جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/03/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5302

 خبــر 

 مديرکل آموزش‌و پرورش خوزستان :

راه‌اندازي رشته انساني در مدارس استعدادهاي درخشان خوزستان براي اولين بار

اهواز – خبرنگار آفرينش

مديرکل آموزش‌و پرورش خوزستان گفت: در سال تحصيلي 96-95 براي اولين بار رشته علوم انساني در مدارس استعدادهاي درخشان خوزستان راه اندازي مي شود.

محمد تقي زاده با بيان اين‌که در حال حاضر 80 درصد دانش‌آموزان مدارس استعدادهاي درخشان استان در رشته علوم تجربي و 20 درصد ديگر در رشته رياضي تحصيل مي‌کنند، از راه اندازي رشته علوم انساني حداقل در يکي از اين مراکز در سال تحصيلي جديد خبر داد.

تقي زاده با اعلام اين‌که 2 درصد از جمعيت دانش‌آموزان هر استان از نظر توزيع نرمال طبيعي مي‌توانند در زمره استعدادهاي درخشان باشند، اظهارکرد: اگر جمعيت دانش‌آموزان استعدادهاي درخشان نسبت به کل جمعيت دانش‌آموزان تا 2.28 درصد باشد، استاندارد است و اگر از اين حد بيشتر شود نياز به تعطيلي و اگر کمتر شود، نياز به افزايش تعداد اين مدارس است.

وي افزود: در کلان کشور آحاد دانش‌آموزان استعدادهاي درخشان نسبت به کل دانش‌آموزان از اين نرم بيشتر بوده اما در خوزستان هنوز به اين نرم نرسيده است و جا براي افزايش جمعيت اين مدارس در استان وجود دارد که جذب، شناسايي و ساماندهي اين دانش‌آموزان توسط آموزش‌ و پرورش انجام مي‌شود.

مدير کل آموزش وپرورش خوزستان ادامه داد: در مقطع متوسطه دوم 16 مدرسه استعدادهاي درخشان در شهرهاي آبادان، انديمشک، نواحي چهارگانه اهواز، ايذه، بهبهان، دزفول و شوشتر وجود دارند و در مجموع سه هزار و 239 دانش‌آموز در اين مراکز در حال تحصيل هستند؛ همچنين 12 مرکز استعداد درخشان در مقطع متوسطه اول و در مجموع 28 مرکز در سطح استان وجود دارد.

وي با اشاره به اولويت‌هاي امسال مدارس استعدادهاي درخشان، عنوان کرد: با توجه به اينکه در اين مراکز هيچ دانش‌آموزي رشته علوم انساني را بر نمي‌گزيند، لذا بناست که در سال تحصيلي جديد 60 درصد دانش‌آموزان به رشته تجربي و 40 درصد به رشته رياضي فيزيک و علوم انساني هدايت شوند؛ يعني تلاش بر آن است که براي اولين بار « رشته علوم انساني » حداقل در يکي از مراکز استعدادهاي درخشان استان راه‌اندازي شود.

شهردار تبريز:

نقش محدوده مرکزي تبريز در چشم‌انداز گردشگري 2018 حساس است

تبريز- توفيقي

شهردار تبريز با اشاره به برنامه‌هاي عمران و شهرسازي در اين منطقه گفت: سيماي کلي بافت فرهنگي و تاريخي شهر در آستانه تحول اساسي است.صادق نجفي در بازديد سرزده از حوزه شهرداري منطقه 8 اظهار داشت: با توجه به مرکزيت اين منطقه و تمرکز فرصت‌هاي مختلف فرهنگي و تاريخي در آن، منطقه 8 نقش حساسي در چشم‌انداز گردشگري سال 2018 خواهد داشت.

وي با اشاره به جايگاه ويژه شهرداري منطقه 8 گفت: از اين منطقه انتظار مي‌رود عموم وظايف عمراني و خدماتي و برنامه‌هاي شهرسازي خود را با در نظر داشتن اقتضائات بافت فرهنگي و تاريخي منطقه پيگيري کند.شهردار تبريز بازار تاريخي تبريز را مزيت مهم شهرداري منطقه 8 خواند و افزود: اقدامات و خدمات مهمي که شهرداري تبريز در تقويت زيرساخت‌هاي بازار تاريخي شهر و تنظيف مستمر آن ارايه مي‌دهد، نقش اساسي در افزايش کيفيت بازديد ميهمانان و گردشگران از اين مرکز مهم تاريخي داشته است.

وي با قدرداني از تلاش‌هاي شهرداري منطقه 8، اظهار داشت: تملک و مرمت خانه‌هاي تاريخي، پروژه‌هاي متعدد پياده‌راه‌سازي، احياي درب‌هاي تاريخي شهر، ايجاد موزه آب و مشاغل و ايجاد يادمان شمس تبريزي در باغ گلستان، از اقدامات ارزشمندي است که در راستاي غنابخشي به بافت فرهنگي و تاريخي مرکز شهر صورت گرفته است.

شهردار تبريز خانه‌هاي قديمي را نماد سبک ارزشمند زندگي گذشتگان عنوان کرد و افزود: علي‌رغم تنگناهاي مالي که امروز بر سر راه شهرها است، شهرداري تبريز در خصوص صيانت از خانه‌هاي تاريخي، مسئولانه وارد عمل شده است؛ چرا که معتقديم خانه‌هاي تاريخي معرف هويت معماري و يادگار ارزشمند سبک زندگي ايراني و اسلامي است.نجفي با اشاره به بازنگري‌ در مسير ترافيکي مرکز شهر اظهار داشت: خوشبختانه اين اقدام، تاثير مطلوبي بر روان‌سازي تردد در بافت تاريخي و فرهنگي شهر داشته است.

شهردار تبريز همچنين بر لزوم تعامل ويژه اين منطقه با دستگاه‌هاي متعدد فرهنگي و تاريخي تاکيد کرد.

مديرکل راه و شهرسازي آذربايجان غربي:

980 کيلومتر راه روستايي آذربايجان غربي امسال بهسازي مي‌شود

اروميه- خبرنگار آفرينش

مديرکل راه و شهرسازي آذربايجان غربي از بهسازي 980 کيلومتر راه روستايي استان در سال 95 خبر داد.

داريوش نصر در جريان بازديد از وضعيت پروژه‌هاي راه روستايي در اين شهر اظهار داشت: برنامه اداره کل راه و شهرسازي آذربايجان غربي براي سال 95 در حوزه راه روستايي بهسازي 980 کيلومتر از اين راه‌هاست و براي انجام اين کار با پيمانکاران واجد صلاحيت قراردادهاي لازم منعقد شده است.

نصر با بيان اينکه تاکنون با 125 پيمانکار براي بهسازي راه‌هاي روستايي آذربايجان غربي در شهرستان‌هاي مختلف عقد قرارداد به انجام رسيده است، گفت: هزينه بهسازي راه‌هاي روستايي استان از محل اعتبارات ملي و استاني تأمين مي‌شود.

وي با بيان اينکه بيش از 100 ميليارد ريال اعتبار براي بهسازي، آسفالت و روکش حدود 400 کيلومتر از راه‌هاي روستايي پيش‌بيني شده است، اظهار داشت: رئيس جمهور در سفر اخير خود به استان تاکيد ويژه‌اي به حل مشکلات راه‌هاي روستايي داشت بنابراين اميد مي‌رود در سال 95 در حوزه راه‌هاي روستائي اقدامات خوبي انجام ‌و اعتبارات مناسبي نيز تخصيص يافته و جذب شود.

وي با اشاره به روند اجراي طرح ساخت بيمارستان 160 تختخوابي شهرستان سلماس گفت: ساخت اسکلت اين بيمارستان در صورت تأمين اعتبار نهايتاً اوايل سال آينده به اتمام مي‌رسد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته