جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/08/09 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5407

 مغز بازيکنان راگبي دستخوش تغيير مي‌شود 

 
يک پژوهش جديد که براساس بررسي تصويربرداري‌هاي انجام شده صورت گرفته نشان مي‌دهد که مغز کودکان تنها پس از يک فصل بازي فوتبال آمريکايي، دستخوش تغييرات قابل توجهي مي‌شود حتي اگر آنها هرگز دچار ضربه مغزي نشده باشند.

به گزارش ايسنا به نقل از رويترز، محققان دريافتند که ميزان تغييري که در ماده سفيد مغز اين نوجوانان ديده مي‌شود با ميزان قرار گرفتن در معرض ضربات سر در طول بازي ارتباط دارد.

به گفته محققان اين پژوهش، فوتبال آمريکايي در ميان تمام ورزش‌هاي برخوردي contact sports داراي ميزان بالايي از آسيب‌هاي مغزي است.

بسياري از محققان بر روي بررسي نقش آسيب‌هاي مغزي، مانند تکان مغزي، در مشکلات سلامت آينده افراد که منجر به بيماري‌هاي مغزي دژنراتيو مانند انسفالوپاتي پس از سانحه مزمن (CTE) مي‌شود، متمرکز شده‌اند.

محققان اين پژوهش اظهار کردند که ما براي درک اينکه در پايان راه چه اتفاقي براي بازيکنان حرفه‌اي مي‌افتد بايستي اين مسئله را از ابتدا و به صورت ريشه‌اي يعني در زمان نوجواني و دبيرستان بررسي کنيم.

براي اين پژوهش جديد، محققان 25 بازيکن جوان بين 8 تا 13 ساله را انتخاب کردند. تمام شرکت کنندگان در اين آزمون پسر بوده و در طول بازي کلاه ايمني به همراه يک دستگاه پوشيده بودند که ضربات وارده به سر را اندازه‌گيري مي‌کرد. همچنين اين ضربات به صورت ويدئويي ضبط و تاييد مي‌شد.

محققان همچنين قبل و بعد از فصل بازي‌هاي راگبي، از اين پسران تصاوير تخصصي مغز گرفته بودند. آنها سپس اين تصاوير را براي بررسي تغييرات ماده سفيد مغز مورد بررسي قرار دادند. اين ماده بخش اصلي مغز و بخش سطحي نخاع را تشکيل مي‌دهد و بطور عمده از سلولهاي گليال و آکسون‌هاي ميلينه تشکيل شده است. اين آکسون‌ها پيام‌ها را از مخ به ساير بخش‌هاي سيستم عصبي منتقل مي‌کنند. در ماده سفيد بجز بافت چربي، مويرگ‌ها و عروق مشاهده مي‌شوند.

با وجود اينکه پسران هيچگونه علايم و نشانه اي از ضربه مغزي نداشتند، محققان پس از پايان فصل متوجه بروز تغييرات در ماده سفيد مغز و نقاط اتصال آن شدند.

تعدادي از اين تغييرات به دليل چند ضربه‌اي بود که در طول بازي به سر اين پسران وارد شده بود.

نتايج اين آزمايش نشان داد که هرچه ميزان اين ضربات و تعداد آنها بيشتر باشد، ميزان اين تغييرات بيشتر است.

محققان اين پژوهش اظهار کردند که هنوز در مورد بد بودن اين تغييرات مطمئن نيستند و براي اطمينان از اين موضوع نيازمند انجام آزمايشات بيشتر و بررسي اين نوجوانان در مراحل بعدي زندگي هستند.

آنها بر اين باورند که نقش والدين مي‌تواند در اين موضوع بسيار کمک کننده باشد زيرا آنها مي‌توانند به تماشاي تمرين و بازي کودکان خود پرداخته و در صورت وارد شدن ضربه و آسيب به سر، به سرعت براي پيگيري اين موضوع اقدام کنند.

ورزش‌هايي مانند فوتبال آمريکايي در کنار تمام مزايايي که دارند داراي معايب بالقوه نيز هستند.

آنها در نهايت تاکيد کردند که پژوهش‌هاي اين چنيني نيازمند تحقيقات بيشتر و پيگيري‌هاي طولاني مدت بوده و همچنين از آنجايي که تمام شرکت کنندگان در اين آزمايشات مرد بودند، براي اطمينان از نتايج به دست آمده و همچنين احتمال بروز واکنش‌هاي متفاوت بايد اين آزمايش‌ها بر روي زنان نيز انجام شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته