جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/07/13 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5388

 معادلات انرژي 

 آغاز صادرات نفت ايران به انگليس

مدير امور بين‌الملل شرکت ملي نفت با اشاره به آغاز فروش نفت ايران به شرکت‌هاي انگليسي، گفت: اولين محموله يک ميليون بشکه‌اي ميعانات گازي ايران تحويل برتيش پتروليوم شد.

سيدمحسن قمصري در گفتگو با مهر درباره از سرگيري فروش نفت خام ايران به شرکت‌هاي انگليسي در دوران پسا برجام، گفت: تاکنون دو محموله نفت خام و ميعانات گازي توسط شرکت ملي نفت ايران به دو شرکت انگليسي فروخته شده است. مدير امور بين‌الملل شرکت ملي نفت با تاکيد بر اينکه دو محموله نفت و ميعانات گازي فروخته شده به شرکت‌هاي انگليسي در قالب قراردادهاي تک محموله بوده است، تصريح کرد: مذاکرات براي امضاي قراردادهاي بلند مدت فروش نفت خام با شرکت‌هاي انگليسي همچوت شل و برتيش پتروليوم در حال انجام است. عضو هيات مديره شرکت ملي نفت با تاکيد بر اينکه اخيرا ايران يک تک محموله ميعانات گازي به شرکت برتيش پتروليوم فروخته است، اظهار داشت: بر اساس اين قرارداد اثپات (قرارداد تک محموله) يک ميليون بشکه ميعانات گازي تحويل شرکت برتيش پتروليوم انگليس شده است.

اين مقام مسئول با بيان اينکه مذاکرات با شل انگليس هم براي فروش بلندمدت نفت خام آغاز شده است، تاکيد کرد: هنوز توافق نهايي به منظور امضاي قرارداد بلندمدت فروش نفت با شرکت شل حاصل نشده است.

قمصري با يادآوري اينکه تاکنون ساز و کار و حجم فروش نفت به شرکت شل در قالب قراردادهاي بلند مدت نهايي نشده است، خاطرنشان کرد: مذاکرات شرکت ملي نفت و شل براي نهايي کردن مذاکرات قرارداد بلند مدت فروش نفت ادامه دارد.

معاون وزير نفت عنوان کرد:

امضاي قراردادهاي جديد سوآپ گاز

معاون وزير نفت با اشاره به مذاکرات جديد انجام گرفته با ترکمنستان، اعلام کرد: هم اکنون واردات گاز از ترکمنستان از حالت نياز و اضطرار خارج شده است. به گزارش ايرنا ، حميدرضا عراقي در نشست کميسيون انرژي اتاق بازرگاني تهران در تشريح مهمترين برنامه‌هاي گازي ايران، گفت: پروژه گازرساني به استان سيستان و بلوچستان تا پايان امسال عملياتي خواهد شد. معاون وزير نفت با اعلام اينکه هم اکنون 70 درصد سبد انرژي کشور در اختيار گاز طبيعي است، تصريح کرد: هدايت نيروگاه‌هاي کشور به سمت مصرف گاز و جايگزيني گاز به جاي سوخت‌ مايع، از ديگر برنامه‌هاي صنعت گاز کشور به شمار مي رود.

مديرعامل شرکت ملي گاز با بيان اينکه از ابتداي امسال تاکنون حدود 65 ميليارد مترمکعب گاز طبيعي در واحدهاي نيروگاهي کشور مصرف شده است، اظهار داشت: علاوه بر اين امسال، پنج تاسيسات تقويت فشار گاز در کشور به بهره‌برداري مي‌رسد. اين مقام مسئول همچنين با اشاره به گفتگوهاي انجام گرفته با ترکمنستان به منظور توسعه و روند همکاري‌هاي گازي دو کشور، تاکيد کرد: در مذاکرات اخير، آمادگي کشور براي تامين گاز مورد نياز در داخل را به دولت ترکمنستان اعلام کرديم و به اين ترتيب، رابطه گازي ايران با اين کشور از حالت نياز و اضطرار خارج شده است.

عراقي در ادامه، از اتصال زاهدان به شبکه گازرساني کشور تا پايان امسال خبر داد و يادآور شد: خط لوله اين اتصال گازي 200 کيلومتر است که تا 10 سال گذشته تنها 80 کيلومتر آن تکميل شده بود که تصميم گرفتيم که با پيمانکار قبلي خاتمه کار دهيم تا شرکت ملي گاز ايران اتمام و بهره‌برداري آن را به دست بگيرد که البته پايان امسال نيز اين اتفاق خواهد افتاد. معاون وزير نفت حضور در فرصت‌هاي تجارت جهاني گاز را از ديگر اهداف شرکت گاز عنوان کرد و افزود: قراردادهاي سوآپ گازي را به طور جدي دنبال مي‌کنيم و در اين زمينه در حال امضاي چند قرارداد هستيم.

وي سپس به پروژه انتقال گاز از جنوب به شمال کشور اشاره کرد و يادآور شد: اين پروژه نياز به 1200 ميليارد تومان سرمايه دارد که ضمانت‌هاي لازم براي بازگشت سرمايه همراه با سود آن، پس از دوسال از بهره‌برداري داده خواهد شد.

آمادگي ايران براي همکاري با نروژ در حمل ال.ان.جي

مديرعامل شرکت ملي نفتکش ايران از آمادگي اين شرکت براي همکاري با شرکت‌هاي نروژي در بخش حمل محموله هاي گاز طبيعي مايع شده (ال‌ان‌جي) خبر داد.

به گزارش ايسنا، علي اکبر صفايي، مديرعامل شرکت ملي نفتکش ايران، در ديدار با ديلک آيهان، معاون وزير صنعت، تجارت و ماهيگيري نروژ، اعلام کرد: با اجرايي شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) زمينه‌هاي همکاري بيشتري ميان ايران و نروژ فراهم شده است.

وي با بيان اين که شرکت ملي نفتکش ايران، هم اکنون با تعداد زيادي از شرکت‌هاي نروژي در حوزه تامين قطعات و تجهيزات کشتي، بيمه، رده‌بندي و کلاس همکاري دارد، اظهار کرد: اميدواريم همکاري با نروژي‌ها گسترش يابد.

صفايي به حجم عظيم ذخاير گازي ايران اشاره کرد و گفت: ايران برنامه گسترده اي براي توليد و صادرات گاز دارد.

مديرعامل شرکت ملي نفتکش ايران افزود: اين شرکت آمادگي دارد تا با شرکت‌هاي نروژي در حمل محموله‌هاي ال‌ان‌جي همکاري کند.

وي ديگر زمينه همکاري با شرکتهاي نروژي را در زمينه سوخت رساني دريايي عنوان و تصريح کرد: ايران داراي مزيت و موقعيت خوبي در اين بخش است.

معاون وزير صنعت، تجارت و ماهيگيري نروژ، در اين ديدار از آمادگي اين کشور براي گسترش همکاري‌ها با شرکت ملي نفتکش ايران در بخش‌هاي مختلف خبرداد.

وي به اجرايي شدن برجام و تاثير آن در روابط ايران و نروژ اشاره کرد و يادآور شد: ما آماده افزايش همکاري‌ با شرکت ملي نفتکش ايران در بخش‌هاي تامين قطعات کشتي، رده‌بندي، کلاس و حوزه‌هاي مربوط به حمل و نقل دريايي هستيم.

معاون وزير صنعت، تجارت و ماهيگيري نروژ با اشاره به علاقه‌مندي شرکت‌هاي‌ دريايي و کشتيراني نروژ به گسترش همکاري‌ها با شرکت ملي نفتکش ايران گفت: افزون بر حوزه‌هاي يادشده، آمادگي داريم با شرکت ملي نفتکش ايران در زمينه پروژه‌هاي ال‌ان‌جي و کشتي‌هاي هاي ال‌ان‌جي بر همکاري کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته