جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/05/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5346

 آيا مي دانيد؟ 

 آيا ميدانيد که مورچه ها هم شمردن بلدند و قدم هايشان را براي مسير يابي مي شمارند؟

آيا ميدانيد که مصرف زغال اخته از تنگي عروق خون جلوگيري مي کند؟

آيا ميدانيد که خورشيد در مدار کهکشان شيري با سرعت 900000 کيلومتر در ساعت حرکت مي کند؟

آيا مي دانيد که نام قديم يونان، هلاس برگرفته از هليوس خداي خورشيد بوده است؟

کشف دستورالعمل ژنتيکي براي ترميم اندام ازدست رفته انسان

محققان موفق به شناسايي امضاي ژنتيکي رشد دست و پاي آسيب ديده در انسان شدند.

به گزارش ايرنا از ساينس، ناخن، پوست و مو قابليت ترميم و رشد دارند؛ ولي در مورد
اندام هاي ديگر به غير از کبد، چنين قابليتي وجود ندارد.

زيست شناسان آزمايشگاه MDI آمريکا بر اين باورند که مي توان با بررسي ژنتيکي موجوداتي که قابليت ترميم اندام هايشان را دارند، توانايي هاي مشابه را در انسان شبيه سازي کرد.

محققان در اين پژوهش، دوزيستي به نام اکسولوتل را از نظر ژنتيکي مورد بررسي دقيق قرار دادند. اکسولوتل يا سمندر مکزيکي گونه نادري دوزيست شبيه به ماهي است که دست و پا دارد. امکان رشد مجدد دست، پا، دم و بخشي از ستون مهره در اين دوزيست پس از آسيب وجود دارد.

علاوه بر اکسولوتل، قابليت ترميم اندام هاي مختلف در ماهي زبرا و بيکر نيز وجود دارد. محققان با بررسي ژنتيکي اين آبزي دريافتند که هرسه گونه، نسل به نسل تنظيم کننده هاي ژنتيکي يکساني را منتقل کرده اند که امکان ترميم اندام ها را در اختيارشان قرار مي دهد.

آنچه محققان را شگفت زده کرده اين است که اين سه گونه با اينکه در جريان تکامل کاملا از هم مجزا شده اند، ولي هنوز تنظيم کننده ژنتيکي يکساني دارند. محققان احتمال مي دهند که اين الگوي بيان ژن يکسان، همان عاملي است که سبب رشد دست و پاي آسيب ديده در اين موجودات مي شود.

زماني که دست يا پاي اين موجودات آسيب مي بيند، از منطقه اي در بدن شبيه به مخزن که حاوي سلول هاي پيش ساز است و بلاستما نام دارد، براي ترميم بافت آسيب ديده استفاده مي شود. محققان با بررسي امضاي ژنتيکي که در شکل گيري بلاستما در بدن اين سه ماهي نقش دارد، دريافتند که مجموعه اي از ژن هاي مشترک در هر سه ماهي وجود دارد که به وسيله شبکه اسيدريبونوکلئيک کنترل مي شود.

امضاي ژنتيکي، گروهي از ژن هاي موجود در سلول است که الگوي بيان آنها بيانگر يک ويژگي بيولوژيکي منحصربفرد است.

اين يافته بيانگر اين موضوع است که در طبيعت يک دستورالعمل ژنتيکي وجود دارد که مي تواند اندام هاي آسيب ديده را ترميم کند و مي تواند بين حيوانات مختلف و انسان منتقل شود. محققان بر اين باورند نتيجه اين مطالعه در ترکيب با سلول هاي بنيادي، گامي موثر در افزايش قابليت رشد و ترميم اندام هاي مختلف در انسان است. نتايج اين تحقيقات در نشريه PLOS ONE منتشر شده است.

باتري که 270 سال عمر مي کند

شرکت 'زاپ اند گو' باتري جديدي به بازار عرضه کرده که تا 270 سال مي توان روزي يک بار آن را شارژ کرد!

به گزارش ايرنا از ستاد ويژه توسعه فناوري نانو، اين باتري جديد 10 تا 100 هزار بار شارژ مي شود بنابر اين اگر هر روز اين باتري را يک بار شارژ کنيد 270 سال طول مي کشد که عملکرد آن دچار زوال شود. اين باتري از ابرخازن گرافني بهره مند است. علاقه مندان تلفن همراه در نمايشگاه موبايل شانگهاي، شاهد يک باتري جديد بودند که شايد بتوان آن را رقيب جدي فناوري يون ليتيم قلمداد کرد. اين باتري جديد که به سرعت شارژ مي شود محصول شرکت Zap&Go است که مي تواند نسل جديدي در ساخت باتري ها باشد. اين باتري از ابرخازن هاي گرافني بهره مند است و مي تواند جايگزين ميلياردها باتري يون ليتيم در ادوات الکترونيکي باشد.

آنچه که شگفت آور بود اين است که اين باتري قادر است در مدت کمتر از 5 دقيقه شارژ شود؛ چنين ويژگي مي تواند چالشي براي باتري هاي يون ليتيم فعلي باشد.

مزيت اين باتري فقط سرعت بالاي شارژ آن نيست بلکه مشکل رايج ديگري که در باتري هاي يون ليتيم وجود دارد در اين باتري ها حل شده است. اثرحافظه معمولاً باتري يون ليتيمي را بعد از 500 تا 1000 بار شارژ/دشارژ شدن، از پاي در مي آورد. دليل اين امر آن است که فرآيند شارژ/دشارژ يک واکنش شيميايي است. اگر روزي يک بار، باتري يون ليتيم شارژ شود، بعد از دو سال کاملاً عملکرد خود را از دست مي دهد. اين در حالي است که اين باتري جديد بين 10 هزار تا 100 هزار بار شارژ شدن را تحمل مي کند بنابراين، اگر هر روز آن را شارژ کنيد 270 سال طول مي کشد تا دچار زوال شود.

گرافن ماده جالب توجهي است به طوري که از آن در فناوري ذخيره انرژي استفاده مي شود. شرکت زاپ اند گو معتقد است که با اين ماده مي تواند مشکلات حوزه ذخيره سازي انرژي را حل کند.

ايمني از ديگر مسائل موجود است که زاپ اند گو آن را حل کرده است. باتري هاي يون ليتيم زماني که کاملاً تخليه شوند، ناپايدار مي شوند. بنابراين، گرم شدن باتري مي تواند سرآغاز يک فاجعه باشد.

اين باتري جديد کاملاً ايمن است به طوري که تمام عناصري باتري هاي يون ليتيم را خطرناک کرده اند در اين باتري حذف شده اند. اين درحالي است که ابعاد هر دو باتري يکي است. در حال حاضر اين شرکت روي نسل جديد اين محصولات کار مي کند تا قيمت و انعطاف پذيري آن را بهبود دهد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته