جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/05/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5337

 اوقات فراغت در حاشيه؛
 برنامه‌اي براي وقت اضافه وجود دارد؟ 

 چندي پيش،خبر غني سازي اوقات فراغت جوانان در مناطق حاشيه نشين در رسانه ها و جرايد منتشر شد،موضوعي که مشخص نيست با عنايت به ضعف هاي زيرساختي در اين مناطق و محدوديت هاي اعتباراتي،با چه ساز و کاري عملياتي خواهد شد.فراغت در حاشيه؛ برنامه‌اي براي وقت اضافه وجود دارد؟به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان،موضوع غني سازي اوقات فراغت جوانان و نوجوانان از موضوعات بسيار حائز اهميتي است که برخي از کارشناسان معتقدند در صورت لحاظ کردن برنامه ريزي مدون و اصولي و تزريق و تخصيص اعتبارات مورد نياز مي تواند به نقطه عطفي براي جوانان مبدل شود.

نيازسنجي کارشناسي شده،تامين امکانات،ادوات و تجهيزات و فضاي مناسب و مورد نياز و پيش بيني و اجراي طرح ها و برنامه هاي کاربردي توامان با شناسايي استعدادها و توانمندي هاي مخاطبان،زمينه و بستر باروري و شکوفايي استعداد هاي جوان جامعه را فراهم مي کند.

امروزه صاحب نظران حوزه اجتماعي و حتي کارشناسان اقتصادي معتقدند ارزنده ترين سرمايه هر کشور و جامعه اي به نيروي انساني آن معطوف مي شود.

به واقع اگر در دهه هاي گذشته منابع طبيعي،معادن و...در زمره ثروت هاي بالقوه به شمار مي رفت،امروزه نيروي انساني متخصص و تربيت شده در جامعه است که تعيين کننده سرنوشت و آينده هر کشوري خواهد بود.

اين قاعده در خصوص جامعه ايران نيز صدق پيدا مي کند و با عنايت به آمار و اطلاعات منتشر شده در رسانه ها، ضريب هوشي جماعت ايراني در مقايسه با ديگر بافت هاي جمعيتي موجود در جهان از وضعيت مطلوب و کم نظيري برخوردار است.

بدون ترديد صرفا با موجوديت و حضور افراد مستعد نمي توان مسير پيشرفت و شکوفايي را تسهيل کرد و تحقق چنين امري مستلزم پيش نيازهاي خاص به خود است.

يکي از مقاطع تاثيرگذار در ارتقاي رشد و شکوفايي هر جامعه اي معطوف به اوقات فراغت مي شود که در صورت فقدان برنامه مناسب اين فرصت ويژه و بالقوه مي تواند به تهديدي جدي و مخاطره آفرين مبدل شود.

با عنايت به اهميت اين موضوع،مناطق حاشيه اي به دغدغه اي جدي در اذهان مسئولان و مديران ذيربط در کشور و برخي استان ها تبديل شده که يکي از موضوعات چالش برانگيز اين عرصه نيز به موضوع اوقات فراغت باز مي گردد.

چندي پيش محسن طلايي ماهاني،مديرکل طرح هاي ملي جوانان وزارت ورزش و جوانان درگفتگويي با رسانه ها از اولويت گذاري مجموعه مذکور براي غني سازي اوقات فراغت جوانان در مناطق حاشيه نشين خبر داد.

وي مي افزايد:در اجراي اين طرح تلاش مي شود از نقش آفريني سازمان هاي مردم نهاد و تشکل هاي مردمي نيز بهره گيري شود.

اظهارات اين مقام مسئول در شرايطي در جرايد و رسانه هايي همچون روزنامه جام جم منعکس شده که برخي از کارشناسان معتقدند وزارتخانه ورزش و جوانان نتوانسته آنچنان که بايد در عرصه غني سازي اوقات فراغت جوانان موفق عمل کند.

البته وجود نارسايي در حوزه جوانان صرفا به اوقات فراغت خلاصه نمي شود،موضوعات ديگري همچون مسکن، اشتغال،ازدواج و...نيز به چالش هايي جدي بدل شده اند که نمي توان رفع و مديريت آن را صرفا از وزارت ورزش و جوانان انتظار داشت،موضوعي در خصوص اوقات فراغت جوانان و نوجوانان نيز مصداق دارد.

محدوديت هاي اعتباراتي عامل اصلي کمبودها

به اعتقاد مديرکل طرح هاي ملي جوانان و زارت ورزش و جوانان،عامل اصلي بروز موانع در مسير اجراي طرح هاي مرتبط با جوانان به محدوديت هاي اعتباراتي باز مي گردد،البته وي به مشکلات ساختاري نيز اشاره مي کند که باعث شده مشکلات و مسائل جوانان در ورزش خلاصه شود.

حال مشخص نيست با عنايت به محدوديت هاي بودجه اي موجود و ضعف هاي زيرساختي در مناطق حاشيه نشين، موضوع غني سازي اوقات فراغت جوانان و نوجوانان در نهايت با چه دستاورد ملموسي همراه خواهد شد.

حسن موسوي چلک،رئيس انجمن مددکاري اجتماعي کشور در اين خصوص اعتقاد دارد براي غني سازي اوقات فراغت جوانان در مناطق حاشيه نشين،نمي توان در تهران نشست و برنامه ريزي کرد،بلکه اين امر خطير بايد از طريق نياز سنجي هاي محله محور عملياتي شود،به واقع تحقق اين طرح نيازمند بستر سازي لازم است.

البته نبايد از نظر دور داشت که اوقات فراغت جوانان صرفا به بخش سرگرمي خلاصه نمي شود و بايد تدبير و درايتي لحاظ شود تا بر مبناي آن،ارتقاي هر چه بيشتر سلامت،مهارت آموزي،فرهنگ و...نيز ميسر و محقق شود.

لزوم بکارگيري نيروهاي مديريتي جوان در وزارت ورزش و جوانان

همايون هاشمي،عضو کميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي در اظهاراتي که در برخي رسانه و جرايد منتشر شده،معتقد است يکي از ضرويات مديريتي در عرصه وزارت ورزش و جوانان،بهره مندي و بکارگماردن نيروهاي جوان در ساختار مديريتي است

وي با انتقاد از عملکرد وزارت ورزش و جوانان در ارتباط با مسائل مرتبط با جوانان مي گويد:اوقات فراغت جوانان بايد به موضوعي اصلي و اولويت دار در وزارتخانه متبوع تبديل شود.

هاشمي عنوان مي کند:جوانان با چالش ها و آسيب هاي اجتماعي بسياري مواجه هستند و اين موضوع در مناطق حاشيه نشين با عمق و شدت هرچه بيشتري همراه است.

رفع مشکلات جوانان مستلزم ورود مجدانه قواي سه گانه است

بدون ترديد بخش قابل توجهي از نارسايي هاي اجتماعي متوجه قشر جوان و نوجوان جامعه است و به واقع يکي از طيف هاي بسيار توانمند جامعه،در معرض مخاطراتي قرار دارند که مي طلبد براي مديريت صحيح آن به نحوي جدي در اين عرصه ورود داشت.

دغدغه ها و نگراني هاي مسئولان ارشد کشور به کرات در اظهار نظرهاي آنها هويدا و محسوس بوده است و به نظر مي رسد يکي از راهکارهاي موثر در حصول نتيجه در اين ارتباط،به مشارکت و ورود هماهنگِ قواي سه گانه معطوف مي شود.

بدون ترديد با همگرايي و هم افزايي قواي سه گانه و بهره گيري از ظرفيت هاي هر کدام از قواي فعال در کشور،مي توان به موفقيت هاي بسيار روشن و سازنده تري نائل شد که در چنين شرايطي آينده جامعه براي حرکت شتابان در مسير بالندگي هر چه بيشتر با قوت مضاعف تضمين خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته