جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/05/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5346

 خبرهاازعالم علم 

 تأثير مثبت داروهاي مُسکن در کاهش علايم آلزايمر

محققان دانشگاه منچستر با استفاده از مفناميک اسيد موفق به کاهش علايم آلزايمر در موش هاي آزمايشگاهي شدند.

به گزارش ايرنا از مديکال نيوز، مفناميک اسيد يک داروي غير استروييدي ضد التهابي است که معمولا به عنوان مسکن مورد استفاده قرار مي گيرد. محققان با استفاده از اين دارو موفق به کاهش التهاب و معکوس کردن روند کاهش حافظه در موش هاي آزمايشگاهي شدند. 20 موش مورد استفاده در اين آزمايش، با دستکاري ژنتيکي به آلزايمر مبتلا شده بودند و روز به روز در معرض کاهش حافظه قرار داشتند.

زير پوست هر 20 موش پمپ هايي تعبيه شده بود که در 10 موش روزانه دوز مورد نظر مفناميک اسيد ترشح مي کرد و در 10 موش ديگر دارونما بود. پس از يک ماه محققان مشاهده کردن علايم آلزيمر در موش هايي که روزانه مفناميک اسيد دريافت کردند، به طور کامل از بين رفته است و در گروه ديگر علايم بيماري در حال توسعه بود.

نتايج اين آزمايش نشان مي دهد که التهاب علايم آلزايمر را تشديد مي کند و مفناميک اسيد با هدف قرار دادن يک مسير التهابي مهم به نام NLRP3، علايم آلزايمر را کاهش مي دهد. استفاده از اين دارو براي درمان آلزايمر در انسان، نيازمند تحقيقات بيشتر است.

بيماري پيشرونده آلزايمر شايع ترين نوع زوال عقل است که باعث اختلال در حافظه، تفکر و رفتار فرد مي شود. اين بيماري از ديدگاه علمي بر اثر کاهش ماده شيميايي سروتونين در مغز بروز مي کند و به اين ترتيب انتقال پيام هاي عصبي مختل مي شود. دليل اين بيماري هميشه کهولت سن نيست و عوامل ژنتيکي، سکته مغزي و شوک عاطفي نيز مي توانند منجر به اين بيماري شوند.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهاني اکنون آلزايمر مهمترين دليل از کار افتادگي سالمندان در سراسر جهان است. هزينه نگهداري از بيماران مبتلا به آلزايمر در سراسر جهان حدود 605 ميليارد دلار است که معادل يک درصد از توليدات ناخالص داخلي کل جهان است. از هر 3 سالمند در سراسر دنيا، يک مورد بر اثر آلزايمر يا ديگر انواع زوال عقل جان خود را از دست مي دهد.

بررسي هاي محققان مرکز آلزايمر آمريکا نشان مي دهد که احتمال ابتلاي زنان به آلزايمر پس از 60 سالگي، دو برابر سرطان سينه است. در ادامه تحقيقات آمده است که احتمال ابتلاي زنان به آلزايمر پس از 60 سالگي 1 به 6 است؛ در حاليکه اين رقم در مردان 1 به 11 است.

نتايج اين تحقيقات در نشريه Nature Communications منتشر شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته