جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/05/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5346

 عجيب و جالب 

 وقتي خواب مي‌بينيم چه اتفاقي در بدنمان مي‌افتد؟

بخش هيپوکامپ مغز که بستر خاطرات محسوب مي‌شود، با رؤياهاي ما در تعامل است. آميگدال يا بادامک مغز، يک بخش کليدي در ارتباط با احساسات است و به همين دليل در عالم خواب، درگير احساسات ناشي از ترس يا خوشحالي مي‌شويم.

يکي از عجايب خلقت انسان، به خواب رفتن و خواب ديدن است. به‌راستي به لحاظ علمي چه اتفاقي در بدن ما مي‌افتد؟ با ما همراه باشيد تا سر از اين اعجاب علمي درآوريد.

همه اتفاقات از ساقه مغز شروع مي‌شود و شما خيلي ناخودآگاه به حالت خواب فرومي‌رويد. با ورود به مرحله REM يا حرکت سريع چشم، حرکت ماهيچه‌ها متوقف‌شده و چشم‌ها به‌طور موقت فلج مي‌شوند. در همين حال، سلول‌هاي عصبي ساقه مغز شما ممکن است به‌طور نامنظم جرقه بزنند. بعضي از متخصصان بر اين باورند که "خواب ديدن” انسان‌ها در اثر سيگنال ناشي از اين جرقه‌هاست. چراکه مغز تلاش مي‌کند اين سيگنال‌ها را معنادار کند.

بخش‌هايي از کورتکس پيشاني مغز شما بخشي که مسئول دروغ گفتن است به حالت آفلاين مي‌رود! بنابراين در عالم خواب موقعيت‌هاي زماني و مکاني از هيچ منطق و دليلي پيروي نمي‌کنند. ازاين‌رو، در يک دقيقه شما سر کلاس نشسته‌ايد و استرس امتحان داريد و يک دقيقه بعد مي‌توانيد پرواز کنيد.

حتي اگر منظره‌اي براي ديدن وجود نداشته باشد، قشر بينايي مغز تصاوير را به‌صورت زنده در ذهن شما فراهم مي‌کند. بنابراين مي‌توانيد خيلي از رويدادها را در ذهن خود مشاهده کنيد.

بيشتر اوقات، خواب را در مرحله REM مي‌بينيم. هرچند که مي‌توانيد رؤياهاي غير REM هم داشته باشيد که شکل متفاوتي دارند. مثل زماني که در حين رانندگي، برنده شدن در قرعه‌کشي را تصور مي‌کنيد.

هرچند که اکثر مردم فقط 1 تا 2 ساعت کل خواب را در حالت REM سپري مي‌کنند، اما بيشتر آن‌ها خواب‌هاي خود را به ياد نمي‌آورند. دليل اين امر به‌طور دقيق مشخص نيست اما مي‌تواند ناشي از يک مکانيزم مقابله‌اي باشد. اگر شما مسائل زيادي را به خاطر سپرده باشيد، ذهن شما براي تميز واقعيت و رؤيا به‌زحمت زيادي خواهد افتاد!

درواقع، مطالعات محققان درزمينه، خواب به دودسته تقسيم‌شده است: چرا شما خواب مي‌بينيد؟ چرا اين خواب‌ها را مي‌بينيد؟ (ديدن اين خواب‌ها تصادفي است يا زاييده احساسات شماست؟)

خواب ديدن شايد بتواند با بازسازي رويدادها و خاطرات به پردازش احساسات پيچيده شما در زندگي کمک کند. يا به بياني ساده‌تر، دنياي مجازي خواب، ممکن است شمارا براي رويارويي با دنياي حقيقي آماده‌تر سازد.

منبع: فارنت

رابطه طرز فکر و تله پاتي مغز انسان

در اين شکي نيست که هر کدام از شما، وقتي کاري را به نحو احسنت انجام مي دهيد، و يا کاري را خوب انجام نمي دهيد، براي مدتي به نظر مي رسد که چيزي درون مغز شما، متناسب با کار خوب يا بدتان، زمزمه اي دروني به شما بيان مي کند. همين زمزمه ها به دو شيوه در انسان بروز مي کنند که به بررسي آن ها مي پردازيم :

1- در انسان هاي مثبت انديش و سالم، اگر کار بسيار خوب باشد، در نداي دروني مغز، کلماتي مانند : خوبه، عاليه، احسنت، نابغه و ... و اگر کار بد باشد، در نداي دروني مغز، کلماتي مانند : گند زدي، خراب کردي، احمق، بي فکر و ... را مي شنويد.

يعني آنچه درون مغز شنيده مي شود يا الهام مي شود با به قول ما تله پاتي مي شود، همان عين حقيقت است.

2- اما در انسان هايي که داراي خصلت هايي بالاخص بدبيني هستند، اين روند برعکس صورت مي گيرد و به اين صورت است که وقتي شخص کاري عالي انجام مي دهد، نداي دروني او کلمات معکوس هستند. مانند : احمق، گند زدي، آبرو ريزيه و ... اما اگر کار بدي کرده باشند، نداي دروني آن ها به صورت : احسنت، عاليه، و .... جواب مي دهد.

در هر دو گروه اين مشخص است که بين تله پاتي و طرز فکر آنها رابطه مستقيمي وجود دارد و اين نشان مي دهد که در آدم هاي خوش بين، تله پاتي ها عين حقيقت و در آدم هاي بدبين تله پاتي خلاف حقيقت است.

اما اينکه چه عاملي باعث اين گونه رفتار مي شود، نمي دانم و اميدوارم روزي دريچه علوم مغز بر روي ما گشوده شوند تا دليل هر چيزي را بدانيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته