جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/05/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5346

 معادلات انرژي 

 2 پالايشگاه هند به جمع مشتريان نفت ايران پيوستند

دو پالايشگاه «هندوستان پتروليوم» و «بهارات پتروليوم» پس از نزديک به سه سال توقف خريد نفت از ايران بار ديگر به جمع مشتريان نفت کشور پيوسته و واردات نفت از ايران را آغاز کردند.به گزارش مهر، پس از پالايشگاه «توتن جنرال» ژاپن، دو پالايشگاه نفت «هندوستان پتروليوم» و «بهارات پتروليوم» هند هم با فروکش کردن فشار تحريم‌ها و محدوديت‌هاي بين‌المللي بار ديگر به جمع مشتريان نفت خام ايران پيوست.

بر اين اساس فروش نفت خام ايران به اين دو پالايشگاه هندي پس از نزديک به سه سال توقف بار ديگر از سرگرفته شده است تا حجم فروش نفت ايران به اين کشور آسيايي با افزايش بيشتري همراه شود.بر اساس گزارش مديريت امور اوپک و ارتباط با مجامع انرژي وزارت نفت، جمهوري اسلامي ايران در طول هفت ماهه نخست سال جاري 2016 ميلادي تاکنون به طور متوسط روزانه حدود 359 هزار بشکه نفت خام به هند صادر کرده اند که حجم صادرات نفت ايران به اين مشتري سنتي آسيايي در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته افزايشي 67 درصدي داشته است.

در شرايط فعلي سه پالايشگاه «ريلانس، اسار و مانگلور» از مشتريان سنتي خريدار نفت خام ايران در هند هستند که با اضافه شده دو پالايشگاه «هندوستان پتروليوم» و «بهارات پتروليوم»، جمع پالايشگران خريدار نفت ايران در هند به 5 پالايشگاه افزايش يافته است.

از سوي ديگر حجم صادرات نفت ايران به هند درحالي از ابتداي سال‌جاري ميلادي به بالاترين ميزان در طول هفت سال گذشته تاکنون رسيده است که شرکت ملي نفت ايران بهار امسال برخي از امتيازهاي فروش نفت به پالايشگاه‌هاي هندي را لغو کرده بود.سيدمحسن قمصري مدير امور بين‌الملل شرکت نفت ايران هم اخيرا با تاييد حذف روپيه از معاملات نفتي ايران، اين تغيير را از مسئوليت‌هاي بانک مرکزي عنوان کرد و يادآور شده است: در دوران تحريم هزينه انتقال نفت به برخي از پالايشگاه‌هاي هندي بر عهده شرکت ملي نفت ايران قراردادهاي سي. آي. اف بوده که اخيرا قراردادها را به تيپ فوب «FOB» تغيير کرده است.

لهستان نفت ايران را جانشين نفت روسيه مي‌کند

لهستان تلاش مي کند براي تأمين خوراک پالايشگاههاي نفت خود، نفت ايران را جايگزين نفت روسيه کند.

به گزارش ايسنا، خبرگزاري رويترز به نقل از منابع صنعتي اعلام کرد لهستان نفت ايران را جايگزين نفت روسيه مي کند و نفت خام نوع اورالز روسيه راهي بازار آسيا خواهد شد.

شرکت معامله گر مرکوريا که زماني بزرگترين فروشنده نفت خام اورالز در لهستان به شمار مي آمد، در حال تعطيلي فعاليت‌هاي خود و تخليه مخازن نفتي در پايانه گدانسک لهستان است.

اين شرکت براي بيرون بردن نفت خام اورالز، از نفتکش آتلانتاس استفاده خواهد کرد که يک محموله دو ميليون بشکه اي از نفت ايران را به بندر گدانسک منتقل مي کند.

با اين همه، سخنگوي مرکوريا اعلام کرد اين شرکت همچنان به فعاليت در بازار لهستان علاقمند است و در سالهاي آينده، به تلاش براي فروش محموله هاي نفت خام اورالز در اين کشور ادامه مي دهد.

شرکت لهستاني لوتوس به تازگي يک محموله دو ميليون بشکه اي از نفتخام توليدي ايران را خريداري کرده و قرار است محموله ياد شده در ميانه ماه اوت سال جاري ميلادي در لهستان تحويل داده شود.

عقد قرارداد توليد بنزين يورو 5 با شرکت آمريکايي UOP

خيري گفت: اکنون پالايشگاه تهران روزانه حدودا 6 ميليون و 500 هزار ليتر در روز بنزين توليد مي‌کند که تماما به يورو 5 تبديل مي‌شود.

احمد خيري مدير عمليات پالايشگاه تهران در گفت‌وگو با ايلنا درباره تبديل بنزين توليدي پالايشگاه به يورو 5 گفت: ما برنامه ريزي کرده‌ايم که بتوانيم درجه آرام سوزي را به 95 برسانيم و به اين ترتيب تمامي بنزين توليدي در پالايشگاه يورو 5 خواهد شد.وي افزود: فعلا کارهاي مطالعاتي و طراحي پايه واحد CCR انجام شده و در مرحله عقد قرارداد با شرکت آمريکايي UOP هستيم.

خيري تصريح کرد: در صورتي که اين واحد 16 هزار بشکه‌اي در روز در چرخه توليد قرار بگيرد از نظر درجه آرام سوزي و يا اکتان به يورو 5 ارتقا پيدا مي‌کنيم. وي اظهار داشت: در حال حاضر مذاکرات اين طرح با اين شرکت آمريکايي انجام شده، مطالعه فني و طراحي پايه صورت گرفته و در مرحله طراحي پايه‌ايم ولي ساخت واحد توسط شرکت‌هاي داخلي انجام مي‌شود.

مدير عمليات پالايشگاه تهران خاطرنشان کرد: اکنون پالايشگاه تهران روزانه حدودا 6 ميليون و 500 هزار ليتر در روز بنزين توليد مي‌کند که تماما به يورو 5 تبديل مي‌شود.

ترکيه گاز بيشتري از ايران مي‌خرد

وزير امور خارجه ترکيه گفت ترکيه خواهان خريد گاز بيشتر از ايران است و تهران و آنکارا بايد بدون داوري اختلاف خود بر سر قيمت گاز را حل کنند.

به گزارش تسنيم به نقل از رويترز، مولود چاوش اوغلو، وزير امور خارجه ترکيه گفت، ترکيه خواهان خريد گاز بيشتر از ايران است و در خصوص مسائل قيمت گذاري با تهران مذاکره کرده است.وي افزود، تهران و آنکارا بايد بدون داوري اختلاف خود بر سر قيمت گاز را حل کنند.

چاوش اوغلو اين اظهارات را در کنفرانس مشترک خبري با محمد جواد ظريف، همتاي ايراني‌اش که به آنکارا سفر کرده بود عنوان کرد.

ترکيه در سال 2012، اختلاف خود بر سر قيمت گاز با ايران را به ديوان داوري بين المللي کشاند. ديوان در فوريه 2016 به‌سود ترکيه حکم داد و به دو طرف دستور داد تا بر سر کاهش 13.3 تا 15.8 درصدي قيمت گاز ايران به توافق برسند.انتظار مي رود دو کشور در سپتامبر 2016 به توافقي در اين زمينه دست يابند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته