جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/11/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5193

 سرمقاله 

 نقطه پيوند برجام و انتخابات

حميدرضا عسگري

روز گذشته رهبرمعظم انقلاب در ديدار با مسئولان و برگزاركنندگان انتخابات، صحبت‌هاي خود را حول دو محور "انتخابات و برجام" اختصاص دادند. ايشان بار ديگر مردم را به حضور حداكثري فراخواندند و مسئولان انتخابات را موظف به رعايت قانون در تمامي مراحل انتخابات نمودند.

در بخش دوم صحبت‌هاي ايشان، مسئله برجام مورد بررسي قرار گرفت و توصيه‌هاي لازم پيرامون نظارت بر اجراي دقيق برجام، رعايت تعهدات طرف‌هاي مذاكره‌كننده، و عدم فريب خوردگي نسبت به ماهيت و نيات اصلي غرب تاكيدشد.

اما نكته پيوند دهنده‌اي در بيانات رهبري وجود داشت كه براي موفقيت در برگزاري انتخابات و اجراي مناسب برجام، لازم و ضروري است. بايد توجه داشت كه از يكسو انگيزه براي شركت در انتخابات و از سوي ديگر بهره‌ گيري از لغوتحريم‌ها به واسطه برجام زماني درنقطه تعادل قرار مي‌گيرند كه وضعيت اقتصادي كشور و سفره معيشتي مردم بهبود يابد و جامعه تاثيرات آن را به طور ملموس درك كنند.

قطعا دستاوردهاي برجام براي ازسرگيري فعاليت‌هاي تجاري داخلي و خارجي ضروريست، اما نبايد فراموش كرد كه تعريف و تبليغ بيش از حد بر دستاوردهاي برجام مي‌تواند اثرات منفي بر وضعيت رواني جامعه داشته باشد. بايد براين واقعيت تاكيد كرد رفع تحريم ها به معناي پايان مشکلات معيشتي مردم و حل معضلات اقتصادي نيست، بلكه برجام بستري است كه نياز به مديريت و برنامه ريزي دارد تا به وسيله آن عقب افتادگي‌هاي يك دهه اخيرجبران گردد.

لذا اگر مردم تاثيرات اين تبليغات گسترده از دستاوردهاي بزرگ هسته‌اي را در زندگي خود لمس نكنند، قطعاً برخي نگرش‌ها به سمت بي تفاوتي و دلسردي از سياست‌هاي كشور رانده خواهد شد. اينجاست كه تاثيرات اين نااميدي خود را در صندوق‌هاي راي و مشاركت عمومي نشان خواهد داد. اين وظيفه مسئولان و تصميم سازان كشور است تا مردم را از چگونگي برنامه‌ها مطلع سازند و دست ياري به سمت جامعه دراز كنند.

ضرورت بهبود اقتصاد و معيشت مردم به عنوان حلقه وصل برجام و انتخابات، ايجاب مي‌كند تا اقتصاد مقاومتي را راهبرد اصلي حل مشکلات قرار دهيم و براساس برنامه‌هاي واقعي سازندگي اقتصاد حركت كنيم و دچار شعار زدگي و توهم قدرت قرار نگيريم.

متاسفانه نگرش برخي افراد درحال حاضر به گونه‌اي است كه تنها راه نجات را در روزنه‌هاي اتكا به كشورهاي خارجي مي‌بينند، درحالي كه اين موضوع تنها مي‌تواند به عنوان مكمل و نيرويي كمكي براي اقتصاد ما نقش بازي كنند. بايد اقتصاد كشور را بگونه اي تقويت و مستحکم کنيم که در مقابل فراز و فرودهاي اقتصادي در بعد داخلي و تحولات خارجي دچار نوسان شديد نشود.

قطعا حضور هيئت‌ها و شركت‌هاي تجاري خارجي موجب ورود سرمايه به اقتصاد بحران زده‌ ما خواهد شد، اما بايد توجه داشت كه بازشدن درب بازار جهاني به معناي چشم بستن به توانايي‌هاي اقتصاد داخلي قلمداد نشود. 

طي سال‌هاي گذشته فعالان اقتصادي در داخل فشارهاي سنگيني را تحمل كردند و بخش اعظم مشكلات مالي كشور بر دوش آنها گذاشته شده بود، حال اگر با سرخوشي از برداشتن تحريم‌ها و دسترسي به بازارهاي لوكس و جذاب غرب، به توليدكننده داخلي بي توجهي شود، عملا ضربه‌ مهلك تري به ريشه اقتصاد خود زده‌ايم.

اين مسئله بسيار مهم است كه مسئولان و اجرا كنندگان برجام به اين بينش عميق برسند كه پيوند ميان مشاركت‌هاي سياسي در آينده دور و نزديك كشور بسته به ايجاد تعادلي است كه بايد با برنامه ريزي دقيق در حوزه اقتصاد، ايجاد گردد. لذا نبايد با انتظار آفريني بيش از حد از لغو تحريم‌ها در كوتاه مدت، موجب قطع حلقه اتصال ميان جامعه و اعتماد به سياست‌هاي كلان كشور شد. بايد با برنامه و حركت بر مدار اقتصاد مقاومتي قدم به قدم مردم را با واقعيات كشور آشنا ساخت و در كنار آن با فعاليت درحوزه اقتصاد داخلي و خارجي نشان دهيم كه اوضاع به سمت بهبود وضعيت معيشتي و تجاري درحركت است. اينگونه اميدها براي مشاركت در مناسبت‌هاي مختلف سياسي كه به عنوان حيثيت ملي براي نظام و كشور اهميت دارد، با يك سير متعادل پيش خواهد رفت و آنچه به عنوان حضور حداكثري مورد نظر رهبري است، محقق خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته