جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/05/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5346

 گياهائي که ناجي دنيا هستند 

 در سال‌هاي اخير، محققان در سراسر جهان به رمزگشايي هرچه بيشتر و بيشتر قدرت گياهان پرداخته‌اند. به گزارش ايسنا به نقل از اينهبيتيت، آنها با انجام اين پژوهش‌ها دريافتند که راه حل برخي از بزرگترين مشکلات اجتماعي و زيست محيطي ما از گرسنگي و فقر گرفته تا آلودگي و گرمايش جهاني مي‌تواند در ژن‌هاي اين گياهان نهفته باشد.

ما در ادامه به معرفي چند گياه مي‌پردازيم که پرورش هرچه بيشتر آنها مي‌تواند دنيا را متحول سازد:

گندم با ماندگاري طولاني (گندم چند ساله)

دانه‌ها غذاي اصلي انسان هستند و اکثريت قريب به اتفاق مردم در اين سياره از برنج، گندم، ذرت به صورت روزانه تغذيه مي‌کنند.

اما مسئله مهم اين است که چرخه زندگي اين گياهان در چند ماه تکميل شده و پس از آن بايد مجددا کاشته شوند.

اين گياهان براي رويش مجدد به ميزان فوق العاده اي از آب، کود، آفت کش‌ها و علف کش‌ها نياز دارند تا زمين کشت آنها همانند سابق آماده کشت بماند و خاصيت زايندگي خود را حفظ کند.

تمام اين کارهايي که براي کاشت مجدد دانه صورت مي‌گيرد به آرامي سبب تنزل خاک شده و در طول زمان منجر به فرسايش آن توسط آب و باد مي‌شود.

به همين خاطر بسياري از پرورش دهندگان مدرن گياه شديدا مشغول تلاش و فعاليت براي رام کردن برخي از دانه‌هايي هستند که در طبيعت يافت مي‌شود.

اهلي کردن فرايندي است که در آن گروهي از جانوران يا گياهان به زندگي زير نظر و تحت حمايت انسانها خو مي‌گيرند.

محققان در موسسه زمين در سالينا، کانزاس براي حل اين مشکل به پرورش نوعي گندم با ماندگاري طولاني به نام Kernza پرداختند که به اعتقاد آنها تا چند سال ديگر مي‌تواند جاي گندم‌هاي ساليانه را بگيرد.

آزولا

آزولا يا سرخس آبي يک گونه از آبزيان بومي مناطق معتدل و گرمسيري آمريکا و همچنين بسياري از مناطق آسيا و استراليا است.

آزولا سرخس شناور آزادي است که معمولاً در آب‌هاي راکد و آرام، نهرها، تالاب‌ها و شاليزارها از نواحي معتدله گرفته تا نواحي گرمسيري يافت مي‌شود. اين گياه با ريشه‌هاي نازکي که دارد همانند فرشي است که روي سطح آب گسترش پيدا کرده است.

آزولا سرخس آبزي شناور کوچک که به طور طبيعي رشد مي‌کند در تالاب‌هاي سراسر جهان موجود است .سرخس آزولا تکي به اندازه يک پونز است، اما با اين حال يکي از گونه‌هايي هستند که به سرعت در سياره ما رشد مي‌کنند. آنها مي‌توانند هر روز در آب‌هاي کم عمق و گرم دو برابر شوند.

در سالهاي اخير، آزولا به عنوان يک نوع کود آلي، يک منبع زيستي انرژي و به عنوان يک جايگزين پايدار براي ذرت و سويا براي استفاده در خوراک دام پرورش يافته است.

همچنين از اين گياه براي تقويت مزارع برنج استفاده مي شود.

جلبک

جلبک به موجودات گياه مانند آبي مي‌گويند. هر جا که اندکي خيس و يا مرطوب باشد اين گياهان بدون گل يافت مي‌شوند. جلبک‌ها در اندازه‌هاي مختلف از بسيار کوچک گرفته تا غول پيکر موجود هستند. آنها نيز طبيعتي مانند آزولا داشته و از سرعت رشد بالايي برخوردار هستند .برخي از گونه‌هاي اين گياهان خوراکي هستند و مي‌توانند در رژيم غذايي انسان استفاده شوند.

بعضي از اين گونه‌ها به عنوان کود آلي پرورش مي‌يابند. در حالي که ديگران در تصفيه بيولوژيکي فاضلاب استفاده مي‌شوند.

اما توانايي‌هاي جلبک به عنوان يک منبع سوخت واقعا هيجان انگيز است. آنها مي‌توانند در آب‌هاي کم عمق، حتي آب شور و زمين‌هايي که براي کشاورزي نامناسب هستند نيز رشد کنند.

جلبک‌ها به سرعت رشد مي‌کنند و در عرض يک هفته مي‌توان آنها را برداشت کرد و اين ميزان در مقايسه با محصولاتي که برداشت سالانه دارند بسيار قابل توجه است.

تخمين زده شده که 15000 مايل مربع از توليد جلبک مي‌تواند تمام نيازهاي سوخت آمريکا را برطرف سازد که اين ميزان يک هفتم زمين‌هايي است که در حال حاضر در آنها ذرت کاشته شده است.

برخي سوخت‌هاي جلبکي در حال حاضر به فروش مي رسد و کارشناسان پيش‌بيني کردند که تا سال 2025 اين تکنولوژي به پيشرفت چشمگيري خواهد رسيد.

گل ناز

گل ناز بر خلاف جلبک‌ها و آزولا، به مناطق خشک علاقمند است .آنها به طور طبيعي در ترک‌هاي موجود در دو طرف صخره‌ها رشد مي‌کنند. آنها هم در گرماي شديد و هم در سرماي سخت زنده مانده و نيازي بسيار کمي به آب و خاک دارند.

اين صفات گل ناز را براي پرورش بر روي پشت بام و ديوار مناسب مي‌سازد.

در حال حاضر نيز از اين گياه در معماري و زيباسازي طبيعي بناها استفاده مي‌شود و مي‌تواند بناهاي مختلف را به يک اثر هنري فوق العاده تبديل کند. به علاوه، آنها شاخ و برگ شاداب و زيبايي دارند که داراي رنگ‌هاي ملايم است.

چوب خيزران (بامبو)

بامبو در ميان گياهان از سريعترين ميزان رشد برخوردار بوده و روزانه رشد چشمگيري دارد .بامبو خوراکي بوده و براي ساخت و ساز مفيد است و مي‌تواند براي ايجاد فيبر، کاغذ و يک جايگزين زيست تخريب پذير براي پلاستيک استفاده شود.

البته بسياري از گياهان ديگر نيز وجود دارند که به واسطه آنها مي‌توان تمامي اين اهداف را تحقق بخشيد، اما از بامبو مي‌توان بارها و بارها استفاده کرد و بدون نياز به کاشت مجدد آن را برداشت کرد. همين امر اين گياه را براي پروژه‌هاي احياي جنگل و درمان زمين که توسط اشکال متعارف جنگلداري و کشاورزي تخريب مي‌شوند، مناسب مي‌سازد.

سرخس براکن

برخي از گياهان به طرز شگفت‌آوري در شرايط و محيط‌هاي سمي رشد مي‌کنند. سرخس براکن نيز که گونه اي از علف هرز است، توانايي عجيبي در رشد در خاک هاي آلوده به فلزات سنگين، مانند سرب، نيکل، کادميوم، مس و آرسنيک دارد.

دانشمندان از آنها براي حذف فلزات سنگين از مناطق صنعتي آلوده استفاده مي‌کنند زيرا اين گياهان مواد سمي را به عنوان خاک جذب کرده و آنها را در بافت خود ذخيره مي‌کنند. وقتي اين گياهان بالغ مي‌شوند، برداشت شده و در نهايت سوزانده مي‌شوند. خاکستر اين گياهان حاوي مقادير زيادي از فلزات گرانبها هستند که پس از آن براي کاربردهاي ديگر بازيافت مي‌شوند.

شاه بلوط

اين گياه نيز مانند گندم چند ساله، پتانسيل آن را دارند که در دسته غذاهايي که منبع اصلي غذايي محسوب مي‌شوند قرار گيرند که همين امر باعث بهبود کيفيت محيط زيست به جاي تنزل آن مي‌شود.

آنها درختان عظيمي هستند که براي صدها سال زنده مانده و بر خلاف بسياري از محصولات ديگر، پروتئين نسبتا پايين داشته و سرشار از کربوهيدرات‌ها هستند.

ارزش غذايي آنها تقريبا معادل سيب زميني است. آنها کالري بالا و پروتئين کمي دارند که اين مشخصات آنها را به منبع ثابت و مناسب غذايي تبديل مي‌کند.

درختان شاه بلوط در مناطق خشک و خاک‌هاي نابارور رشد مي‌کنند .بنابراين، آنها پتانسيل آن را دارند که زمين‌هاي کشاورزي حاشيه اي را به مناظر جنگلي بسيار مولد و زاينده تبديل کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته