جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/06/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5375

 صالحي: غرب به تعهداتش عمل نکرده است 

 رئيس سازمان انرژي اتمي کشورمان گفت که با وجود گذشت هشت ماه از لغو تحريم‌ها، غرب به تعهدات خود در توافق هسته‌اي عمل نکرده است.

به گزارش ايسنا، علي‌اکبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي و معاون رئيس‌جمهور ايران در گفت‌وگو با روزنامه گاردين با بيان اين‌که غرب به تعهدات خود در توافق هسته‌اي عمل نکرده است، گفت که اگر قرار باشد اين توافق برقرار بماند، دو طرف بايد به تعهدات‌شان پايبند باشند.

وي افزود: همان‌طور که آژانس بين‌المللي انرژي اتمي مورد تاييد قرار داده است، ايران کماکان به تعهدات خود عمل مي‌کند، در حالي که ديگر بر کسي پوشيده و محرمانه نيست که غرب به معناي واقعي به تعهداتش عمل نکرده است؛ اين‌که تحريم‌ها رفع شود و تعاملات بانکي به حالت عادي بازگردد، تجارت به سرعت رشد کند و روابط اقتصادي افزايش يابد. اين‌ها در حدي که انتظارش را داشتيم محقق نشده‌اند.

صالحي که براي يک سخنراني در نشست انجمن جهاني هسته‌اي به لندن سفر کرده و در جريان مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5 نيز نقشي کليدي داشت، در اين سفر با فيليپ هاموند وزير امور خارجه پيشين انگليس ديدار و گفت‌وگو کرد. هاموند در دوران فعاليتش به عنوان وزير امور خارجه در مذاکرات هسته‌اي حضور داشت.

صالحي در ادامه با بيان اين‌که روابط خوبي با هاموند دارد، افزود: هاموند در اين ديدار رويکرد مثبتي داشت و گفت که اين مسئله در دستور کار آنها است. آنها مسئله را به طور جدي پيگيري کرده‌اند و در تلاش هستند تا به نحوي موانعي را که در مسير همکاري‌هاي بانکي با ايران وجود دارد، رفع کنند.

اين مقام ايراني هم‌چنين گفت: توافق هسته‌اي مي‌تواند يک چارچوب سياسي ديپلماتيک براي حل بحران‌هاي بزرگ بين‌المللي باشد، بنابراين دو طرف موظف‌اند تمام تلاش خود را به کار گيرند تا اين توافق پا برجا نگه داشته شود و نگذارند از هم بپاشد. وي تاکيد که توافق هسته‌اي به نفع ايران و طرف غربي است و در صورت نابود شدن، تاسف برانگيز خواهد بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته