جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/06/02 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5354

 دهکده المپيک 

 رده‌بندي نهايي جدول مدال‌هاي المپيک ريو

بازي‌هاي المپيک ريو در نهايت بعد از رقابت ورزشکاران برتر رشته‌هاي مختلف در ريو به پايان رسيد. آمريکا همچون دوره قبل توانست در صدر جدول توزيع مدال‌ها قرار گيرد و با 46 مدال طلا، 37 نقره و 38 برنز با مجموع 121 مدال بالاتر از بريتانيا و چين در رده نخست قرار گيرد.

کاروان ورزشي ايران نيز با کسب 3 مدال طلا، يک نقره و 4 برنز نسبت به المپيک قبل با 8 پله سقوط در رده 25 قرار گرفت.

رده‌بندي 10 کشور نخست المپيک ريو به شرح زير است:

1- آمريکا، 46 طلا، 37 نقره، 38 برنز، 121 مدال

2- بريتانيا، 27 طلا، 23 نقره، 17 برنز، 67 مدال

3- چين، 26 طلا، 18 نقره، 26 برنز، 70 مدال

4- روسيه، 19 طلا، 18 نقره، 19 برنز، 56 مدال

5- آلمان، 17 طلا، 10 نقره، 15 برنز، 42 مدال

6- ژاپن، 12 طلا، 8 نقره، 21 برنز، 41 مدال

7- فرانسه، 10 طلا، 18 نقره، 14 برنز، 42 مدال

8- کره جنوبي، 9 طلا، 3 نقره، 9 برنز، 21 مدال

9- ايتاليا، 8 طلا،‌ 12 نقره، 8 برنز، 28 مدال

10- استراليا، 8 طلا، 11 نقره، 10 برنز، 29 مدال

داور کشتي رضا يزداني محروم شد

آنتونيو سيلوستري، رئيس کميته داوران اتحاديه جهاني کشتي گفت: داوران رقابت کشتي وزن 65 کيلوگرم بين فرانکلين گومز از پورتوريکو و اختياز نوروزاف از ازبکستان در مرحله يک چهارم نهايي مسابقات به دليل قضاوت‌هاي مشکوک با محروميت مواجه شدند.

کميته اخلاق اتحاديه جهاني کشتي، تمو کازاراشويلي از گرجستان، تونگ کيون هونگ از کره‌جنوبي و سرگئي نوواکوفسکي از روسيه را از امر داوري محروم و اعلام کرد بررسي‌ها براي مجازات بيشتر آنها در جريان است؛ اين داور روس در ديدار گازيموف و يزداني نيز عضو هيئت ژوري بود و 2 امتياز مسلم نماينده کشورمان را نداد.

بر اساس اعلام اين کميته، تمامي مسابقات کشتي برگزار شده در سي‌ويکمين دوره المپيک و حواشي‌هاي مربوط به آنها به‌دقت مورد بررسي قرار خواهد گرفت و نتايج بررسي‌هاي در آينده‌اي نزديک منتشر مي‌شود.

مرادي از خط پايان ماراتن المپيک عبور کرد

محمد جعفر مرادي در آخرين روز رقابت ورزشکاران ايران در المپيک ريو در ماراتن مسابقه داد و توانست در پايان با زمان 2 ساعت و 31 دقيقه و 58 به عنوان نفر 129 از خط پايان عبور کند.

مرادي در رقابت هاي جهاني چين در سال 2015 موفق به عبور از خط پايان رقابت ها نشده بود و در المپيک به دنبال شکستن رکورد ايران در اين ماده بود که موفق به اين کار نشد. مرادي با زمان 2:17:20 کسب سهميه کرده بود که در المپيک ريو حدود يک ربع پايين تر از رکورد ورودي اش دويد. مسابقات ريو در هوايي باراني برگزار شد.

به اين ترتيب در آخرين ماده دووميداني الويد کيپ چوگه از کنيا به مدال طلا رسيد، فيسا ليلسا از اتيوپي به مدال نقره دست يافت و گالن راپ از آمريکا مدال برنز را بر گردن آويخت.

ايران در مراسم اختتاميه المپيک شرکت نکرد

کاروان ايران در اختتاميه سي‌ويکمين دوره بازي‌هاي المپيک حضور نداشت. از سوي مسئولان کميته ملي المپيک، دليل شرکت نکردن ايران در اختتاميه المپيک ريو ضرورت نداشتن عنوان شد. گفته مي‌شود کشورهاي ديگري نيز در اختتاميه المپيک ريو حضور نداشتند. در دوره‌هاي قبلي المپيک نيز اتفاق افتاده که ايران در مراسم اختتاميه شرکت نکند. تنها يکي از داوطلبان حاضر در المپيک ريو پرچم ايران را در اختتاميه حمل کرد.

طغيان احسان روزبهاني بر عليه فدراسيون بوکس

بوکس ايران تنها يک سهميه در المپيک 2016 ريو داشت و آن هم احسان روزبهاني در وزن 81 کيلوگرم بود که او در همان مبارزه اول مقابل نماينده هلند شکست خورد و حذف شد.

ديروز احسان روزبهاني در نشست خبري فدراسيون بوکس را دليل ناکامي اين رشته معرفي کرد و گفت برخي افراد مشاوره‌هاي غلط به ناطق نوري مي‌دهند و خود همين فدراسيون‌نشين‌ها دليل اصلي ناکامي بوکس ايران به شمار مي‌روند.

او گفت: نمي‌خواهم فدراسيون بوکس را بکوبم بلکه آمده‌ام تا پاسخ انتقاداتي که نسبت به من شده را بگويم. متاسفانه بعد از نتيجه نگرفتن در المپيک همه چيز به يک باره برگشت و کساني که تا ديروز دوستم بودند دشمنم شدند و شروع به زدنم کردند. تمام فدراسيون‌ها براي ورزشکاران المپيکي‌شان مراسم بدرقه گرفتند اما فدراسيون بوکس که فقط يک سهميه داشت اين کار را نکرد. وي افزود: چرا هيچ کسي از رييس فدراسيون بوکس دلايل ناکامي و نتيجه نگرفتن‌ها را نمي‌پرسد؟‌ چرا کسي نمي‌گويد بوکس ايران فقط يک سهميه گرفته است؟ آيا آنها نبايد پاسخگو باشند؟ برخي افراد کوته‌بين در فدراسيون حضور دارند که حاضر نيستند احسان روزبهاني را موفق ببينند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته