جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/08/03 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5402

 يادداشت  

 نقش مهم اساتيد راهنما و مشاور در نگارش پايان‌نامه

زهرا كيان‌بخت

پايان‌نامه‌نويسي يكي از تجارب مهم دانشجويان دوره ارشد و دكتري براي انجام كار علمي است. بگذريم كه در برخي رشته‌ها در مقطع كارشناسي هم واحد پايان‌نامه ارائه مي‌شود. يكي از مهمترين و اثرگذارترين عوامل در چگونگي گذران اين دوره براي دانشجو، اساتيد راهنما و مشاور هستند. اينكه اساتيد، چه قدر خود را در جريان نگارش پايان‌نامه، متعهد بدانند و از ارائه راهكار و راهنمايي به دانشجو دريغ نورزند، چيزي است كه مي‌تواند يك دانشجو را شيفته انجام كار پژوهشي كند و يا برعكس، او را از آن، گريزان كند. به علاوه، نقش اساتيد در جهت دادن به زندگي علمي و رشد شخصيتي دانشجويان نيز حقيقتي غيرقابل انكار است. بنابراين اگر در جايگاه راهنما يا مشاور در روند پايان‌نامه دانشجويان قرار گرفته‌ايم، خوب است به مواردي از اين قبيل توجه داشته باشيم تا اين دوران، هم براي ما و هم براي دانشجويان‌مان، به دوره‌اي واقعي براي تحقيق و يادگيري تبديل شود.

-از روزي كه عنوان راهنما يا مشاور در پايان‌نامه دانشجويي به ما اطلاق مي‌شود، خود را در برابر آن متعهد و مسئول بدانيم.

-وقتي را در طول هفته به طور ثابت معين كنيم و دانشجو را ملزم كنيم هر هفته حداقل يك روز براي ارائه گزارش درمورد كارهاي انجام شده در پيشرفت كار رساله، مراجعه كند.

-نسبت به تأخير و تعويق‌هاي كاري دانشجو حساس باشيم و براي انجام كارهاي مختلف، زمان تعيين كنيم.

-درست است كه دانشجو مسئول اصلي انجام كار است و اساتيد راهنما و مشاور، تنها وظيفه راهنمايي را بر عهده دارند، اما سعي كنيم پابه‌پاي دانشجو و در جريان شيوه انجام كار، منابع ديده شده و مراحل مختلفي كه براي نگارش پايان‌نامه طي شده، باشيم.

-در كنار راهنمايي، دست دانشجو را براي ارائه نظر و راهكار باز بگذاريم و اجازه دهيم او آنچه را به نظرش مي‌رسد بيان كند. سپس آن را قبول يا رد كنيم و توضيحات لازم را بدهيم.

-منش و روش‌مان در جريان راهنمايي و مشاوره به گونه‌اي باشد كه دانشجو با يادآوري اين دوران، همواره دچار احساس خوبي نسبت به اين ترم تحصيلي شود.

-و خلاصه اين دوران را دوره‌ي يادگيري براي دانشجو، و دوره‌ي يادگيري و ياددهي‌هاي بيشتر براي خودمان بدانيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته