جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/08/03 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5402

 دبير اجرايي صندوق جمعيت سازمان ملل متحد :
 روزانه47هزار و 700 دختر در معرض ازدواج زودرس قرار مي‌گيرند 

 
دکتر باباتونده اوسوتيمهين، دبير اجرايي صندوق جمعيت سازمان ملل متحد در بيانيه‌اي به مناسبت رونمايي گزارش وضعيت جمعيت جهان 2016 اظهار کرد: روزانه 47 هزار و 700 دختر که بسياري از آنان 10 ساله هستند، در معرض خطر ازدواج اجباري و زودرس قرار دارند.به گزارش ايسنا و بنا بر گزارش مرکز اطلاعات سازمان ملل در تهران، متن کامل بيانيه سازمان ملل به شرح زير است: «عنوان گزارش امسال "10سالگي: چگونه آينده ما به دختري در اين سن بستگي پيدا مي کند".

در برخي نقاط دنيا،10 سالگي مي‌تواند زماني براي کندوکاو، گشايش افق ها و بررسي فرصت‌ها باشد ولي در قسمت‌هاي ديگر اين جهان، اين سن مي‌تواند زماني باشد که موانع در راه رشد به سوي بزرگسالي پديدار مي‌شوند، و گزينه‌ها، فرصت‌ها و انتخاب‌ها را محدود مي‌کنند. اين امربه خصوص در رابطه با دختران صادق است.

در بعضي کشورها و جوامع، هنگامي که دختري 10 ساله و به بلوغ نزديک مي شود، نه تنها به عنوان فردي ناتوان از هرگونه تصميمي گيري تلقي مي‌شود، بلکه به صورت يک کالا براي فروش، تجارت، و يا قاچاق يعني به منظورازدواج، فرزند آوري، کار بدون دستمزد و استثمار جنسي بکار گرفته مي‌شود.

روزانه 47 هزار و 700 دختر که بسياري ازآنان 10 ساله هستند در معرض خطر ازدواج اجباري و زودرس هستند.

عموما ازدواج دختران با بارداري همراه است که آن نيز دختران را با خطرات در زمينه‌هاي بهداشتي و محدوديت هاي تحصيلي روبرو مي کند و در نتيجه فرصت هاي کاري و استقلال از آنان سلب مي شود.

براي ميليون‌ها دختر، رسيدن به سن بلوغ، شروع يک عمر فقر، ناتواني و فرصت‌هاي از دست رفته است. درها به رويشان بسته مي‌شود و ديگر زندگي آنان متعلق به خودشان نيست. اين بي‌عدالتي غير قابل بخشش وتجاوزي به حقوق اساسي يک دختر است.

وقتي دختري از حقوق خويش بهره‌مند گردد، بتواند به مدرسه برود، سالم باقي بماند و از خطر ازدواج و بارداري زودرس ايمن باشد، با احتمال بيشتري به شکوفايي کامل خويش در دوران بزرگسالي مي‌رسد. او براي يافتن کار، درآمد مناسب و دستيابي به فرصت‌ها، آماده‌تر خواهد بود.

گزارش وضعيت جمعيت جهان نشان مي‌دهد دختراني که از تحصيل، بهداشت و حقوق خود بهره‌مند شده اند، مي‌توانند در بزرگسالي درآمد خود را سه برابر کنند و درآمد و کارآيي بالاتر موجب پيشرفت همه کشورهاست.

تنها طي 15 سال آينده، تمامي کشورهاي در حال توسعه اين فرصت را دارند تا 21 ميليارد دلار درآمد کسب کنند و يا همان مقدار را از دست بدهند و اين به سرمايه‌گذاري در رفاه، تحصيل و استقلال دختران 10 ساله بستگي دارد.

از آنجايي که تعداد کشورهاي در حال توسعه زياد است، اين عدد ممکن است به نظر کوچک آيد ولي براي هر دختر، داراي مزيت چشمگيري است.

گزارش وضعيت جمعيت جهان بيانگر اين است که آينده جمعي ما به چگونگي حمايتمان از 60 ميليون دختر 10 ساله امروزي بستگي پيدا مي کند که در آستانه بلوغ و در مسير بزرگسالي قرار گرفته‌اند.

دختران 10 ساله امروز، در 2030 هنگامي که پيشرفت دستور کارتوسعه سازمان ملل سنجيده مي شود، 24 ساله خواهند بود هدف اين دستور کار توسعه فراگير، عادلانه و پايدار است تا هيچ‌کس ناديده گرفته نشود.

هنگامي که هر دختر 10 ساله امروزي سالم، تحصيلکرده، موثر و مولد باشد، موفقيت اين برنامه توسعه محک خواهد خورد.

يک دختر 10 ساله با حمايت خانواده، جامعه، کشور و با دستيابي کامل به حقوق خود مي تواند به شکوفايي برسد و آينده‌اي را بسازد که همگي ما خواهانش هستيم».


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته