جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/05/10 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5334

 خبرها 

 ضرب‌الاجل معاونت زنان در خصوص لايحه «تامين امنيت زنان در برابر خشونت»

معاون رييس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: بر اساس ضرب‌الاجل تعيين‌شده قرار است گروه‌هايي که روي لوايح مربوط به زنان کار مي‌کنند، نتايج اقدامات خود را تا پايان مرداد ماه به معاونت امور زنان ارائه کنند که يکي از اين لوايح، «تامين امنيت زنان در برابر خشونت» است.

شهيندخت مولاوردي در گفت‌وگو با ايسنا، افزود: ما پس از دريافت لايحه‌هاي مربوط به زنان از جمله تامين امنيت زنان در برابر خشونت از گروه‌هاي کارشناسي تلاش مي‌کنيم آن‌ها را به صحن مجلس برسانيم.

وي تاکيدکرد: تمرکز اصلي ما در سال جاري به سرانجام رساندن لوايح حوزه زنان است و شخصا اين موضوع را پيگيري مي‌کنم.

به گزارش ايسنا،پيش از اين مولاوري گفته بود که چندين لايحه در حوزه زنان مانند لايحه تامين امنيت زنان در برابر خشونت، لايحه بيمه زنان خانه‌دار ، بيمه فراگير اجتماعي و بيمه‌هاي چند لايه در دستور کار کميسيون‌هاي دولت است.

تبعات ويرانگر فاضلاب شهري سلامت 11ميليون تهراني را به قتلگاه مي‌برد

کلکسيون بيماريها را به‌جرأت مي‌توان از تبعات فاضلاب شهري عنوان کرد که بيماري‌هايي نظير وبا، حصبه، اسهال، انگل‌ها و کيست‌ها را از طريق سبزيجات آلوده به انسان منتقل مي‌کند و حال با وجود اينکه فاضلاب شهري سلامت 11ميليون تهراني را به قتلگاه مي‌برد ولي...

به گزارش تسنيم، شبکه فاضلاب، ارتباط تنگاتنگي با سلامت شهروندان دارد. در کلان‌شهر تهران، سازوکار اين طرح از مدت‌ها قبل کليد خورد تا به‌وسيله آن پساب‌هاي آلوده و مضر در رودخانه‌ها، چاه‌ها و سفره‌هاي آب زيرزميني رها نشوند، بلکه به تصفيه‌خانه‌ها رفته تا در مصارف غيرآشاميدني و کشاورزي استفاده شود، اما هنوز پس از گذشت چندين دهه، شبکه فاضلاب تهران تکميل نشده است.

در اين رابطه اصغر رياضتي ــ مدير شرکت فاضلاب تهران به سلامت آنلاين مي‌گويد: «طرح بزرگ فاضلاب تهران براي حصول نتيجه بهتر در مراحل مختلف از سوي کارشناسان مورد بازبيني قرار گرفت. اکنون انتظار داريم اين اقدامات تا پايان سال 1399 جمعيت 11 ميليوني پايتخت را پوشش دهد. در افق اين طرح علاوه بر واگذاري انشعاب، ايجاد شبکه جمع‌آوري، خط انتقال و تونل فاضلاب‌رو، 22 مدول تصفيه‌خانه پيش‌بيني شده است. بي‌ترديد با تحقق اين طرح و تعميم آن به کل کشور نظام سلامت نيز به اهداف عالي خود نزديک شده و بهداشت عمومي
ارتقا مي‌يابد».

مدير شرکت فاضلاب تهران خاطرنشان مي‌کند: «هم‌اکنون شش هزار و 176 کيلومتر شبکه اصلي و فرعي، 166 کيلومتر تونل و خط انتقال و بيش از 580 هزار فقره انشعاب اجرا شده است».

فاضلاب خام سلامت شهر را به قتلگاه مي‌برد

ورود پساب‌ها و فاضلاب‌هاي خانگي، صنعتي و بيمارستاني از عوامل اصلي آلودگي آب است و در اين بين منابع آب زيرزميني بيش از همه تهديد مي‌شوند. شبکه فاضلاب به‌وسيله انشعاب‌هاي متعدد، خطوط جمع‌آوري و انتقال، پساب‌هاي آلوده را در شرايط کاملاً ايمن و بهداشتي منتقل و براي بي‌خطرسازي و تصفيه آنها اقدام مي‌کند.

بايد توجه داشت استفاده از فاضلاب خام يا رهاسازي آن در چاه‌ها و رودخانه‌ها خطرزايي بالايي براي محيط زيست و انسان ايجاد مي‌کند. ندافي درباره اثرات زيان‌بار فاضلاب براي سلامت انسان به چند نکته مهم اشاره کرده و مي‌گويد: «مهمترين آنها باکتري‌هاي بيماري‌زايي است که در پساب‌هاي خانگي وجود دارند، موارد بيماري‌زايي مانند شيگلا، ويبريوکلرا، اشرشيا کلي و سالمونلا که از طريق سبزيجات آلوده به انسان منتقل شده و با بيماري‌هايي مانند وبا، حصبه و اسهال در ارتباط است. مورد بعدي کرم‌هاي روده‌اي مانند آسکاريس، آنکلي لوستوما، هيمنولپيس، تنيا و استرونژيلوئيدس هستند؛ لاروهاي اين کرم‌ها ابتدا سلامت کشاورزان و زراعتگران را به مخاطره مي‌اندازد. در گروه بعدي مي‌توان به انگل‌هايي چون پروتوزوا، ژيارديا و گونه‌هاي آنتاموبا اشاره کرد که در ايجاد کيست و ساير بيماري‌هاي مرتبط مؤثر است».

اين کارشناس اضافه مي‌کند: «انواع ويروس‌ها نظير هپاتيت، مواد شيميايي با ترکيبات آلي، هورموني و نيز فلزات سنگين مانند آرسنيک، کادميوم، روي و جيوه مي‌تواند از طريق پساب‌هاي تصفيه نشده راهي گشتگاه‌ها و در نهايت سفره غذايي هموطنان شود. در تصفيه‌خانه‌ها اين موارد پيش و پس از انجام فرايندهاي پالايشي اندازه‌گيري شده و در صورت انطباق با معيارهاي بهداشتي و استانداردهاي تعيين شده مجوز رهاسازي در کانال‌ها را دريافت مي‌کند».

آلودگي مزارع کشاورزي، سوغات فاضلاب‌هاي شهري

چند هفته‌اي است که موضوع آبياري اراضي کشاورزي جنوب تهران با فاضلاب خام به سرخط اصلي خبرهاي اجتماعي رسانه‌ها تبديل و پيرامون آن نظرات گوناگوني بيان شده است.

در اين رابطه هادي حيدرزاده ــ مديرکل حفاظت محيط زيست استان تهران مي‌گويد: «اثرات دفع غيربهداشتي فاضلاب به‌اشکال مختلفي وارد چرخه تأمين آب آشاميدني مردم مي‌شود و آلودگي‌هاي ميکروبي شديدي ايجاد کرده و تأثير زيانباري بر سفره‌هاي زيرزميني مي‌گذارد. علاوه بر اين موضوع ما شاهد تخلفاتي نظير آبياري مزارع کشاورزي با فاضلاب خام هستيم. بايد توجه داشت که پساب‌هاي خام در ابتدا حاوي مواد مضر شيميايي و بيولوژيکي فراواني است که در صورت ترکيب شدن با خاک، آلودگي گسترده‌اي ايجاد کرده و از طريق محصولات کشاورزي و دامي به انسان منتقل مي‌شود. شبکه تصفيه فاضلاب با فرآيندهاي علمي و فني پيچيده اين پساب‌هاي مضر و پرخطر را پالايش مي‌کند و به‌شکلي کاملاً بي‌ضرر به طبيعت بازمي‌گرداند».

مديرکل حفاظت محيط زيست استان تهران از تشکيل کارگروهي براي جلوگيري از ورود آلودگي به اراضي کشاورزي جنوب تهران خبر داده و مي‌گويد: «در اين خصوص محيط زيست وظيفه پلمب واحدها يا مراکز متخلف را به‌عهده دارد و تاکنون مواردي اجرا شده است».


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته