جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/05/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5346

 خبر هنري 

 هلندي‌ها و روس‌ها در راه جشنواره تئاتر عروسکي

نمايش «نويسنده» از کشور هلند، «پيتر ببره» از اکراين و «اوديسه» از روسيه از جمله نمايش‌هايي هستند که در بخش بين‌الملل شانزدهمين جشنواره تئاتر عروسکي تهران مبارک به صحنه مي‌روند.به گزارش آفرينش به نقل از ستاد خبري شانزدهمين جشنواره بين‌المللي نمايش عروسکي تهران - مبارک، نمايش «نويسنده» نوشته «اولريک کواد» و کار «جو استوم‌گرن» درباره يک دانشجوي ادبيات است که براي تز فوق ليسانسش درباره نويسنده خاصي تحقيق مي‌کند و بتدريج وارد داستان‌هاي آن نويسنده مي‌شود.

اين نمايش ويژه مخاطب بزرگسال، به زبان انگليسي و با زيرنويس فارسي اجرا مي‌شود. نمايش«نويسنده» با عروسک‌هاي غول‌پيکر، ماپت و تن‌پوش اجرا مي‌شود.اما گروه روسيه با نمايش«اوديسه» ديگر ميهمانان خارجي اين دوره از جشنواره هستند. اين نمايش نوشته و کار «الکسي ليلاوسکي» است که نگاهي متفاوت به داستان مشهور «اوديسه» دارد. اين نمايش که مخاطب آن خانواده‌ها هستند، با تکنيک عروسکي تاب تيبل اجرا مي‌شود.

«پيتر ببره» کار کشور اکراين، ديگر اثري است که در بخش بين‌الملل جشنواره تئاتر عروسکي به صحنه مي‌رود. اين نمايش همان گونه که از نامش بر مي‌آيد، ويژه تماشاگران کودک اجرا مي‌شود و داستان آن درباره بچه ببري است که در جنگل مراحل رشد و بزرگ شدن را طي مي‌کند.داستان اين نمايش در يکي از جنگل‌هاي آفريقا اتفاق مي‌افتد. نويسنده نمايش «پيتر ببره» يانو شوسکا و کارگردان آن نويا زين است.اين نمايش يک اثر موزيکال است که با بهره‌گري از تکنيک‌هاي مختلف تئاتر عروسکي به صحنه مي‌رود.شانزدهمين جشنواره بين‌المللي تئاترعروسکي تهران مبارک با دبيري مرضيه برومند يکم تا هشتم شهريور ماه در تهران برگزار مي‌شود.

نمايش «قدمگاه» در سينماتک خانه هنرمندان ايران

فيلم «قدمگاه» به کارگرداني محمدمهدي عسگرپور در خانه هنرمندان ايران به نمايش در مي‌آيد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي خانه هنرمندان ايران، فيلم «قدمگاه» به کارگرداني محمدمهدي عسگرپور و نويسندگي محمد رضايي‌راد فردا دوشنبه 25 مرداد در سينماتک خانه هنرمندان ايران به نمايش در مي‌آيد.

در خلاصه اين فيلم آمده است: رحمان پسري سرراهي است که از همان کودکي در روستا زندگي کرده و بزرگ شده‌است. هر سال در نيمه شعبان او براي اداي نذر ده ساله اش ـ که امسال آخرين سال آن است ـ راهي قدمگاه مي‌شود. اما با رسيدن به اين زيارتگاه رحمان خوابي مي‌بيند که زندگي او را متحول مي‌کند و...

فيلم «قدمگاه» فردا دوشنبه 25 مرداد ساعت 17:30 در سينماتک خانه هنرمندان ايران به نمايش در مي‌آيد.

پروژه بين‌المللي «صداي ايتاليا براي ايران» در ايستگاه پاياني

پروژه بين‌المللي «صداي ايتاليا براي ايران» در ايستگاه پاياني خود و در آخرين روز حضور ارکستر جوانان جهان در تهران با برگزاري سومين کنسرت مشترک‌‌ با ارکستر سمفونيک تهران به پايان رسيد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي و امور بين‌الملل بنياد رودکي؛ سومين و آخرين کنسرت مشترک ارکستر جوانان جهان و ارکستر سمفونيک تهران در قالب پروژه بين‌المللي «صداي ايتاليا براي ايران» در تالار وحدت تهران برگزار شد.

در آخرين کنسرت مشترک ارکستر جوانان جهان و ارکستر سمفونيک تهران که با رهبري نصير حيدريان در تالار وحدت برگزار شد، همچون شب‌هاي قبل در بخش نخست؛ ارکستر جوانان جهان با رهبري نصير حيدريان راستي، «اورتور اپراي نورما» اثر وينچنتزو بليني و «سمفوني شماه 7» شوبرت سي‌مينور 759 را براي علاقه‌مندانِ حاضر در تالار وحدت اجرا کردند.

در قسمت دوم اين کنسرت نيز که همچون شب‌هاي قبل به اجراي مشترک ارکستر جوانان جهان و ارکستر سمفونيک تهران اختصاص داشت، اين دو ارکستر به طور مشترک با رهبري نصير حيدريان ، «سمفوني شماره 5» در ر مينور اپوس 120 اثر روبرت شومان را براي علاقه‌مندان موسيقي کلاسيک نواختند. و بدين ترتيب پروژه بين‌المللي «صداي ايتاليا براي ايران» با برگزاري سه کنسرت با رهبري مشترک با رهبري داميانو جورانا، نصير حيدريان و لوريس چکناواريان و همچنين برگزاري چهار کارگاه تخصصي به ايستگاه پاياني رسيد.

در آخرين کنسرت مشترک ارکستر جوانان جهان و ارکستر سمفونيک تهران، همانند شب‌هاي قبل مسئولان و هنرمنداني همچون؛ شهرداد روحاني هبر ارکستر سمفونيک تهران، لوريس چکناريان آهنگساز و موسيقيدان برجسته کشورمان، علي‌اکبر صفي‌پور مديرعامل بنياد رودکي، سفراي کشورهاي کره‌جنوبي، اتريش و استراليا در کنار چهره‌هاي شناخته شده‌اي همچون محمد صادقي، محمد هادي قميشي ، حسين سحرخيز ، حسين محب‌اهري، پري ملکي و... به تماشاي اين کنسرت نشستند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته