جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/05/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5346

 مشاور وزير نفت مطرح كرد:
 تلاش براي ازسرگيري سوآپ نفت همسايگان شمالي 

 مشاور وزيرنفت با ابرازاميدواري نسبت به اين که مذاکرات دردست انجام به نتيجه برسد و سوآپ (معاوضه) نفت عملياتي شود،گفت: پس از قطع سوآپ در دولت قبل، بسياري از فرصت هاي خوبي را که ما در منطقه درياي خزر داشتيم، رقيبان ما گرفتند و بازگرداندن شرايط به دوران سابق، دشوار است.

محمود آستانه در گفت و گو با ايرنا درباره آخرين وضعيت راه اندازي سوآپ با همسايگان شمالي از طريق درياي خزر، افزود: امکان حمل نفت کشورهايي مانند قزاقستان و ترکمنستان وجود دارد، بنابراين در حال مذاکره با شرکت هاي سوآپ کننده هستيم تا بتوانيم نفت توليدي اين کشورها را سوآپ کنيم.

سوآپ نفت خام کشورهاي آسياي ميانه از مسير ايران پس از 13 سال به دستور وزير نفت وقت دولت دهم در سال 1389 متوقف شد.

منابع نفت و گاز منطقه آسياي ميانه امکان دسترسي به بنادر آزاد ندارند و به همين دليل جمهوري اسلامي ايران به دليل موقعيت ويژه جغرافيايي و راهبردي خود نقش تعيين کننده اي در اين فعاليت اقتصادي داشته است.

عضو هيات مديره شرکت نيکو در ادامه اين گفت وگو با تاکيد بر اين که مذاکره سوآپ با دولت ها انجام نمي شود، ادامه داد: هم اکنون با شرکت هاي ويتول، دراگون، لوک اويل، ليتاس و برخي شرکت هاي داخلي مذاکره هايي داشته ايم، اما هنوز به توافق نرسيده ايم.

وي با ابرازاميدواري نسبت به اين که مذاکرات امسال به نتيجه برسد و سوآپ نفت خام عملياتي شود، ادامه داد: ايران براي سوآپ روزانه 300 هزار بشکه نفت خام همسايگان شمالي آماده است و محدوديتي ندارد.

عضو هيات مديره شرکت نيکو اضافه کرد: در درياي خزر، محدوديت هاي زيادي براي ترانزيت نفت خام وجود دارد، زيرا کشتي ها کوچک هستند و بنادر نيز ظرفيت پاييني دارند، بنابراين ما مي توانيم از اين فرصت به خوبي استفاده کنيم.

آستانه مي گويد، در صورت اجرا شدن سوآپ، ما نفت خام را در بنادر شمالي و پايانه نفتي نکا تحويل مي گيريم و در جنوب کشور تحويل مي دهيم.

مشاور وزير نفت درباره زيان هاي قطع سوآپ در دولت قبل، گفت: بايد از کساني که سوآپ را قطع کردند، پرسيد که چرا اين ضرر را با تصميم غلط خود به کشور تحميل و ميدان را به رقيبان ما واگذار کردند.

آستانه يادآور شد: بسياري از فرصت هاي خوبي را که ما در منطقه درياي خزر داشتيم، رقيبان ما گرفتند و بازگرداندن شرايط به دوران سابق، دشوار است.

توقف سوآپ فرآورده هاي نفتي از اقدام هاي تعجب آور و نسنجيده دولت دهم بود که ضررهاي جبران ناپذيري را به موقعيت استراتژيک ايران به عنوان مسير امن ترانزيت انرژي در منطقه وارد کرد.

اين تصميم نه تنها امنيت و ثبات مسير ترانزيت انرژي از ايران را زيرسوال برد، بلکه موجب محکوميت کشورمان در ديوان داوري بين المللي شد.

وزير نفت وقت دولت دهم در سال 1389 به بهانه با صرفه نبودن سوآپ، آن را قطع و گفته بود سوآپ کشور را به واردکننده نفت تبديل کرده است؛ اما بعد از قطع سوآپ و نقض قرارداد با شرکت هاي سوآپ کننده که به دستور وي صورت گرفته بود، شرکت هاي سوآپ کننده به دليل نقض قرارداد از دادگاه درخواست غرامت کردند.

موقعيت جغرافيايي و استراتژيک ايران اين امکان را براي کشور فراهم کرده است که بتواند با هزينه اي اندک و از طريق سوآپ، جايگاه خود را به عنوان مسير امن ترانزيت انرژي تثبيت کند.

از طريق سوآپ، همسايگان شمالي ايران، بخشي از فرآورده هاي نفتي خود را از طريق کشورمان به بازارهاي هدف ارسال مي کردند که اين اقدام، موقعيت بي نظير ايران را به عنوان شاهراهي امن براي انتقال انرژي تقويت مي کرد.

بهره گيري ايران از اين موقعيت استراتژيک، نقش مهمي را در همگرايي سياسي و اقتصادي همسايگان با کشورمان ايفا مي کرد.

از طريق سوآپ، از يک طرف نفت خام توليدي همسايگان شمالي، توسط ايران از طريق بنادر جنوبي ايران صادر مي شود و از طرف ديگر، نيازهاي نفتي مناطق شمالي کشورمان به شکل ساده تري تامين مي شد.

توقف سوآپ نه تنها خسارت هاي سياسي، اقتصادي و حقوقي بين المللي به کشور زد بلکه سبب شد خطوط لوله و تاسيسات احداث شده در پايانه نفتي شمال کشور به حال خود رها شوند.

برخي کارشناسان معتقدند بزرگترين برنده توقف سوآپ از مسير ايران، کشور ترکيه بوده است، به طوري که پس از لغو سوآپ، همه نگاه ها به سوي ترکيه معطوف شد و اين کشور توانست از طريق جلب اعتماد کشورهاي توليدکننده و مصرف کننده نفت و گاز، موقعيت خود را به عنوان مسير ترانزيتي امن و باثبات تحکيم کند.

اگرچه دولت يازدهم احياي سوآپ نفت و فرآورده نفتي را در دستور کار خود قرار داده و مذاکراتي را با مشتريان قديمي سوآپ آغاز کرده است اما براي حصول نتيجه مسير سخت و ناهمواري پيش رو دارد، زيرا مشتريان قديمي سوآپ ايران، توانسته اند از طريق ترکيه يا ساير کشورها، مسيرهاي امن و مطمئني را براي انتقال فرآورده هاي نفتي خود بيابند و حاضر نيستند به راحتي به بازار ايران بازگردند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته