جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/08/09 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5407

  دکتر روحاني در ديدار مسئول سياست‌خارجي اتحاديه اروپا:
 پايداري برجام در گرو عمل طرف مقابل به همه اصول و تعهدات است 

 
رييس جمهوري در ديدار مسوول سياست‌خارجي اتحاديه اروپا، توافق هسته‌اي ايران و 1+5 را پايه‌اي محکم و الگويي مناسب براي گسترش همکاري‌هاي طرفين و حل مشکلات بين‌المللي دانست و با تأکيد بر اجراي کامل تعهدات متقابل، گفت: پايبندي کامل به اجرا و ايفاي تعهدات و پايداري برجام از سوي طرف مقابل، سبب جلب اعتماد عمومي خواهد شد

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت ، حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در ديدار فدريکا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا اظهارداشت: جمهوري اسلامي ايران در اجراي توافق برجام به همه تعهدات خود پايبند بوده و انتظار دارد براي پايداري برجام، طرف مقابل نيز به همه اصول و تعهدات خود به طور کامل عمل کند.

دکتر روحاني با اشاره به اينکه ايران و اتحاديه اروپا با گسترش همکاري ها به عنوان شرکاي بزرگ تجاري و اقتصادي در منطقه به شمار خواهند آمد، خاطر نشان کرد: ايران با دارا بودن منابع غني انرژي مي‌تواند در بلند مدت امنيت انرژي را تأمين کرده و با استفاده از ظرفيت‌هاي خود در زمينه راه‌آهن و حمل و نقل جاده‌اي و هوايي به يک مسير ترانزيتي مطمئن ميان شمال و شرق آسيا با اروپا تبديل شود.

رييس‌ جمهوري همچنين با اشاره به وجود نيروي انساني تحصيلکرده و موقعيت ايران در مرکزيت بازاري 400 ميليون نفري در منطقه، بر ضرورت توسعه مناسبات تجاري، اقتصادي، علمي، فرهنگي، فناوري و گردشگري ايران و اتحاديه اروپا تأکيد کرد.

دکتر روحاني با اشاره به اينکه جمهوري اسلامي ايران پس از برجام و در راستاي تامين منافع مشترک، آماده همکاري جامع با اتحاديه اروپا در تمامي زمينه‌ها است ، اظهار اميدواري کرد: ايران و اتحاديه اروپا بتوانند از ظرفيت‌ها و فرصتي که امروز در اختيار دارند، در راستاي توسعه همکاري‌ها و تأمين منافع مشترک استفاده کرده و تحرکي در روابط في‌مابين ايجاد کنند.

رييس جمهوري با اشاره به اينکه امروز در منطقه کشورهايي هستند که مردم‌سالاري و انتخابات آزاد را تجربه نکرده و به نام اسلام، سختگيري‌هايي را اعمال مي‌کنند که با اصول انساني و حقوق شهروندان بويژه حقوق زنان در تعارض است، گفت: جمهوري اسلامي ايران آمادگي دارد تا در راستاي ترويج حقوق شهروندي در جوامع منطقه، همکاري‌هاي گسترده‌اي را با اتحاديه اروپا داشته باشد.

رييس جمهوري با اشاره به اينکه امروز هرگونه حمايت از تروريسم به معناي اميد دادن به تروريست‌ها در منطقه و جهان است، گفت: اگر اتحاديه اروپا به هر دليل مايل به استفاده از حضور نظامي خود براي برخورد با تروريست‌ها در منطقه نيست، استفاده از قدرت سياسي براي اعمال فشار به حاميان منطقه‌اي تروريست‌ها و قطع کمک‌ها به آنان اثرات قابل توجهي در مبارزه با تروريسم بر جاي خواهد گذاشت.

دکتر روحاني با اشاره به اينکه بايد اقدامات تروريستي در سوريه و عراق را به عنوان خطري بزرگ براي همه جهان بدانيم، افزود: اگر به طور جدي با تروريست‌ها در منطقه مبارزه نشود، در آينده شاهد چند دولت و حکومت تروريستي در منطقه و شمال آفريقا خواهيم بود که در آن صورت مبارزه با آنها بسيار دشوار مي‌باشد.

رييس‌ جمهوري اولويت اصلي در سوريه و عراق را مبارزه با تروريسم دانست و خاطر نشان کرد: برقراري امنيت، مبارزه با تروريست‌ها، يکپارچگي، تماميت ارضي و تأمين آينده سوريه تنها با رأي و نظر مردم براي ما حائز اهميت است.

دکتر روحاني با تأکيد بر ضرورت همکاري ايران و اتحاديه اروپا در راستاي حل مشکلات منطقه‌اي براي تسريع در رسيدن به امنيت در منطقه، گفت: همه بايد بدانند حل مسأله سوريه راه‌حل نظامي نداشته و بايد با روش هاي سياسي حل و فصل شود که در اين راستا فعال شدن بيشتر اتحاديه اروپا در راستاي ايجاد امنيت و آرامش در سوريه با همکاري کشورهاي منطقه تأثيرگذار خواهد بود.

رييس‌ جمهوري همچنين با اشاره به اوضاع نابسامان مردم و آوارگان در سوريه و يمن بر ضرورت گسترش تلاش‌ همه کشورها براي رساندن کمک‌هاي انسان‌دوستانه از جمله آب، غذا، پوشاک و دارو به آنان تأکيد کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته