جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/05/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5346

 خبــر 

 معاون مالي اداري شهرداري اهواز در جمع خبرنگاران:

مردم تکيه‌گاه اصلي شهرداري‌ها هستند

اهواز – خبرنگار آفرينش

نشست خبري معاون مالي اداري شهرداري اهواز با اصحاب رسانه برگزار شد.

در ابتداي اين نشست، بشيري خوزستاني به فلسفه شکل‌گيري شهرداريها پرداخت و گفت: شهرداري موسسه‌‎اي عمومي، غير دولتي و مستقل است که وظيفه مديريت امور محلي و اداره خدمات به شهروندان و سکنه شهري را بر عهده دارد. از نظر قانون وظايف شهرداريها، طيف متنوع و گوناگوني را از جمله ايجاد خيابانها، کوچه‌ها، ميدانها، فضاي سبز و توسعه معابر در حوزه عمران و آبادي شهري را شامل مي‌شود و در کل شهرداريها مجموعه‌اي خدمتگزار و متعلق به شهروندان هستند.

معاون مالي اداري شهرداري اهواز به معرفي مجموعه خود پرداخت و گفت: اين معاونت از دو بخش مهم اداري و مالي تشکيل شده است و اين يعني جغرافياي اين حوزه، که شامل دو سرمايه مهم سازمان يعني بخش نيروي انساني و بخش مالي است و نيروي انساني از دو اداره مديريت امور اداري و مديريت پشتيباني و حوزه مالي نيز از دو مديريت درآمدهاي عمومي و امور مالي تشکيل شده است. ضمن آن که مديريت حقوقي شهرداري نيز زير نظر اين معاونت انجام وظيفه مي‌کند.

بشيري خوزستاني با اشاره اقدامات مهم صورت گرفته در سه سال اخير گفت: در راستاي سياستهاي شهردار محترم اهواز مبني بر تکريم ارباب رجوع و به روزآمدي سيستمها، براي نخستين بار توانستيم اطلاعات موجود در بخش پرونده‌هاي نوسازي را مکانيزه کنيم و طي آن اطلاعات قريب به 450 هزار پروانه در حال انتقال به نرم‌افزار پيشرفته سيماک است که در حال حاضر بيش از 60درصد کار انجام شده و بزودي به اتمام مي‌رسد.

وي افزود: طرح بزرگ بعدي موضوع مميزي شهر است که با انجام آن بخش عظيمي از اطلاعات در شهرداري به روز خواهد شد و با اين اطلاعات مي‌توان به شناخت بهتري نسبت به شهر رسيد و با اين شناخت امکان مديريت بهتر شهر فراهم مي‌شود.

معاون مالي اداري شهرداري اهواز با اشاره به نقش مهم مردم در اداره شهرداري ها گفت: تکيه گاه اصلي شهرداريها مردم هستند، بدون پشتوانه مردم، شهرداريها توان انجام کارهاي ساده و روزانه را ندارند. در حاليکه ما کارهاي بزرگي را در سطح شهر اهواز مانند تعريض پل شهيد دقايقي (پل سوم) و پل روگذر شهداي مدافع حرم (که در روانسازي ترافيک و حمل و نقل بخش عمده اي از شهر موثر است) را انجام داديم. ما با دريافت اندک اندک عوارض توانستيم ضمن انجام کارهاي روزمره همچون نگهداري و نظافت معابر شهري ، توسعه و نگهداري فضاي سبز و غيره، پروژه‎هاي کلان شهري را به سرانجام برسانيم.

محسن بشيري خوزستاني با اشاره به درآمدها و هزينه شهرداري اهواز تصريح کرد: شهرداري براي اداره شهر و انجام وظايف خود، بايد متحمل هزينه‎هايي شود و از سوي ديگر عوارض و بهاي خدمات شهري تکليفي است که به عهده شهروندان گذاشته شده است و بايد بپذيريم که عوارض همان هزينه‎اي است که براي رسيدن به يک شهر مناسب و خدمات درست پرداخت مي‎شود و البته شهرداري در اين ميان نگاهش فقط به عوارض شهروندان است.

وي ادامه داد: ارايه خدمات از سوي شهرداري و پرداخت عوارض دو بال دو سويه بين شهروندان و شهرداري است، اگر شهر متعلق به مردم است و حق مردم دريافت خدمات متناسب با شأن آنها است که هست، در سوي ديگر موضوع تکليف شهروندي است که ما بايد در اين باب توجه کنيم بدون حضور موثر و دلسوزانه مردم نسبت به شهرمان، مجموعه شهرداري به تنهايي کاري نمي‎تواند انجام دهد.

فرماندار شهرستان پرديس:

1428 واحد ساختماني در حريم رودخانه جاجرود قرار دارد

جاجرود - ايرج صادقعلي

فرماندار شهرستان پرديس گفت: يک‌هزار و 428 واحد از صنعتي گرفته تا ساختماني در حريم رودخانه جاجرود قرار دارد.

مرتضي حيدري در گفت‌وگو با خبرنگار آفرينش در خصوص واحدهاي صنعتي حريم رودخانه جاجرود در شهرستان پرديس اظهار داشت: پرديس به‌عنوان يکي از شهرهاي شرقي استان تهران از فضاهاي بکر خاصي برخوردار است.

وي تصريح کرد: زمين‌خواران و متصرفان اراضي ملي در گذشته‌هاي نه‌چندان دور به سمت بخش جاجرود و شهر بومهن يورش آورده بودند و با سوءاستفاده از نبود نظارت جدي، اهداف شوم خود را دنبال مي‌کردند.

حيدري اضافه کرد: متأسفانه در بحث ساماندهي منطقه با مشکلات عديده‌اي مواجه هستيم؛ زيرا از قبل مراقبت‌هاي خوبي در اين خصوص صورت نگرفته است و الان که شابلون قانون به روي منطقه گذاشته مي‌شود، تمام مشکلات و خلأهاي شهرستان بيرون مي‌زند.

فرماندار شهرستان پرديس افزود: حريم و بستر رودخانه جاجرود از مواردي بوده که از زير شابلون قانون بيرون آمده و سال‌هاست که از حريم رودخانه جاجرود مراقبت نشده است.

وي ادامه داد: متأسفانه حريم رودخانه جاجرود در سال‌هاي گذشته به حال خود رها شده و نظارتي در راستاي ساماندهي اين حوزه مهم در شهرستان پرديس صورت نگرفته بود.

حيدري تصريح کرد: بيش از يک هزار و 428 واحد از صنعتي گرفته تا مسکوني در حريم رودخانه جاجرود قرار گرفته‌اند و سد ماملو هم از اين مشکلات بي‌بهره نمانده است.

فرماندار شهرستان پرديس افزود: پارک ملي خجير هم در اين منطقه وجود دارد و بايد تکليف اين منطقه معلوم و حريم رودخانه جاجرود در شهرستان پرديس از بلاتکليفي خارج شود.

وي ادامه داد: براي مشخص شدن مسير حريم‌ها، طي توافقات صورت گرفته، استقرار صنايع آلاينده را در بستر و در حريم رودخانه جاجرود به هر قيمتي ممنوع کرديم؛ فعلاً هيچ‌يک از اين واحدها حق فعاليت را در اين محدوده ندارند.

فرماندار شهرستان پرديس اضافه کرد: اگر کوچک‌ترين تخلفي در اين راستا ديده شود، واحد متخلف مهروموم خواهد شد؛ اداره محيط‌زيست شهرستان هم با شديدترين روش با متخلفان در اين بخش برخورد خواهد کرد. حيدري افزود: اگر کسي سراغي از وجود صنايع آلاينده دارد، بايد به فرمانداري اطلاع دهد تا در اسرع وقت با شديدترين وجه با آن‌ها برخورد قانوني شود.

وي اضافه کرد: به‌زودي در مورد اين بخش تصميم‌گيري خواهيم کرد و ساماندهي صنايع در اولويت برنامه‌هاي ماست.

فرماندار پرديس ادامه داد: وضع تک‌به‌تک مراکز صنعتي در شهرستان پرديس سنجيده خواهد شد و چنانچه واحدي آسيبي به محيط‌زيست مخصوصاً رودخانه جاجرود و پارک ملي خجير نرساند، مجوز فعاليت موقت در آن منطقه را دارد. حيدري اظهار کرد: اين منطقه در درازمدت بايد از وجود صنايع تخريب‌کننده فضاي زيست‌محيطي شهرستان پاک شود و با جديت کامل در اين راستا اقدام خواهيم کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته