جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/04/01 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5304

 توضيح معاون وزير بهداشت درباره اعمال سوابق تحصيلي در آزمون دستياري 

 معاون وزير بهداشت با اشاره به اعتراض برخي داوطلبان آزمون دستياري به اعمال سوابق تحصيلي در اين آزمون گفت: قانون اعمال سوابق تحصيلي متعلق به سه سال پيش و اين اعتراضات تعجب برانگيز است.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر باقر لاريجاني در گردهمايي دانشجويان استعداد درخشان دانشگاه هاي علوم پزشکي در سالن همايش هاي رازي افزود: قانون اعمال سوابق تحصيلي متعلق به سه سال پيش است. بعد از اين مدت، يکسال پيش اطلاع رساني و اعلام کرديم يکسال ديگر آن را اجرا مي‌کنيم. بنابراين اين اعتراضات براي ما تعجب برانگيز است.

وي گفت: بر اساس اين قانون، 5 درصد معدل و 10 درصد آزمون پره انترنتي را تاثير مي دهيم چرا که معتقديم يک امتحان چهار ساعته نمي‌تواند برآورد مناسبي داشته باشد اما از همين شکايت کردند و رفته اند وکيل گرفته اند و مي گويند به ديوان عدالت شکايت مي کنند.

معاون آموزشي وزارت بهداشت گفت: داشتن استراتژي براي توسعه کشور در نيروي انساني بحث مهمي است. در توسعه نيروي انساني در سال هاي اخير رشد خوبي داشته ايم و بسياري از دانشگاهها رشته هاي جديدي ايجاد کرده‎اند و در مقايسه با کشورهاي منطقه و کشورهايي با توليد ناخالص ملي همانند ما، وضعيت ايران برجسته تر است.

وي با اشاره به وجود 60 دانشگاه علوم پزشکي و 190 هزار دانشجو، يادآور شد: تعداد اعضاي هيات علمي نسبت به دانشجويان کافي نيست. سال گذشته 1400 هيات علمي طرحي به دانشگاه ها فرستاديم و يک هزار رديف براي دانشگاهها باز شد اما هنوز 6 هزار هيات علمي براي دانشگاه ها کم داريم چرا که دانشگاه ها براي جذب با چالش مواجه اند.

لاريجاني گفت: در حال حاضر در رتبه 17 اسکوپوس و رتبه 22 ISI قرار داريم اما با اين وجود با چالش هايي زيادي در حوزه علوم پزشکي مواجه‌ايم. از همين رو تحول و نوآوري را براي علوم پزشکي به اجرا در آورديم. زيرا معتقديم اگر ساختار فکري درست باشد يک دانشگاه کوچک هم مي تواند موفق باشد .

وي افزود: رسالت ما در برنامه تحول اين است که به مرجعيت علمي برسيم. بين المللي سازي و آزمونهاي بين‌المللي را براي دانشجويان فراهم کنيم و در اين راه با تمرکز زدايي اجازه بروز استانها را بدهيم.

معاون آموزشي وزارت بهداشت يادآور شد: دانشگاه هزاره سوم يک جهت گيري است و مي تواند خلق ثروت کند. دانشجويان استعداد درخشان نبايد دنبال پست باشند بلکه بايد پست ايجاد کنند.

وي با اشاره به انتقاد درباره ظرفيت‌هاي پزشکي و آزمون دکتري تخصصي گفت: ما با وجود مصوبه مجلس در راستاي ظرفيت بومي در گروه پزشکي اجازه نداديم سهميه آزاد در اين گروه کم شود. در مورد آزمون دکتري نيز مصوبه مجلس است و به نظر ما مصوبه خوبي است. لاريجاني افزود: سوبسيد دادن به دانشجويان استعداد درخشان در شأن اين دانشجويان نيست اما با اين حال ما کميته‌اي براي دانشجويان استعداد درخشان در دانشگاه ها پيش بيني شده و انتظار اين است که همکاري کنند.

وي خطاب به دانشجويان استعداد درخشان گفت: شما بايد سردمدار بحث‌هاي علمي دانشگاه ها باشند.

معاون وزير بهداشت يادآور شد: هيچ ظرفيتي در گروه دستياري پزشکي افزايش پيدا نکرده و امسال ظرفيت تثبيت پيدا کرده است. البته قبول داريم که در داروسازي ظرفيت بالا بوده و رشد آن را کندتر کرديم.

وي اظهار داشت: مقطع کارشناسي ارشد در برخي از دانشگاه هاي کوچک مي تواند هيات علمي شود اما در دانشگاههاي بزرگ اين کار امکان پذير نيست. اما دانشجويان استعداد درخشان بايد متوجه باشند که مقطع ارشد براي آنها کافي نيست و بايد خود را ارتقاء دهند. لاريجاني درباره کم بودن حقوق دانشجويان دستياري و دکتري تخصصي گفت: قبول داريم که اين حقوق کم است . البته حقوق ها 15 درصد افزايش يافته اما کافي نيست.

وي با اشاره به برآورد نيروي انساني در علوم پزشکي از انجام اين کار در معاونت آموزشي وزارت بهداشت خبر داد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
دانستني ها
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته