جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/05/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5346

 جزئيات و نكات مهم انتخاب رشته داوطلبان آزمون سراسري 95 

 به گزارش آفرينش، داوطلبان آزمون سراسري كه مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، تا روز پنجشنبه بيست و هشتم مرداد ماه 95 فرصت دارند براساس دستورالعمل نحوه انتخاب رشته اينترنتي، با وارد كردن شماره پرونده، نام كاربر، رمز ورود و شماره شناسنامه؛ يا شماره پرونده، كد رهگيري و شماره شناسنامه، كد رشته‌هاي تحصيلي موردعلاقه خود را از گروه آزمايشي مجاز و يا گروههاي آزمايشي مجاز، در دوره‌هاي مختلف، انتخاب نمايند و در فرم انتخاب رشته اينترنتي ثبت نمايند.

بعد از تاييد نهايي كدرشته‌محلهاي انتخابي، شماره رمز پانزده رقمي توسط سيستم به عنوان رسيد در اختيار داوطلبان قرار مي‌گيرد.

در همين ارتباط، در نشست خبري كه در محل سازمان سنجش آموزش كشور با حضور خبرنگاران رسانه‌هاي مختلف برگزار شد، دکتر احسان جمالي، معاون فني و آماري سازمان سنجش و آموزش کشور نكاتي را درخصوص انتخاب رشته داوطلبان آزمون سراسري 95 بيان كرد.

معاون فني و آماري سازمان سنجش آموزش کشور گفت: مهم‌ترين منبع انتخاب رشته براي پذيرفته‌شدگان دفترچه‌هاي راهنماي آزمون است. در مقابل بعضي از کد رشته‌محل‌ها شرايط خاص نوشته شده است که داوطلبان با توجه به اين موضوع انتخاب رشته کنند.

معاون فني و آماري سازمان سنجش و آموزش اظهار كرد: داوطلبان بايد شناخت نسبي از رشته‌ها داشته باشند و با توجه به علايق خود و با کمک از کتاب‌ها، پيک سنجش و نرم‌افزار سازمان سنجش و همچنين اطلاعات دانشگاه‌ها انتخاب رشته کنند. آينده شغلي رشته‌ها تا حدودي در کتاب‌هاي راهنماي انتخاب رشته وجود دارد اما داوطلبان از طريق مشاوره با افراد آگاه و خانواده و مطالعه ويژه‌نامه سازمان سنجش و همچنين مطالعه دقيق دفترچه راهنماي انتخاب رشته، براي انتخاب رشته اقدام کنند.

معاون فني و آماري سازمان سنجش و آموزش کشور درباره مشکلات انتخاب رشته گفت: علي‌رغم اينکه سايت سازمان سنجش بسياري از موارد را به داوطلبان تذکر مي‌دهد، همچنان مشکلات رايجي مانند انتخاب يک رشته کارداني در ميان رشته‌هاي کارشناسي يا انتخاب يک دوره در دوره‌هاي ديگر وجود دارد.

داوطلباني که متقاضي رشته‌هاي دانشگاه پيام نور هستند بايد توجه داشته باشند که دانشگاه‌هاي پيام نور ضابطه شهري دارند که در دفترچه ذکر شده است و با توجه به محدوده جغرافيايي انتخاب رشته کنند.

افراد بايد با دقت اطلاعات شخصي خود را براي انتخاب رشته در سايت وارد کنند و از در نظر گرفتن احتمالاتي مانند تغيير رشته و استفاده از انتقالي بپرهيزند.

يکي از مشکلات داوطلبان اين است که تعداد کمي از کدرشته ‌محل‌ها را انتخاب مي‌کنند در صورتي که مي‌توانند 150 کد رشته‌محل در فرم ثبت‌نام و انتخاب رشته درج کنند.

جمالي همچنين توصيه کرد داوطلبان از قراردادن اطلاعات خود در اختيار سايرين بپرهيزند.

لزوم فارغ التحصيلي پذيرفته شدگان تا 31 شهريور

معاون فني و آماري سازمان سنجش اضافه كرد: پذيرفته‌شدگان آزمون سراسري بايد تا 31 شهريور 95 فارغ‌التحصيل شوند و حتي اگر در رشته مورد نظر قبول شوند و فارغ‌التحصيل نشده باشند از شرکت در آزمون سال بعد محروم خواهند شد. جمالي درباره دفترچه‌هاي راهنماي انتخاب رشته گفت: اين دفترچه‌ها دو بخش مشترک در همه گروه‌ها دارد. فصل اول مربوط به همه گروه‌هاي آموزشي و درباره دانشگاه‌ها و سهميه آنهاست. بخش مشترک ديگر نيز بخش پيوست است که در انتهاي دفترچه قرار دارد در اين بخش شرايط خاص، بورسيه‌ها و اسامي دانشگاه‌هايي که شرايط خاص دارند، قرار دارد.

ثبت نام رشته هاي براساس سوابق تحصيلي آغاز شد

دفترچه راهنماي ثبت نام و انتخاب رشته براي پذيرش دانشجوي صرفا براساس سوابق تحصيلي منتشر شد و تمامي افراد داراي معدل ديپلم مي توانند از 23 تا 28 مرداد نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

شايان ذكر است كه پذيرش دانشجوي صرفا براساس سوابق تحصيلي در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي، دانشگاه پيام نور و موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي صورت مي گيرد.

شرايط عمومي و اختصاصي داوطلبان، سهميه‌ها، مراحل پذيرش، تکاليف، مدارک لازم و مراحل ثبت‌نام و انتخاب رشته اينترنتي به همراه جدول ‌استان‌، شهرستان‌، بخش‌ و کد بخش‌ (جدول شماره 1) و جدول نام‌ و کد محل‌ کشورهاي خارجي (جدول شماره 2) و جدول‌ گروه‌بندي ‌ديپلم‌ها (جدول شماره 3) در اين دفترچه اعلام شده است.

شرايط و ضوابط پذيرش دانشجو، شرايط و ضوابط کلي تحصيل در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي، شرايط و ضوابط پذيرش دانشجو در دوره‌هاي مختلف تحصيلي، انتخاب رشته، جدول نوع گزينش در رشته‌هاي تحصيلي دوره روزانه گروه‌هاي آزمايشي به همراه جداول رشته‌هاي تحصيلي گروه هاي آزمايشي پنجگانه نيز منتشر شده است.

مقررات وظيفه عمومي، شرايط و ضوابط ثبت‌نام اتباع خارجي به همراه جداول حداقل کارآيي اعضا در گروه‌هاي آزمايشي پنجگانه نيز به اطلاع داوطلبان رسيده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته