جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/05/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5346

 طلاي المپيک بر سينه قهرمان وزنه برداري
 "رستمي" که ايران را طلايي کرد 

 آفرينش- سرانجام کيانوش رستمي ايران را وارد جدول مدالهاي بازيهاي المپيک کرد و با کسب مدال طلا، شروع خوبي براي رشته هاي مدال آور ايران داشت. وزنه بردار دسته 85 کيلوگرم ايران با رکورد 396 کيلوگرم عنوان قهرماني المپيک ريو را به دست آورد و رکورد مجموع جهان را نيز يک کيلوگرم ارتقا داد.

حرکت يک ضرب

رقابت اصلي رستمي با وزنه بردار چيني بود، در حالي که تيان تائو وزنه هاي 173 و 178 کيلوگرم را انداخته بود و در آستانه حذف از المپيک قرار داشت، در حرکت آخر وزنه 178 کيلويي را بالاي سر برد.

کيانوش رستمي در نخستين حرکت خود پشت وزنه 174 کيلوگرم قرار گرفت و به راحتي توانست آن را مهار کند.

رستمي براي دومين مرتبه که بر روي تخته آمد بايد 179 کيلوگرم را بالاي سر مي برد که باز هم به راحتي آن را مهار کرد و در يک ضرب اول شد. او در آخرين حرکت خود وزنه 182 کيلوگرم را از پشت سر انداخت و با همان 179 کيلوگرم به کار خود در يک ضرب پايان داد.

حرکت دوضرب

وزنه بردار چيني در دوضرب هم مانند يک ضرب دو حرکت نخست را از دست داد و حريف وزنه 210 کيلويي نشد. رستمي هم در نخستين حرکت خود پشت وززنه 215 کيلوگرم که رکورد المپيک بود، قرا گرفت اما نتوانست آن را بالاي سر ببرد. رستمي براي دومين مرتبه براي مهار وزنه 215 کيلوگرم بر روي تخته آمد و آن را ثبت کرد.

تائو در آخرين حرکت خود پشت وزنه 217 کيلوگرم قرار گرفت و آن را در ميان تعجب همگان بالاي سر برد و در مجوع رکورد 395 کيلوگرم را ثبت کرد تا قبل از آخرين حرکت رستمي قهرمان باشد. بنابراين کيانوش مانده بود و يک وزنه سرنوشت ساز.

وزنه بردار کرمانشاهي براي مهار وزنه 217 کيلوگرم بر روي تخته آمد که موفق شد با نگه داشتن اين وزنه با مجموع 396 کيلوگرم مدال طلاي المپيک را براي ايران به ارمغان آورد. گابريل سينکرايا از روماني در اين دسته پس از وزنه بردار چيني، مدال برنز گرفت. با مدال طلاي رستمي، ايران وارد جدول مدالهاي المپيک شد و در رده 34 قرار گرفت.

رستمي: به تنهايي و با مربيگري خودم طلا گرفتم

کيانوش رستمي پس از کسب عنوان قهرماني بازي‌هاي المپيک ريو بيان کرد: من در بدترين شرايط و تنها تمرين کردم. خيلي سختي کشيدم. خدا را شکر مدال طلا گرفتم و نگذاشتم خون شهيدان پايمال شود. ايراني‌ها بايد هميشه نشان دهند که مي‌توانند موفق شوند.

او ادامه داد: از علي مرادي رييس فدراسيون وزنه‌برداري تشکر مي‌کنم که از من حمايت کرد. رستمي همچنين گفت: مدالم را به شهداي مدافع حرم تقديم مي‌کنم و خوشحالم که توانستم به تنهايي و با مربي‌گري خودم رکورد دنيا و المپيک را تغيير دهم و به مدال طلا برسم.

رستمي در پاسخ به اين پرسش که نظرش در مورد وزنه‌بردار چيني چيست و او همه را سورپرايز کرد گفت: فکر کرديد مانند بازي‌هاي آسيايي مي‌شود؟ (با خنده) وقتي که وزنه بردار چيني براي زدن وزنه 217 کيلوگرم بر روي تخته آمد با خودم گفتم که خدا کند اين وزنه را بزند. اگر دروغ بگويم، خدا کورم کند! زيرا اگر 217 کيلوگرم را نمي‌زد، اين مدال به دل من نمي‌نشست.

رستمي در پاسخ به اين سوال که پس از المپيک لندن اعلام کرده بود جو اين رقابت‌ها رويش تاثير گذاشته آيا اين بار هم اين شرايط را داشته است گفت: خير، اين بار وضعيت متفاوت بود. من به خوبي تمرين کرده بودم و آرامش داشتم. من خودم کار خودم را مديريت کردم. هيچ کس من را کوچ نکرد. با برنامه خودم تمرين کردم با همين برنامه‌هاي خودم بود که توانستم رکورد جهان و المپيک را جابه‌جا کنم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته