جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/05/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5346

 يک فوق تخصص کبد تشريح کرد:
 آثار مخرب مصرف داروهاي گياهي لاغري بر کبد 

 
يک فوق تخصص گوارش و کبد گفت: انباشته شدن مواد حاصل از متابوليسم داروهاي گياهي لاغري در کبد، خطر ايجاد نارسايي کبد را به شدت افزايش مي‌دهد.دکتر پژمان علوي نژاد در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: مصرف ناآگاهانه داروهاي گياهي عرضه شده در تبليغات مختلف، خطرات بسياري را براي سيستم گوارش به خصوص کبد در پي دارد.

وي ادامه داد:مصرف برخي گياهان موجب ايجاد بي‌اشتهايي در فرد مي‌شود. کاهش وزن به دنبال بي‌اشهايي از جمله عوارض مصرف برخي گياهان است و در اين ميان، سودجوياني وجود دارند که از اين عوارض براي تبليغ و عرضه داروهاي گياهي لاغري به مشتري جهت کاهش وزن استفاده مي کنند.

فوق تخصص گوارش و کبد مرکز آموزشي درماني امام خميني(ره) اهواز گفت: در حقيقت وجود يک ماده شيميايي در اين گياهان به بدن آسيب مي‌رساند و موجب ايجاد بي‌اشتهايي و حتي حالت تهوع مي‌شود و افراد سودجو آن را به عنوان داروي کاهش وزن تحت عنوان داروي گياهي بي‌خطر به مشتري عرضه مي‌کنند.

علوي‌نژاد افزود: موارد متعددي در اين زمينه بوده است که فرد براي لاغري از داروهاي گياهي عرضه شده در تبليغات مختلف استفاده کرده و دچار عوارض و بيماري‌هايي مانند نارسايي ريه، فيبروز ريه، نارسايي کليه و آسيب‌هاي جدي کبدي شده است. وي عنوان کرد: به دليل اين‌که ترکيبات اين مواد در کبد متابوليزه مي‌شوند، عوارض مصرف آنها با مرور زمان و تداوم در مصرف بروز مي‌کنند و در نهايت ماحصل متابوليسم اين داروها در کبد انباشته شده و منجر به ايجاد عوارض شديد و برگشت‌ناپذير گوارشي در فرد مي‌شود.

اين فوق تخصص گوارش و کبد افزود: عوارض مصرف ناآگاهانه داروهاي گياهي لاغري بر روي کبد به دو گونه است؛ نخست اين‌که مصرف اين داروها موجب ايجاد نوعي واکنش حساسيت‌زاي آلرژيک در کبد شده و منجر به بروز يک فرايند التهابي را در کبد ايجاد مي‌شود.

علوي‌نژاد گفت: از ديگر عوارض مصرف اين داروها اين است که مواد حاصل از متابوليسم دارو در بدن منجر به ايجاد آسيب در کبد و همچنين ايجاد لخته‌هاي خون در وريدهاي کبدي مي‌شود. علاوه بر اين، مواد حاصل از اين فرايندها در کبد موجب مي‌شود در مسير عبور نمک‌هاي صفراوي و خروج آنها از کبد اشکال ايجاد شود و موجب برگشت صفرا به کبد مي‌شود. صفرا نيز در اين شرايط مانند يک سم روي کبد اثر مي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته