جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/06/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5356

 دانشمندان نور را به مدت 60 ثانيه متوقف و ذخيره کردند  

 يک تيم از محققان آلماني موفق شدند که نور را متوقف کنند و براي 60 ثانيه آن را در جايي نگه دارند.

يک تيم از محققان آلماني موفق شدند که نور را متوقف کنند و براي 60 ثانيه آن را در جايي نگه دارند. در اين مقاله که درمجله Physics Review Letter منتشر شد ،محققان توضيح دادند که چگونه به اين خاصيت دست پيدا کردند و چگونه مي تواند در کارهاي آينده از آن استفاده کنند. در سال 1999 يک تيم از محققان قادر شدند که سرعت نور را به 17 متر در ثانيه کاهش دهند و به دنبال آن در سال 2001 توانستند نور را به مدت کسري از ثانيه متوقف کنند.

متوقف کردن نور و نگهداري آن در يک محل و سپس آزاد سازي دوباره آن يک گام براي ساخت تکرار کننده هاي کوانتومي است که يک جزء اساسي از کامپيوتر هاي کوانتومي آينده محسوب ميشود.اطلاعاتي که توسط نور حمل ميشود بايد براي مدتي نگه داشته شود و سپس به مقصد فرستاده شود.

دانشمندان براي نگهداري نور با يک کريستال شروع کردند که اصلا نور را از خود عبور نميداد.سپس آن را تا دماهاي خيلي پايين سرد کردند و به آن ليزر اعمال کردند تا کريستال بتواند در محدوده هاي فرکانسي خاصي نور را از خود عبور دهد.سپس ليزر ديگري به کريستال اعمال کردند تا بار ديگر آن را خاموش کند، و نور ليزر در داخل کريستال به تله بيافتد.آنها دريافتند که ميتوانند با اين روش نور را به مدت 60 ثانيه در محل ثابت نگه دارند.تيم با يک تکنيک مشابه توانست پترن نور را در يک محل به همان مدت زمان نگه داري کند.اين کار درست مانند اين است که از يک در پرتو نوري را به يک اتاق تاريک بتابانيم و سپس در را ببنديم و بعد از 1 دقيقه در سمت ديگر اتاق در را باز کنيم و به نور اجازه دهيم که خارج شود.اين همان کاري است که محققان با ليزر و نور انجام دادند. در هر صورت براي اينکه اين تکنيک در دنياي واقعي نيز کاربرد داشته باشد بايد راهي پيدا شود تا در دماي اتاق نيز بتوان نور را ذخيره و دوباره انتقال داد.

منبع : پارس ناز


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته