جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/11/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5204

 خبرهاازعالم علم 

 ميزان ناباروري 40 درصدي مردان و 60 درصدي زنان در ايران

دبير اجرايي کنگره بين‌المللي چالش‌هاي باليني در مامايي، زنان و نازايي، ميزان ناباروري براي مردان 40 و براي زنان را 60 درصد اعلام کرد و افزود: تقريبا از هر شش زوج ممکن است يک زوج مبتلا به ناباروري باشد.

به گزارش آفرينش، دکتر ساغر صالح پور گفت: ناباروري مساله شايعي در دنيا است و طبق آمارهاي جهاني 15 درصد از زوجين مبتلا به ناباروري هستند. تقريبا از هر شش زوج ممکن است يک زوج نابارور باشد.

40 درصد از موارد ناباروري مربوط به مردان و 60 درصد نيز مربوط به زنان است. اما ممکن است در 10 تا 15 درصد موارد مرد و زن مشکل عمده‌اي نداشته باشند.

وي افزود: ايران در درمان ناباروري از نظر تکنولوژي‌هاي اين حوزه تفاوتي با کشورهاي پيشرفته ندارد. يکي از مسائلي که مورد توجه ما قرارگرفته است حفظ باروري در بيماران مبتلا به سرطان، بيماري‌هاي خود ايمني و کساني است که در برابر اشعه راديواکتيو قرار مي‌گيرند. با توجه به شيوع سرطان و کاهش سن ابتلا به آن، ما بايد قبل از درمان سرطان به فکر راه‌هايي باشيم که توان باروري فرد را حفظ کند.

تمام درمان‌هاي راديوتراپي و شيمي درماني، توان باروري را مختل مي‌کنند.

صالح پور، مسائل ژنتيک قبل از لانه گزيني و عدم لانه گزيني مکرر را در مساله حفظ باروري در بيماران سرطاني چالش برانگيز عنوان کرد.

در ادامه دکتر فرح فرزانه، دبير علمي اين کنگره با تاکيد بر اينکه درمان سرطان و ناباروري بايد تيمي انجام شود، ادامه داد: علم امروز به سمت کمتر تهاجمي رفتار کردن با سرطان حرکت کرده است. درحال حاضر تکنولوژي درمان سرطان و ناباروري تنگاتنگ همديگرند.

وي درصد موفقيت در هر سيکل درمان را 40 تا 45 درصد عنوان کرد و افزود: درمان زوجين در سنين بالا، پاسخ ناکافي به درمان، تخمدان ضعيف، لانه گزيني جنين، سقط مکرر در درمان و .. از چالش‌هايي است که ما در درمان ناباروري با آن روبرو هستيم.

کنگره بين‌المللي چالش‌هاي باليني در مامايي، زنان و نازايي 28 تا 30 بهمن ماه سال جاري در مرکز همايش‌هاي بين‌المللي دانشگاه شهيد بهشتي تهران برگزار مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته