضوع تجميع انتخابات مجلس هشتم و رياست جمهوري دوره دهم را بررسي نکرد و نظر فراکسيوني نداد. تابش افزود: اعضاي فراکسيون  اقليت در راي به طرح تجميع انتخابات آزاد بوده و برخي راي مخالف و برخي راي موافق به آن دادند.وي در عين حال خاطرنشان کرد: که شخصا به دليل آنکه طرح مذکور را مغاير قانون اساسي مي داند با آن مخالفت کرده است.نماينده اردکان  بر اين نکته نيز تاکيد کرد که اگر مشکل مغايرت با قانون اساسي و معضل خلا مديريت اجرايي کشور ناشي از اجراي طرح تجميع انتخابات حل شود عملياتي شدن آن بسيار کار مناسبي است و سبب تقويت تحزب در کشور مي شود.تابش گفت: تجميع انتخابات در کشور باعث مي شود بسياري از هزينه ها کاهش يابد و انتخابات پرشوري برگزار شود و جامعه به سوي تحزب گام بردارد و از اين منظر  پديده بسيار خوبي است اما بايد مشکل مغايرت اين کار با قانون اساسي حل گردد.
مولاهويزه:نمايندگان اشتباه بزرگي مرتکب شدند
"سيدنظام مولاهويزه " نماينده دشت آزادگان نيز ديروز در واکنش به ارجاع طرح تجميع به مجمع تشخيص گفت: نمايندگان مجلس شوراي اسلامي باتصويب طرح تجميع انتخابات دوره هشتم مجلس ودوره دهم رياست جمهوري اشتباه بزرگي مرتکب شدند که اين اشتباه در دل تاريخ، جاودانه خواهد ماند. نماينده دشت آزادگان در گفت و گو با خبرنگاران پارلماني افزود : با تصويب اين طرح، از مجلس هفتم به عنوان خودخواه ترين مجلس دوران ياد خواهد شد. وي اظهار داشت: نبايد به خاطر بيشتر تکيه زدن به کرسي نمايندگي ، همه اصول را زيرپا بگذاريم و مقابل قانون اساسي بايستيم. مولاهويزه تصريح کرد: مردم دراين خصوص چه خواهند گفت؟ يقينا مردم آگاه  60درصد از نمايندگان فعلي را به مجلس راه نخواهند داد و اين نمايندگان راي مردم را کسب نخواهند کرد. وي اظهار داشت: اين مصوبه فاتحه نمايندگان مجلس هفتم را خواند و نشان داد که مجلس هفتم ضعيف عمل مي کند. نماينده دشت آزادگان گفت:اصولگراياني که از مجلس ششم ايراد مي گرفتند و همه لوايح و اعتراضات آنها را زير سوال مي بردند، نوبت که به خود آنها رسيد، دچار فراموشي تاريخي شدند. وي اضافه کرد: اگر اين اتفاق در مجلس ششم مي افتاد چه کار مي کردند؟ به اعتقاد من به خاطر تصويب اين مصوبه عملکرد مجلس هفتم ضعيف تر از ديگر مجالس خواهد بود. مولاهويزه ابرازاميدواري کرد که مجمع تشخيص مصلحت نظام اشتباه نمايندگان در تصويب اين طرح را تکرار نکند. 
انتقادات مجيد انصاري از مجلس
ديروز علاوه بر انتقاد برخي نمايندگان به ارسال طرح تجميع به مجمع تشخيص مصلحت نظام برخي چهره هاي سياسي کشور نيز از اين اقدام مجلس انتقادکردند."مجيد انصاري" عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام در گفت وگو با خبرنگار سياسي آفتاب در ارزيابي خود از اين طرح و سرنوشت آن در مجمع تشخيص گفت: "با ارجاع اين طرح به مجمع تشخيص مصلحت نظام آنچه که امروز مطرح است، اين است که آيا مصلحت نظام در اين هست که به خاطر مصالح احتمالي که طراحان طرح در نظر داشته اند، قانون اساسي را ناديده بگيريم يا خير؟" انصاري افزود: مجمع تشخيص مصلحت نظام در طرح ها و لوايحي که مورد اختلاف شوراي نگهبان و مجلس است زماني وارد مي شود که به خاطر مصلحت نظام و کشور قانون اساسي ناديده گرفته شود، اما در مورد اين طرح نمي دانم چه مصلحتي وجود دارد که قانون اساسي را ناديده بگيريم. وي در مورد سرنوشت اين طرح در مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: بايد منتظر ماند و ديد که اعضاي مجمع ادله طراحان طرح و مخالفان را بشنوند و با استماع نظرات آنها راي مشورتي خود را بدهند. انصاري در عين حال با صراحت تاکيد کرد: من به عنوان يک عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام معتقدم که هيچ مصلحتي که به خاطر آن قانون اساسي را زير پا بگذاريم، در اين طرح وجود ندارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته