جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/08/09 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5407

 عجيب و جالب 

 مورچه اي با سر عجيب

کاشف اين مورچه ها اسکات پاول استاديار دانشگاه جرج واشنکتن است. اين مورچه ها در منطقه ساوانا برزيل کشف شده اند. مورچه هاي لاک پشتي مورچه هاي انگلي يا جاسوس هستند اين مورچه ها که مي توانند درون چمن نفوذ کرده و مورچه هاي ديگر را زير نظر بگيرند و رفتار و حتي بوي مورچه ها ديگر را تقليد کنند. پاول دو سال زندگي خود را صرف کشف اين حشره کرد.

وقتي هيولاي خونخوارِ تخيلات، واقعي ميشود

اين جانور زشت و ترسناک که مي بينيد بيشتر شبيه هيولاي فيلم هاي علمي تخيليه! به تازگي در نيوجرسي پيدا شده و در سايت Reddit به اشتراک گذاشته شده که در 6 ساعت، بيشتر از 400 هزار بازديد داشته. اين عکس توسط سازمان حفاظت از محيط زيست نيويورک (DEC) تاييد شده که واقعي هست.

اما اين جانور واقعا چيه؟ طبق گفته اين سازمان، اين يک زالو ي دريايي يا Sea Lamprey بوده که يک نيزه تيز بدنش رو شکافته و به زندگيش خاتمه داده. زالوهاي دريايي از طريق دهان بالشتکي خود و حالت مکنده اي آن خود را به بدن قرباني خود وصل کرده و خون آن را مي مکند. بزاق دهان آنها باعث عدم انعقاد خون مي شود و به راحتي اين ماهي خون آشام خون قرباني خود را مي مکد.

چگونه بعضي از روياها به واقعيت مي پيوندند

همه ما در زندگي خود بارها با دژاوو روبرو شده ايم. صحنه هايي آشنا که انگار قبلا آن را تجربه کرده يا در خواب ديده بوديم. يکي از نشانه هاي مهم براي ابتلا به بيماري صرع و اسکيزوفرني دژاوو نام دارد اين اختلال در بيشتر افراد مبتلا ممکن است پديد بيايد مي خواهيم به 10 نکته درباره دژاوو اشاره کني اضطراب يا خستگي شديد اين عارضه را تشديد خواهد کرد ادراک اوليه و ثانويه چگونه اتفاق مي افتند چه نشانه هايي رفتاري در افراد به همراه دارند.کلمه دژاوو توسط دکتر ورنون پنه در سال 1979 تبديل به يک واژه جهاني شد. دژاوو در معني به معناي “هر تصور ذهني نامناسب از آشنايي تجربه حاضر در گذشته نامعلوم” .

در دايره درماني دژاوو از بهترين نشانه بيماري صرع و اسکيزوفرني است. هر دوي اين بيماران دژاوو را به صورت‌هاي مختلفي تجربه مي‌کنند. مثلا در افراد اسکيزوفرن تجربه دژاوو مي‌تواند طولاني‌تر باشد و شامل احساس‌هاي روان‌گسيختگي بيشتري است. البته دژاوو توسط افراد ديگري که دچار بيماري جسماني و رواني نيستندهم اتفاق مي‌افتد. از هر سه نفر دو نفر ادعا مي‌کنند که اين آشناپذيري يا دژاوو را تجربه کرده‌اند

و اما 10 نکته درباره دژاوو

1- بطور ميانگين هر فردي سالي يک بار تجربه دژاوو دارد.

2- دژاوو در اکثر اوقات زماني رخ مي‌دهد که فرد دچار اضطراب يا خستگي شديد است.

3- تقريبا بين زن و مرد‌ها بطور مساوي اتفاق مي‌افتد‌.

4- تجربه آن با افزايش سن کاهش پيدا مي‌کند.

5- افرادي که تحصيلکرده و وضعيت اقتصادي بيشتري دارند، بيشتر تجربه مي‌کنند.

6-اين تجربه را با تحريک الکتريکي در قشر عميق‌تر مغز مي‌توان ايجاد کرد.

7-افرادي بيشتر سفر مي‌کنند دژاوو را بيشتر تجربه مي‌کنند. احتمالا به اين خاطر که فرصت‌هاي بيشتري براي ديدن مکان‌هاي نو و جديد دارند

8-برخي از افراد اين تجربه را به يک خواب نسبت مي‌دهند

9-درمقابل دژاوو ، جاماييس وو يا هرگز ديده نشده قرار دارد که به زماني گفته مي‌شود که پديده آشنا به نظرمان کاملا غريبه و ناآشنا مي‌آيد.

10-براي توضيح دژاوو مدل‌هاي متفاوتي ارائه شده است. بطور مثال ادراک جداشده يعني پديده اي که در آن توجه فرد به فعاليتي توسط عاملي به دو قسمت مختلف تقسيم شده که به اندازه چشم بر هم زدني احساس مي‌شود.

ادراک اوليه در زير آستانه زماني رخ مي‌دهد که توجه فرد کاهش يافته. مثلا زماني که مي‌خواهيد ماشينتان را روشن کنيد درست در همان لحظه مگسي در ماشين حواس شما را پرت مي‌کند. لحظه اي که برمي‌گرديد تا ماشين را روشن کنيد، ادراک اوليه شما در زمان قرار دادن سويچ ممکن است مانند جرقه‌اي عمل کند و اينطور ادراک شود که انگار در گذشته آنرا تجربه کرده‌ايد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته