جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/10/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5187

 اقتصاد و ايران 

 نگاه نهادي به پسا برجام

حسام زند حسامي

مدير كل دفتر برنامه ريزي و هماهنگي معاونت سياست گذاري ارزيابي راهبردي معاونت علمي و فناوري

قسمت سوم و پاياني

هوشمندي سياستي باعث مي شود سياست هاي راهبردي و کليدي همزمان به عنوان پدافند غيرعامل فرصت هاي پيش رو را جهت داده و از تهديد شدن آن ها جلوگيري نمايد.

تهديدي که با موج افزايش نسبت به ثبت اختراع خارجي در کشور، حضور سرمايه گذاران خارجي و تهديد منابع طبيعي، تهديد تهاتر کالاي استراتژيک داخل در مقابل کالاي کم اهميت خارجي، تهديد دريافت فناوري هاي از رده خارج شده، تهديد تهاتر نخبگان دانشگاهي و صنعت با کارگران دانشي رده پايين، تهديد توسعه هاي مقطعي و هزاران تهديد ملي ديگر که مي تواند حاصل حضور نمايندگان صنايع و بازرگانان بين المللي باشد. اين برهه تاريخي زماني است که مي بايست تصميم گرفت که تنها يک متولي و تنها يک متولي سياست گذاري، نظارت و راهبري موج پسابرجام را با بسيج همگاني نخبگان و دلسوزان کشور هدايت نمايد.

تا زماني که مسئوليت به طور شفاف بر عهده يک نهاد گذارده نشود، تراژدي فرار از مسئوليت در بزنگاه پاسخگويي تکرار خواهد شد. بنابراين نهادي لازم است تا تمام قراردادها، نشست ها، توافقات بخش هاي خصوصي و دولتي را رصد کرده و هدايت کند. نهادي که پيش از هر اتفاقي و در اين فرصت اندک، جنبه هاي پرخطر عدم توجه به شرايط پسابرجام را رصد و با هوشمندي سياستي، مواجهه با آن را مديريت نمايد.

تا يک بار براي هميشه و در اين برهه تاريخي مرزبندي هاي داخلي و کشمکش قدرت طلبيهاي علم و فناوري کنار گذاشته شود و نهاد مسئولي، با هوشمندي، سياست هاي کلان توسعه ملي را مديريت نمايد وگرنه غرق خواهيم شد در اين موج پسابرجام و داستان توسعه، تراژدي آشنايي خواهد شد که پاسخگوييش براي جامعه و آيندگان بسيار دشوار خواهد بود. زيرا اين بار نه بيگانگان که خود را بايد به قضاوت بنشينيم و يادمان باشد به ندرت بيگانه اي صرفا از روي خيرخواهي گامي براي کشور برخواهد داشت. بنابراين مي توان اميد داشت تهديدها به فرصت ها تبديل خواهند شد، اگر و تنها اگر هوشمندي که حاصل همفکري و همدلي همگاني جامعه نخبگان اجرايي و علمي کشور باشد، ايجاد شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته