جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/05/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5346

 رئيس دبيرخانه هشتمين جشنواره بين‌المللي فارابي در نشست خبري:
 دريافت آثار در بخش بين‌المللي هشتمين جشنواره فارابي تا 11 شهريور ادامه دارد 

 نشست خبري هشتمين جشنواره بين‌المللي فارابي با حضور دکتر حسين ميرزايي، رئيس دبيرخانه جشنواره در محل پژوهشکده مطالعات فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاري آنا، حسين ميرزايي، رئيس دبيرخانه هشتمين جشنواره بين‌المللي فارابي در اين نشست گفت: «در سال‌هاي گذشته يک دوره چهار ماهه براي فراخوان اين جشنواره در نظر گرفته مي‌شد، اما امسال نيمي از اين زمان به ما اختصاص يافت. فراخوان جشنواره از اول خرداد شروع شد و به مدت 2 ماه تا پايان تير ادامه داشت، اما به دليل درخواست‌هاي مکرر تا 6 مرداد هم تمديد شد.»

ميرزايي گفت: «ميزان آثار دريافتي اين دوره رکورد آثار دريافتي 7 دوره پيش را پشت‌ سر گذاشت. در اين دوره براي اولين‌بار دريافت آثار به صورت الکترونيکي انجام شد و هيچ اثري غير از کتاب به صورت فيزيکي دريافت نشده است.»

او افزود: «بخش داخلي جشنواره در زمان مقرر به پايان رسيد، اما بخش بين‌الملل تا اول سپتامبر يعني 11 شهريور ادامه دارد و تعداد آثاري که در بخش داخلي و بين‌الملل تا به حال دريافت شده است، 1760 اثر است که از اين تعداد 1570 اثر کتاب، 990 اثر پايان‌نامه کارشناسي ارشد، 509 اثر رساله دکتري و 691 گزارش پژوهشي خاتمه‌يافته بوده است.»

رئيس پژوهشکده مطالعات فرهنگي و اجتماعي گفت: «نکته قابل توجه در اين دوره اين بود که ثبت‌نام به دو صورت حقوقي و حقيقي انجام مي‌شد. از 1570 کتاب ثبت شده، تقريبا 50 درصد آنها به صورت حقوقي و 50 درصد نيز به صورت حقيقي ثبت شده است. در بخش گزارش پژوهشي، حدود 600 اثر حقيقي و 91 اثر نيز حقوقي ثبت شده است و به همين ترتيب در بخش رساله‌هاي دکتري 450 اثر را فارغ‌التحصيلان و مابقي را دانشگاه‌ها ثبت کرده‌اند.»

او گفت: «اميدواريم در سال‌هاي آينده ثبت آثار به صورت حقوقي بيشتر شود. نگاهي که ما در هشتمين جشنواره بين‌المللي فارابي داريم، اين است که اين جشنواره بتواند آثاري را که در حوزه علوم‌انساني و اسلامي است، هرچه بيشتر کشف کند. وظيفه ماست به شناسايي اثري بپردازيم که اساسا خود نويسنده آن اثر را نفرستاده باشد. قطعا هر چه تعداد آثار بيشتر شود، کار ما نيز سخت‌تر مي‌شود، ولي منطقا خروجي کار بيشتر مي‌شود.»

ميرزايي گفت: «در سال آينده تعامل بيشتري با دانشگاه‌ها برقرار مي‌کنيم تا بتوانيم آثار بيشتري را دريافت کنيم. جشنواره بين‌المللي فارابي، مهم‌ترين جشنواره بين‌المللي کشور و جشنواره طراز علوم‌انساني کشور است و سعي داريم تا در سال‌هاي آينده فعاليت‌ ما به صورت حقوقي بيشتر شود.»

رئيس دبيرخانه هشتمين جشنواره بين‌المللي فارابي افزود: «در تعداد آثار دريافتي بيشترين آثار در دو گروه فقه و اصول با 474 اثر و علوم‌تربيتي، روانشناسي و علوم‌رفتاري با 449 اثر بوده است.»

در ادامه اين نشست، دکتر سيدعبدالامير نبوي، دبير شوراي علمي هشتمين جشنواره بين‌المللي فارابي نيز گفت: «جشنواره امسال هرچند با تاخير برگزار مي‌شود، اما از ويژگي‌هاي خاصي از جمله دريافت ديجيتالي آثار و تاکيد بر استفاده از تجربيات 7 دوره گذشته برخوردار است. در اين زمينه نشست‌هاي مختلفي را با مسئولان برگزار کرديم و در اين جلسات هم مفاد آيين‌نامه و هم تجربيات دوره‌هاي پيش مورد توجه قرار گرفت و آيين‌نامه بازبيني شد.»


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته