جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/05/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5346

 بر اساس آمار سازمان ثبت احوال کشور؛
 کاهش قطعي تعداد ازدواج و مواليد در دهه هفتادي‌ها 

 
عاملي که مي‌تواند در سال‌هاي آينده، هم آمارهاي ازدواج و هم آمارهاي مواليد را تحت شعاع خود قرار دهد، رسيدن دهه هفتادي‌ها به سن ازدواج است که ظواهر امر نشان مي‌دهد، هم به لحاظ تعداد و هم به لحاظ گرايش به مقوله ازدواج، مي‌تواند منجر به کاهش قطعي تعداد ازدواج و مواليد باشد.

به گزارش برنا، محمد حسين نجاتي، رئيس سازمان ثبت احوال کشور، گفت: جديدترين آمار‌هاي سازمان ثبت احوال نشان مي‎دهد، نرخ رشد مواليد در کشور طي چهارماه نخست سال 1395 به زير صفر رسيده است و به عبارت ديگر منفي شده است. اتفاقي که نشان مي‌دهد، رشد مواليد که از سال‌هاي 1392 و 1393 روند رو به رشدي به خود گرفته بود، حالا در سراشيبي کاهش قرار گرفته است.

هم‌چنين براساس آمارهاي رسمي سازمان ثبت احوال نرخ رشد مواليد در چهار ماه نخست سال 95 به زير صفر رسيده است و گرچه اين آمار موقتي است اما کليت کاهش مواليد در کشور را نشان مي‌دهد. جمعيت شناسان دليل اين اتفاق را بيش از پيش در سن ازدواج و فرزند آوري جوانان پرشمار دهه 60 مي‌دانند و نگرش متولدان اين دهه که در مورد امر چند فرزندي تغيير کرده است.

درباره همين موضوع، محمدرضا محمودي، رئيس کميسيون مطالعات و پايش سياست‌‌هاي جمعيتي شوراي عالي انقلاب فرهنگي، با اشاره به نرخ رشد مواليد در سال‌هاي اخير گفت: در سال 91 نسبت به سال 90، حدود 2.9 درصد افزايش نرخ رشد مواليد، سال 92 نسبت به سال 91 حدود 3.5 درصد افزايش نرخ رشد مواليد، سال 93 نسبت به سال 92 حدود 4.25 درصد افزايش نرخ رشد مواليد وجود داشت و در سال 94 اين نرخ به 2.3 درصد رسيده؛ يعني به شدت شيب آن کاهش يافته است. البته ما انتظار اين آمارها را داشتيم.

او تصريح کرد: پيش‌بيني کرده بوديم توان دروني جمعيت در سال‌هاي 97 يا 98 تمام شود؛ يعني موج جواناني که از سال 80 به بعد شروع به ازدواج کردند، تا دو سه سال ديگر تمام شود. حال اگر اين نرخ در سال‌هاي آينده افزايش داشته باشد، مي‌توانيم آن را به تأثير سياست‌ها ارتباط دهيم.

هم‌چنين نکته ديگر اين است که جوانان دهه 60 که موج ازدواج آنها از 15 سال پيش آغاز شده است و حالا تقريبا به پايان رسيده است، علاوه بر اينکه خروج آن‌ها از سن ازدواج به‌دليل جمعيت بالاي آنها بر کاهش نرخ مواليد در کشور تاثير مي‌گذارد، يک تاثير ديگري هم دارد و آن رواج تفکر تک فرزندي است.

حالا در کنار اين موارد، عامل ديگري که مي‌تواند در سال‌هاي آينده، هم آمارهاي ازدواج و هم آمارهاي مواليد را تحت شعاع خود قرار دهد، رسيدن دهه هفتادي‌ها به سن ازدواج است که ظواهر امر نشان مي‌دهد، هم به لحاظ تعداد و هم به لحاظ گرايش به مقوله ازدواج، مي‌تواند منجر به کاهش قطعي تعداد ازدواج و مواليد باشد.

علاوه بر اين افزايش ميزان طلاق‌هاي رخ داده در کنار آمار ازدواج نکته‌اي است که مي‌تواند در نرخ مواليد در کشور تاثير گذارباشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته