جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/05/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5346

 يادداشت 

 هشت نکته کليدي براي انتخاب رشته؛

يک انتخاب استراتژيک براي کنکوري ها

همه ما در زندگي دست کم 5 انتخاب استراتژيک داريم: انتخاب همسر، انتخاب شغل (مسير شغلي)، انتخاب رشته تحصيلي، انتخاب کشور/شهر براي زندگي، انتخاب دوستاني که با آنان معاشرت مي کنيم.

اينها در کنار نوع رابطه اي که با خداوند برمي‎گزينيم بزرگترين تصميمات زندگي ما هستند و رفاه ورضايتمندي از زندگي به شدت از اين تصميمات تاثير مي پذيرد.

اين تصميمات خيلي بيشتر از ماشيني که مي خريم و خانه اي که انتخاب مي کنيم، تعيين کننده هستند. بنابراين لازم است که اين تصميمات را درست اخذ کنيم و اينک هشت نکته براي کنکوريهاي عزيز:

1- تنبلي نکنيد، سعي کنيد در اين هفته اي که فرصت داريد، با بيش از بيست نفر از فارغ التحصيلان رشته هاي مورد علاقه تان صحبت کنيد. تلفني، ايميلي، تلگرامي. سعي کنيد با کساني صحبت کنيد که از فارغ التحصيلي آنان بيش از 5 سال گذشته باشد. حتي اگر مي خواهيد که صرفا يک ليسانس/مدرک دانشگاهي داشته باشيد، بازهم رشته تحصيلي شما مي تواند پنجره فرصتهاي کاري/ارتباطي و در برند اجتماعي (نام و نشان) شما موثر باشد.

2- گله اي انتخاب نکنيد. بيست سال پيش زماني که مي خواستم انتخاب رشته کنم، عادت بر اين بود که بالاترين رتبه ها، به صورت سنتي رشته برق الکترونيک را انتخاب مي کردند و شاگرد زرنگها بدون فکر وحسب يک انتخاب پيشيني اين رشته را تيک مي زدند و البته بعدها بيشترين تغيير رشته ها نيز همين برقي هايي بود که عليرغم هوششان، اسير پيش فرضها شده بودند. شجاعت داشته باشيد و آن چه را فکر مي کنيد خوب است را انتخاب کنيد.

3- ترجيحا رشته هايي را انتخاب کنيد که فرصتهاي کاري بيشتري را فراهم مي کنند. فرض کنيد هم به رياضي محض علاقه داريد و هم به حسابداري. اگر هر دو از نظر بقيه فاکتورها مساويند، حسابداري بهترست چون فرصتهاي کاري متنوع تري را پيش روي شما قرار مي دهد از حسابداري در شرکتهاي خصوصي، تا ذيحسابي در شرکت هاي دولتي تا حسابرسي در موسسات حسابرسي تا مديريت مالي و عضويت هيات مديره.

4- رشته اي را انتخاب کنيد که هم علاقمندي (شور وشوق دروني) داريد و هم توانمندي (استعداد دروني). مثلا اگر مي توانيد رشته معماري را انتخاب کنيد، لحظه اي تامل کنيد، آيا واقعا از طراحي، معماري لذت مي بريد؟ آيا واقعا يک استعداد دروني در زيبايي شناسي داريد؟ صرف آنکه يک رشته با کلاس است نبايد مبناي انتخاب شما باشد. آنچيزي را انتخاب کنيد که صبحها با عشق آن از خواب برمي خيزيد.

5- رشته اي را انتخاب کنيد که بيشترين نياز جامعه به آن وجود دارد. به عنوان مثال اگرهم به حقوق تمايل داريد وهم به علوم سياسي. از خودتان بپرسيد که جامعه حاضر است به يک علوم سياسي چقدر بپردازد و به يک حقوقدان چقدر؟ اصلا چقدرجامعه ما به علوم سياسي نيازمندست و چقدر به وکيل و حقوقدان؟ براي کدام يک الان کمبود وجود دارد؟

6- از اينکه رشته- دانشگاه هاي شهرهاي ديگر [غيرازمحل زندگي پدر و مادرتان] را انتخاب کنيد، نهراسيد. بديهي است که دور از خانواده بودن شما را در معرض انواع مشکلات قرار مي دهد اما يادتان باشد منافع استقلال و تجربه زندگي دانشجويي بسيار بيشتراز در پناه پدرومادر بودن است. اگر درحوض خانه پدري تان زندگي کنيد در نهايت يک ماهي کوچک خواهيد شد. اين درياست که از شما يک نهنگ مي سازد. چتر حمايتي خداوند همه جا گسترده است.

7-رشته اي را انتخاب کنيد که با تيپ رواني شما بخواند مثلا اگر شما آدم عملگرا و بيقراري هستيد ممکنست با رشته فلسفه مشکل پيدا کنيدواگر در روحيه شما، تعامل با ديگران ولابي کردن وجود دارد، آنگاه رشته اي مانند حقوق و مديريت بيشتر به شما مي خورد.

8-نگاهي به بازار بين المللي کار داشته باشيد. در آينده بازارکار جهاني تر مي شود. رشته هايي را انتخاب کنيد که بتوانيد در بازارجهاني کار راحت تر استخدام شويد. به عنوان مثال رشته هايي مانند مديريت مالي، مهندسي نرم افزار، مهندسي برق، پرستاري و...ازاين جهت بهترند.

گاهي اوقات موسسات مشاوره انتخاب رشته، صرفا انتخاب رشته را يک امر مکانيکي مي دانند که قبولي شما را تضمين کند، اين يک اشتباه است. شما قرار نيست صرفا قبول شويد شما داريد يکي از مهم ترين تصميمات زندگي خود را مي گيريد. پس با صرف زمان و توان کافي رشته خود را انتخاب کنيد. حرف همه راگوش کنيد:پدرومادر،بزرگترها،مشاوران ولي در نهايت خودتان تصميم گيري کنيد. اين حق شماست که خودتان تصميم گيري کنيداز اين حقتان کوتاه نياييدو دراين کار از خدا ياري بجوييد.

دکتر مجتبي لشکربلوکي، استاد دانشگاه


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته