جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/12/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5231

  کار با رايانه احتمال زوال شناختي را کاهش مي دهد 

 مطالعات اخير محققان، ارتباط بين فعاليت ذهني و کاهش احتمال ابتلا به زوال عقل را بيش از پيش تاييد مي کند و نشان مي دهد استفاده از رايانه در افراد ميانسال و سالمندان، تاثير مثبتي در کاهش احتمال ابتلا به زوال شناختي دارد. به گزارش ايرنا، با گذشت سن به مرور زمان حجم مغز کاهش مي يابد و علاوه بر آن، تغييرات مهمي در سطح سلولي وعروقي مغز روي مي دهند که سبب مي شود فرد در معرض زوال عقل و کاهش توانايي شناختي قرار گيرد. تحقيقات پژوهشگران موسسه ويسکانسين در آمريکا نشان مي‌دهد کار کردن با رايانه و تجهيزات هوشمند ديگر در ميانسالي وسالمندي يک روش موثر براي مبارزه با تغييرات نامطلوبي است که به مرور زمان براي مغز و اعصاب اتفاق مي افتد.

اين مطالعه که در سال 2014 ميلادي صورت گرفت، نشان مي دهد افرادي مانند پزشکان، موسيقيدانان، خلبانان و مهندسان معمار که فعاليت ذهني زيادي دارند، بيشتر قابليت هاي شناختي را تا پايان عمر حفظ مي کنند و مغز آنان در مقايسه با افراد ديگر در همان سن و سال، حجم هيپوکامپ بالاتري دارد. ادامه مطالعات در کلينيک مايو نشان مي دهد کار با رايانه و فعاليت هايي مانند پرداخت قبوض، مطالعه الکترونيکي، دانلودانواع فايل هاي سرگرمي و شبکه هاي اجتماعي به افراد ميانسال و سالمند کمک مي کند ذهن خلاق تري داشته باشند و کمتر بامشکلات حافظه مواجه شوند.

علاوه بر فعاليت هاي ذهني، فعاليت بدني منظم، رژيم غذايي سالم و استفاده از مکمل هاي معدني و ويتامين، نقش مهمي در حفظ توانايي و عملکرد مغز دارند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته