جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/05/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5329

 ميز خبر 

 گامي براي کم کردن نگراني‌هاي دانشگاهيان انگليس؛

24 کشور اروپايي خواهان ادامه همکاري‌هاي آکادميک انگليس و اروپا شدند

روساي اتحاديه 24 دانشگاه‌ اروپايي با امضاي بيانيه‌اي خواهان ادامه همکاري‌هاي آکادميک اروپا و انگليس شدند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاري آنا، به نقل از تايمز هاير اجوکيشن ، روساي انجمن‌‌هاي دانشگاه‌هاي ملي در 24 کشور اروپايي بيانيه‌اي منتشر کردند و در آن خواهان ادامه همکاري‌هاي آکادميک بين‌المللي انگليس با کشورهاي اروپايي بعد از همه‌پرسي منجر به خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا شدند.

با اينکه نتيجه همه‌پرسي جدايي انگليس از اتحاديه اروپا را به همراه خواهد داشت، اما همچنان ادامه مشارکت انگليس در برنامه‌هاي تحقيقاتي اتحاديه اروپا محل بحث و مناقشه است. از طرفي بسياري از دانشگاهيان در انگليس نگران سرنوشت تحقيقات خود و بودجه تحقيقاتي هستند که اتحاديه اروپا براي فعاليت‌هاي علمي و تحقيقاتي اختصاص مي‌داد.

در اين بيانيه که به امضاي نمايندگان آلمان، فرانسه و 22 کشور اروپايي ديگر رسيده است به طور مشخص درباره عدم قطعيت و شک و ترديدها درباره کمک‌ هزينه‌هاي تحقيقاتي صحبتي به ميان نيامد؛ اما در آن اعلام شد که اگر ما مشکلات و مسائل را با هم بررسي و حل کنيم، عملکرد قوي‌تري خواهيم داشت، بايد با ارتباط افراد کشورهاي مختلف و تبادل ايده‌ها، آغوشمان را براي پذيرش دانش و ديدگاه‌هاي جديد باز کنيم.

در ادامه اين بيانيه آمده نتيجه همه‌پرسي انگليس که جدايي انگليس از اتحاديه اروپا است، معادلات تازه‌اي را بين انگليس و ساير کشورهاي اروپايي رقم مي‌زند. اما ما همچنان با هم همکاري خواهيم داشت، تا جهان مطمئن شود همکاري‌هاي تحقيقاتي بين انگليس و اروپا همچنان ادامه دارد، زيرا در اين ميان مسئله کشورها مطرح نيست، بلکه اين تبادل و همکاري به نفع کل مردم اروپا است.

رولف تاراش رئيس انجمن دانشگاه‌هاي اروپا نيز در اين باره گفت که پيامدهاي منفي جدا شدن انگليس از همکاري‌هاي مشترک آکادميک اتحاديه اروپا تنها متوجه انگليس نيست؛ بلکه تاثيرات منفي زيادي نيز بر روند تحقيقات و فعاليت‌هاي علمي در ساير کشورهاي اروپايي دارد.

جوليا گودفلو رئيس اتحاديه دانشگاه‌هاي انگليس نيز اين بيانيه را يک بيانيه خوش‌آمد دوباره خواند و گفت: اين مهم است که در درازمدت اطمينان داشته باشيم که انگليس از منافع مشارکت در کارهاي تحقيقاتي و همکاري‌هاي آکادميک بهره‌مند مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته