جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/11/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5193

 عجيب و جالب 

 عجيب‌ترين دختر دنيا

پزشکان انگليسي اوليويا فرانس‌ورثِ هفت ساله را «دختر مصنوعي» مي‌نامند.

پول‌نيوز- افسان? اَبَرانسان‌هايي که هيچ چيز آنها را از پا در نمي‌آورد را بارها شنيده‌ايم، اما آيا چنين چيزي در دنياي واقعي نيز ممکن است؟

اوليويا فرانس‌ورثِ هفت ساله که در هادرزفيلدِ انگليس زندگي مي‌کند، چيزي از يک اَبَرانسان کم ندارد؛ او نه گرسنه و خسته مي‌شود و نه حتي درد را احساس مي‌کند.

اگرچه اوليويا در ظاهر همانند ساير هم سن و سالانش به نظر مي‌رسد، اما پزشکان او را به خاطر قابليت‌هاي منحصر به فردش «دخترِ مصنوعي» ناميده‌اند.

او دچار نوعي اختلال عجيب و کروموزومي است که دانشمندان تا امروز حتي نتوانسته‌اند نامي براي آن پيدا کنند.

ظاهراً اوليويا تنها کسي در جهان است که هر سه علامت را با هم دارد.

نيکي، مادر اوليويا مي‌گويد دخترش حتي با يک اتومبيل تصادف کرده اما صدمه‌اي نديده است.

نيکي مي‌گويد: «خودرو در خيابان با اوليويا تصادف کرد و چندين متر او را روي زمين کشيد، خيلي وحشتناک بود، من و ديگر بچه‌هايم فرياد مي‌کشيديم، اما او برخاست و به سوي من دويد و فقط پرسيد "چه شده؟"»

مادر اين کودک هفت ساله مي‌گويد او مي‌تواند سه روز بدون حتي لحظه‌اي چُرت زدن فعاليت کند و افزون بر آن حتي نيازي به غذا خوردن ندارد.

نيکي مي‌گويد از نظر او فرزندش کاملاً طبيعي است، چرا که اوليويا نيز خودش را غيرطبيعي نمي‌داند.

با اين وجود، مادر اوليويا تمايل دارد دليل اصلي وجود چنين علائمي در دخترش را بداند و پزشکان نيز هنوز در حال بررسي اين مورد نادر هستند.

گوجه فرنگي درختي ديده ايد؟!

باشگاه خبرنگاران - معمولا گوجه فرنگي به صورت بوته‌اي يافت مي شود.

گوجه فرنگي ميوه‌اي سرخ‌رنگ و آبدار است. اين گياه بومي آمريکاي جنوبي و مرکزي است که طي دوره استعماري اسپانيا به ساير نقاط جهان منتقل شد.

انواع مختلف اين گياه امروزه در سراسر جهان پرورش داده مي‌شود، معمولا گوجه فرنگي به صورت بوته اي يافت مي شود اما اين بار درکشور ايتاليا گوجه فرنگي درختي هم قابل کشت شده است و شايد در نگاه اول هربيينده اي را به حيرت درآورد.

در کشور ايتاليا کاشت گوجه فرنگي به صورتي متفاوت انجام شده است.

دختري که بدنش سم توليد مي‌کند

با به ‌وجود آمدن اين مشکلات مادر يلدا مي‌گويد "خودم را فراموش کرده ام" ولي با ذکر "يا علي" هاي مکررش اميدوار است مشکلاتش کمتر شود.

ايسنا - چهارشنبه يازدهم آذر 1391 "يلدا" پس از 9 ماه انتظار اکرم و حميد، به دنيا آمد. روزهاي غرق در شادي پس از تولد يلدا که گذشت، والدينش متوجه رشد کند او شدند و يک ساله بود که دريافتند که به اختلال در اکسيداسيون اسيدهاي چرب (MCAD) مبتلاست.

در اين بيماري چربي مواد غذايي تجزيه نمي‌شود، لذا برخي از اسيدهاي چرب به سم تبديل شده و به مغز نوزاد آسيب مي‌رساند. MCAD در روزهاي آغازين پس از تولد قابل تشخيص است، ولي به دليل عدم آگاهي کافي در سيستم پزشکي، به آن توجهي نمي‌شود.

پس از تشخيص بيماري يلدا، پدر و مادرش آرزويشان براي خريد خانه را کنار گذاشته و تمام پس‌اندازشان را خرج درمان يلدا کردند. اکنون پدر يلدا با تاکسي شخص ديگري مسافرکشي مي‌کند و نمي‌تواند خودش و خانواده‌اش را بيمه کند. مادرش يلدا به کمک پسر چهارده ساله‌اش از دخترش مراقبت مي کند.

بهزيستي نيز گفته، بودجه‌اي براي کمک به آن‌ها ندارد. اگر هم قرار به پرداخت باشد ماهانه فقط چهل هزار تومان به آن‌ها تعلق مي‌گيرد، در حالي که هزينه‌هاي درمان يلدا ماهي تقريبا 600 هزار تومان است.

با به ‌وجود آمدن اين مشکلات مادر يلدا مي‌گويد "خودم را فراموش کرده ام" ولي با ذکر "يا علي" هاي مکررش اميدوار است مشکلاتش کمتر شود.

اکنون يلدا سه ساله است و به دليل نوع بيماري و داروهايش، رژيم غذايي خاصي دارد. همچنين هفته‌اي دو مرتبه به دليل معلوليت شديد جسمي و ذهني ناشي از MCAD به کاردرماني و گفتاردرماني مي‌رود. او به تازگي مي‌تواند بنشيند و شايد بتواند تا هفت سالگي به مدرسه عادي برود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته