جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/05/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5346

 در جمع مسئولان استاني بنياد شهيد؛
 ظريف:‌ سعودي‌ها مي‌خواهند منطقه را بي‌ثبات جلوه دهند 

 
وزير امور خارجه گفت: موضوع هسته‌اي بهانه‌اي براي تخليه ظرفيت استراتژيک ايران بود که در طول اين 30 سال براي‌مان ايجاد شده بود.به گزارش ايسنا، محمدجواد ظريف که در نخستين همايش فصلي رييسان سازمان‌هاي استاني و معاونان بنياد شهيد و امور ايثارگران در سال 95» در مجتمع فرهنگي شهيد رسول‌زاده سخن مي‌گفت با اشاره به ديدار با اردوغان گفت:يکي از نکاتي که ايشان در رابطه با شکست کودتاگران به عنوان خاطره بيان کرد اين بود که اشاره‌اي به پدري کرد که دو پسرش براي مقابله با کودتاچيان به خيابان رفته بودند و پسرش از دنيا رفته بود. او بعدا گفت که ما خودمان را وامدار اين افراد مي‌بينيم. من فوري حرفش را قطع کردم که ما بيش از 30 سال است که خودمان را وامدار چنين کساني مي‌دانيم. بايد بگويم خانواده شهدا و ايثارگران موجب شده‌اند که انقلاب ضربه‌ناپذير باشد و براي ايران قدرت‌آفرين بوده‌اند.

او با اشاره به اظهارنظر غربي‌ها و بدخواهان ما در منطقه توضيح داد: در اين شرايط که ايران قدرتمند است آنچه که آن‌ها را مضطرب مي‌کند و سوء نيت‌شان را برمي‌انگيزد اين است که فرهنگ ايثار و شهادت که در بين مردم ما نهادينه شده است در همه ارکان جامعه و فرهنگ‌مان تبلور يافته است. اين فرهنگ موجب استقلال ما بوده است. بعيد مي‌دانم که در کشور ما قدرت مقاومت و تهديدناپذيري با عامل ديگري جايگزين شود.

وزير امور خارجه در تشريح شرايط منطقه، ‌روابط خارجي و وضعيت برجام گفت: همان‌طور که گفتم مقاومت مردم و تهديدناپذيري عاملي است که موجب شد در منطقه بتوانيم نقش اساسي و تعيين کننده‌اي را ايفا کنيم و همين مولفه‌ها باعث شد که آمريکا و غرب به اجبار به مذاکره با ايران تمکين کنند. اما در اين راستا تلاش‌هاي عجيب و غريبي از سوي برخي از کشورها و حکومت‌ها به‌ويژه حکومت‌هاي ديکتاتوري ايجاد شد. در اين شرايط برخي از حکومت‌ها که از يک کرشمه خارجي‌ها تب مي‌کنند که مبادا مقداري از عنايت قدرت‌هاي استکباري کم باشد نقش اساسي را ايفا کردند.

وي ادامه داد: اين رژيم‌ها وارد يک فاز انتحاري شدند و تنها تکفيري‌ها نبودند که دست به انتحار زدند. آن‌ها گمان کردند که با مذاکراتي که انجام شده است چتر حمايتي غرب و آمريکا از روي آن‌ها برداشته خواهد شد. از همين رو دست به ايجاد فرقه‌گرايي و افراطي‌گري زدند. البته تمامي اين کارها تصنعي بود. چرا که هيچ‌گاه در اسلام خشونت وجود نداشته است و فقط سياسيون بوده‌اند که چنين مواردي را براي رسيدن به اهداف‌شان ايجاد کرده‌اند. هنگامي که به وضعيت منطقه توجه مي‌کنيم متوجه مي‌شويم که چند عامل مهم اتفاق افتاده است.

ظريف در رابطه با نخستين عاملي که در منطقه شکل گرفته است، گفت: ناتواني کشورهاي عربي منطقه از پاسخ به خواست‌هاي خودشان در برخي موارد موجب حرکت گسترده مردم شده است که تنش‌ داخلي را ايجاد کرده است. در اين شرايط عربستان با تنش بيش‌تري مواجه بوده است. حدود يک سال و نيم پيش يک تحليل‌گر مصري نوشته بود که ما سال‌هاست که براي تأمين امنيت و پيشرفت خودمان وابسته به غرب بوده‌ايم اما اکنون ايران توانسته است کاري کند که شش کشور غربي با او به مذاکره بنشينند.

ظريف در رابطه با دومين عاملي که در منطقه شکل گرفته است توضيح داد: در چند سال گذشته اتفاق‌هاي راهبردي بسياري در منطقه و جهان شکل گرفته است. نخستين تحول اين است که نياز غرب به منابع نفتي خليج فارس کاهش يافته است. اين عامل ميزان وابستگي را کاهش داده است و دومين تحول هم خطراتي است که در ساير نقاط جهان از رقابت‌هاي منطقه‌يي به‌وجود آمده است. چرا که خاورميانه براي غربي‌ها بي‌فايده بوده و گرايش آن‌ها به جنوب شرق آسيا بيش‌تر شده است. اين انتقال ثقل حضور موجب شده است که حکومت‌هاي وابسته به غرب هيچ امکان پايداري نداشته باشند.

وي خاطرنشان کرد: اين نعمت بزرگي است که ما روي پاي خودمان ايستاده‌ايم و فقط خودمان راجع به خودمان تصميم‌گيري مي‌کنيم اما حکومت‌هاي عربي مانند عربستان از اين نعمت برخوردار نيستند. بنابراين حکومت‌شان با يک آشفتگي و برهم خوردگي روبه‌رو شده است. براي همين به دنبال آن هستند که به روش‌هاي مختلف نقش خودشان را برجسته کنند. به عنوان مثال هنگامي که موضوع 11 سپتامبر مطرح شد عربستان سرمايه‌گذاري خودش را در آمريکا مطرح کرد. هم‌چنين اين حکومت گمان کرد که با ايجاد تنش و تشنج مي‌تواند براي خودش جايگاهي ايجاد کند.

اين دو مثال نمونه‌اي از برجسته کردن حکومت سعودي‌ها بوده است چرا که آن‌ها مي‌خواهند اين تصور را ايجاد کنند که منطقه، منطقه بي‌ثباتي است و نمي‌توان آن‌جا را تنها گذاشت. هم‌چنين آن‌ها تلاش کردند که توهمي ايجاد کنند که ايران خطرناک است. ما مي‌دانيم که اين موضوع ناشي از احساس ضعف و نداشتن خودباوري سعودي‌ها و سردمداران‌شان است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته