جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/02/12 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5263

 هشدار نسبت به شيب صعودي بيماري‌آسم 

 برديا سيفي

در نشست خبري نوزدهمين همايش سالانه روز جهاني آسم دكتر مصطفي معين رئيس انجمن آسم و آلرژي ايران در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت : 35 درصد كودكان در تهران داراي علائم بيماري آسم هستند.دكتر معين، فوق تخصص آلرژي و ايمونولوژي باليني با اشاره به اينكه شعار اصلي همايش جهاني آسم اين جمله است كه شما مي توانيد آسم خود را كنترل كنيد به نقش هاي خود بيمار در پيشگيري و مراقبت ازبيماري پرداخت و با اشاره به اين مطلب كه بايد براي جلوگير از شيوع و مراقبت از بيماريهاي آلرژيك و آسم آموزش همگاني را در سطح كشور و در بين تمام افراد جامعه مثل دانش آموزان مدرسه ، كارگران كارخانجات و .. . اجرا كرد تا با دانستن راه‌هاي پيشگيري از اين بيماري خود را مصون نگه دارند.

ايشان به نقش پزشكان هم تاكيد كردند و گفتند :كار پزشك تنها نسخه نوشتن نيست .

پزشك بايد از حقوق بيمار در جامعه وتمكن مالي و حقوق شهروندي بيمار خود دفاع كند و خود را به عنوان يك مصلح اجتماعي در دفاع ازسلامت جامعه مسئول بداند.معين ادامه داد: ايران از لحاظ شيوع بيماري آسم جزو کشورهاي متوسط است، ولي شدت آن در حاشيه کلانشهرها و شهرهاي بزرگ برخلاف کشورهاي پيشرفته زياداست، در حالي که در کشورهاي توسعه يافته صنعتي شيوع بيماري بالاتر ولي تحت کنترل است.

وي افزود متاسفانه در دنياي جديد و صنعتي عواملي مانند كارخانه هاي آلاينده گازهاي گل خانه اي ، بنزين وسايل نقليه و تخريب محيط زيست و بالا بردن دماي كره زمين و عوامل انساني از قبيل تغيير سبك زندگي و استفاده از غذاهاي اماده مثل فست وفود ها و استفاده از مواد دخاني مانند سيگار و قليان كه متاسفانه به تازگي دربين دختران هم مورد استفاده قرار مي گيرد باعث بروز علايم اين بيماري مي شوند.دكتر معين ضمن هشدار نسبت به اينکه افزايش شيوع آسم در کشورهاي پيشرفته کنترل شده است اما در ايران شيب صعودي دارد، ادامه داد: از سال 85 شيوع علائم آسم در کودکان از 10 درصد به 13.4 درصد رسيده است.

تغييرات آب و هوايي نيز در اين ميان نقش مهمي در ابتلا به بيماري‌هاي تنفسي دارد. در ادامه اين نشست دكتر مهدي نجمي رييس اداره بيماري هاي مزمن تنفسي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، اظهار كرد :چهارمين علت مرگ ومير دردنيا بيماريهاي مزمن تنفسي هستند كه از 2 مورد آسم و بيماريهاي انسداد ريه تشكيل شده است.

وي سرفه، خس خس و تنگي نفس را از مهمترين علائم آسم اعلام كرد و گفت: بر اساس مطالعات انجام شده حدود 9 درصد افراد بالغ و حدود 12 درصد كودكان داراي علائم آسم هستند.دكتر مهدي نجمي در نشست خبري همايش روز جهاني آسم افزود: اين مطالعه سال گذشته براي اولين بار در سطح گسترده در كشور با همكاري برخي مراكز تحقيقاتي و همچنين دانشگاه هاي علوم پزشكي در سطح جمعيت شهري و روستايي در بين افراد بالغ و كودكان انجام شده است.

وي با اشاره به اينكه دردنيا 300 ميليون نفر مبتلا به بيماري آسم هستند گفت متاسفانه در دهه آينده اين تعداد به 400 ميليون نفر
مي‌رسد.وي در بعد اقتصادي هم گفت هزينه يك بيمار مبتلا به آسم مسقيم وغير مستقيم بين 2-1.5 ميليون تومان تخمين زده مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته